BASMACI ÇOCUK İSTİSMARINI MECLİS'E TAŞIDI

BASMACI ÇOCUK İSTİSMARINI MECLİS'E TAŞIDI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Denizli Milletvekili ve Parti Grup Yönetim Kurulu Üyesi Melike Basmacı, çocuk istismarları ile ilgili Denizli’de toplanan imza kampanyasını Meclis’e taşıdı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Denizli Teşkilatı’nca geçtiğimiz hafta içerisinde Çocuk istismarları ile ilgili imza kampanyası başlatmıştı. Kampanya kapsamında toplanan 7 bin 36 imza CHP Denizli Milletvekili ve Parti Grup Yönetim Kurulu Üyesi Melike Basmacı’ya verilmişti. İmzaları kabul eden Basmacı, konuyu Meclis kürsüsünden değerlendirdi. Melike Basmacı; “Aslında bugün bir milletvekili olarak değil, bir anne olarak buradayım. Çünkü maalesef ülkemizde öyle bir süreçten geçiyoruz ki evlatların korunamadığı, ‘9 yaşındaki bir kız çocuğuyla evlenilebilir’ fetvalarının verildiği, 3,5 yaşındaki çocuklara cinsel taciz uygulandığı ve bunlara rağmen bakanların bir kereden bir şey olmaz, küçüğün de rızası vardır diye söylemlerle meşrulaştırıldığı bir süreçten geçiyoruz” dedi.

“CİNSEL İSTİSMAR 12 YILDA YÜZDE 790 ARTTI”
Ülkede kadına şiddet ’in 12 yılda yüzde bin 400, cinsel istismar yüzde 790 arttığını belirten Basmacı; “Baktığımızda maalesef ülkenin çivisi, ahlakı çıkmış durumda. Bu noktada Aile ve Sosyal Politikalar bakanının bir an önce işi beceremediğini kabul etmesi ve istifa etmesi lazımdır. Ama her şey bir yana şu anda baktığımızda süreçte, 6 Bakan bir kurul kurdu ve konuştukları sadece; ‘hadım mı etsek? Ceza mı versek? Ne yapsak?’ oldu.  Süreçte nasıl engelleyeceğimizi konuşmak varken bunun konuşulması ise büyük sıkıntı. Olay olduktan çocuğun canı yandıktan sonra aile zora girdikten sonra siz istediğiniz cezaları verin bunların hiçbir anlamı yok” dedi.

“CEZALAR DEĞİL TEDBİRLER KONUŞULMALIDIR”
Basmacı; “6 Bakan için da aynı şeyi söylüyorum. Olay olduktan sonra cezayı konuşmanın anlamı yok. İster hadım et ister müebbet ver. Ailelerin canının yanmasını nasıl engelleyeceğiz? Bence bunu konuşmaları lazım. Aile ve sosyal politikalar Bakanı’ndan, kendisinde bir anne çünkü kendisi de evladın kıymetini bilir bir an önce bu işi beceremediğini kabul edip bitirmesi lazım” dedi.

HİLMİ AYKUT

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER