Başkanı Bingöl: “15 Şubat sonrası destek sözü aldık”

Halı Saha İşletmecileri ve Sportif Faaliyetler Dernek Başkanı Musa Bingöl; “15 Şubat sonrası destek sözü aldık. En büyük sorun kiralarımızı ödeyemiyoruz. Tahliye taahütmamelerini imzaladığımız için tahliyelerle karşı karşıyayız” dedi.

Başkanı Bingöl: “15 Şubat sonrası destek sözü aldık”

Halı Saha İşletmecileri ve Sportif Faaliyetler Dernek Başkanı Musa Bingöl; “15 Şubat sonrası destek sözü aldık. En büyük sorun kiralarımızı ödeyemiyoruz. Tahliye taahütmamelerini imzaladığımız için tahliyelerle karşı karşıyayız” dedi.

Halı sahaların ilk pandemi döneminde, 14 Mart’ta kapandığını 1 Haziran’da ise spor tesislerinin açıldığını fakat halı sahalarına açılmadığını dile getiren Başkan Musa Bingöl; “81 ilde yapılanmamız 14 derneğimiz var. Konfederasyon çalışmalarımız devam ediyor. Başkanımız Mahmut Gözüaçık ve yönetim kurulumuz ile halı saha işletmecilerimizin sesi olmak için mücadele ediyoruz. Ülkemizde yaklaşık 14 bin halı saha ortakları ile 20 bin işletmeci 45 bin çalışan ve futbol okullarında eğitim veren 50 bin antrenör görev yapmaktadır. 4 kişilik bir aile diye düşünürsek yaklaşık 500 bin kişi zor durumda. Halı sahalara tedarik sağlayan top, ayakkabı, eldiven, sandviç ekmeği, su ve diğer içecekler gibi tedarikçi firmalar ile birlikte konumuz 1 milyon kişiyi ilgilendiriyor. Halı sahalar ilk pandemi döneminde 14 Mart’ta kapandı 1 Haziran’da spor tesisleri açılırken; halı sahalar açılmadı. Kapsam dışında tutuldu. Halı saha federasyonumuzun çabaları neticesinde 12 Ağustos’ta açıldı. Halı sahalar açılırken HES Kodu ile çalışan ilk işletmeler oldu. Halı sahalar randevu sistemi ile çalışan işletmelerdir. Müşterilerimiz tesise girerken ateşleri ölçülür dezenfektan ile hijyeni sağlanır HES Kodu alınır ve ayrıca denetlemede yetkililere verilmek üzere HES Kodu tutanakları saklanır.  Soyunma odası ve duş kullandırılmaz; ayrıca tesise seyirci alınmaz. Bin 500 metrekare halı sahalarımızda bir kişiye 107 metrekare alan düşerken; kapalı spor salonlarında 6 metrekare yeterli oluyor. Fitness salonları, kapalı spor salonları serbest. Basketbol, voleybol, hentbol gibi takım sporları serbest olduğu gibi güreş, tekvando gibi temas sporları ayrıca yüzme serbest. Fakat açık alan bin 500 metrekare halı sahalar yasak. Dünya bilim kurulu ve en önemli üniversitelerden Teksas Üniversitesi’nin raporuna göre halı sahada futbol oynamak yukarıda saydığımız tüm sporlardan ve AVM, toplu taşıma araçları, kapalı mekânda yemek yemekten daha az riskli. Bunu biz demiyoruz bilim kurulları söylüyor” şeklinde konuştu.

 “KİRALARIMIZI ÖDEYEMİYORUZ"

Pandemi döneminde sadece 2 ay çalışabildiklerini belirten Başkanı Bingöl, şunları aktardı: “Tüm spor dalları serbest iken; kapalı salonda futsal futbol bile serbest iken maalesef Kovid rehberine uyan ve en az riskli halı sahalar kapalı. Halı Saha Federasyonu olarak Sağlık Bakan Yardımcımız ve Bilim Kurulu Başkanımız Emine Alpmeşe,  Gençlik Spor Bakan Yardımcımız İhsan Selim Baydaş, Gençlik Spor Müdürümüz Mehmet Baykan, AK Parti Genel Sekreteri Mustafa Hamarat, MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım yani hükümet ortağı parti yetkilileri ve bakan yardımcılarımıza kapalı alanların açık; halı sahaların kapalı olduğu ve mağduriyetimizi anlattık. 15 Şubat sonrası destek sözü aldık. En büyük sorun kiralarımızı ödeyemiyoruz. Tahliye taahütmamelerini imzaladığımız için tahliyelerle karşı karşıyayız. Tesislerimizin güvenlik sorunu da var. Birçok halı sahaya hırsız girdi. En başta elektrik kablolarımız olmak üzere ne cam ne çerçeve kaldı. Devletimizden büyükşehirlerde yapılan kira yardımı basit usul defter işletmesi ve gerçek usul işletmeler faydalandı. Tüzel işletmeler yani şirketler faydalanamadı. Faydalansa da en düşük 10 bin ila 40 bin şıra kira ödeyen işletmelerin yarasına merhem olamadı. Bizim tek isteğimiz spor bağışıklık sistemini güçlendirir. Halkımızın bağışıklık sisteminin güçlenmesi bizlerinde yaşadığı ekonomik sıkıntıdan kurtulmanız için bir an önce açılmamız gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2021, 15:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER