BASMACI; 'ARTIK MAKAM İÇİN DEĞİL, VATAN İÇİN ÇALIŞMA ZAMANINIZ GELDİ'

BASMACI; 'ARTIK MAKAM İÇİN DEĞİL, VATAN İÇİN ÇALIŞMA ZAMANINIZ GELDİ'

CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı  2018  yılı merkezi yönetim bütçe kanununda CHP grubu adına yaptığı  konuşmada mimikleriyle ve tavırlarıyla bir anda gündeme oturdu.

BASMACI; BÜTÇE OYLAMASINDA CHP GRUBU ADINA KONUŞTU
CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı  2018  yılı merkezi yönetim bütçe kanununda CHP grubu adına yaptığı  konuşmada mimikleriyle ve tavırlarıyla bir anda gündeme oturdu. Basmacı; “Tüm dünya her şeyi bıraktı, Türkiye'yi konuşuyor. Hani bir Türk dünyaya bedel mi? Sanmıyorum, böyle konuştuklarını. 'İngilizleri tanrı sanırdık Mustafa Kemal Atatürk onları yenmeden önce' diye mi? Sanmıyorum. Ya da 'sanayi devriminde böyle giderlerse bizi geçerler' diye mi? Sanmıyorum. 'Cibuti'ye niye liman kuruyoruz?' bunu konuşuyor. Neyse, konumuz bütçe, ekonomi. Dolaylı olarak yüzde 72 vergi alınan, dolaysız olarak direk bazılarına verilen bir vergi düzeninde olan ülkeyiz. Bakanlıkların bütçelerini vergiden düşersek acaba yük azalır mı? Mesela Milli Eğitim Bakanlığı. Zaten müfredat berbat, çocuklar elementleri 'GORA' filminden, Osmanlıyı 'Hürrem Sultan' dizisinden, Türk tarihini 'Diriliş' dizisinden öğrenirlerse sıkıntı yok. Atanamayan öğretmenler hepsi iş buldu. Taşeron oldu, simitçi oldu. Onlar işini halletti. Zaten teknik olarak Milli Eğitim Bakanlığının bir yetkisi yok ki. Akşamdan sabaha TEOG falan değişebiliyor. Yani Milli Eğitim Bakanlığının bütçesini vergiden düşersek bir miktar işe yarar” dedi.

 

KADINA ŞİDDET; YÜZDE BİNDÖRTYÜZ, FUHUŞ YÜZDE YEDİYÜZ DOKSAN ARTMIŞ
CHP’li vekil Melike Basmacı konuşmasını şöyle sürdürdü; “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bakalım. Kadına şiddet yüzde bin dört yüz artmış, fuhuş yüzde yediyüz doksan. Zaten kadın istihdamı düşmüş. Kadın programları var sağlığı, yemeği falan oradan öğrenirler, evlenme programları var. Boşanmak kolay, bir SMS attın mı bitti. Ne gerek var bu bakanlığa bütçe ayırıyoruz? Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı. Saman, buğday, meyve, pamuk ithal. Samanı ithal edip bunu yedirecek hayvanımız olmadığı için onlar da elimizde kalıyor. Et de ithal. Bütçesini düşmeyelim vergi de kalsın, adını değiştirelim. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yerine İthalat Bakanlığı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı. Çevre dediğiniz üç beş ağaç, bir göl. Ağaçları kesiyorsunuz, gölleri doldurdunuz çoktan beton oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanının bütçesini de vergiden düşelim ki insanlar rahat etsin.”

BASMACI KONUŞMASINI BİR HİKAYE İLE ÖZETLEDİ
CHP’li vekil Melike Basmacı’nın Bakanlıklara ait bütçeleri ve genel bütçeyi eleştirdiği konuşması özetle şöyle devam etti; “Konuşanı, düşüneni, yazanı hepsini otomatik olarak hapse atıyoruz, olmayan adaletin bakanlığına ne gerek bütçe? Elmasta altında pırlantada vergi yok. Ekmekte suda gazozda vergi var. Bu vergiler bu bütçe ya padişaha ya mezarcıya yarar. Çalışma Bakanlığı, adına bak, baktığı konuya bak. Taşeron, SGK, yoksulluk sınırı. Bakanlık, çalışmamaya devam ettiği için otomatik olarak onun da bütçesini vergiden düşelim. Sağlık Bakanlığına el değdirmem. Orada biraz sıkıntılar var. Randevu alamıyorsun, randevu alsan doktoru bulamıyorsun, doktoru bulsan ya dayak yiyorsun ya dayak atıyorsun. Sağlık Bakanlığının bütçesi kalsın.” Konuşmasını meclis kürsüsünde bir hikaye ile özetleyen Basmacı, "Biz bunu hak etmiyoruz" dedi. CHP’li Melike Basmacı; AKP Milletvekillerine seslendi ve “Terörü bitiremediniz, KHK'larla insanları içeri attınız, etrafınızda ne kadar insan varsa ayrıştırdınız. Yakında teslim edeceğiniz hükümette son dönemlerinizi yaşıyorsunuz. Artık makam için değil, vatan için çalışma zamanınız geldi” dedi.

 

HABER MERKEZİ

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211