BASMACI: DEVLET, BİTCOİNİ YASAKLAMAYI DÜŞÜNÜYOR MU?

BASMACI: DEVLET, BİTCOİNİ YASAKLAMAYI DÜŞÜNÜYOR MU?

Bazı ülkelerde yasaklanmasına rağmen bazı ülkeler tarafından da desteklenen, ‘kripto para’ birimi olarak da nitelendirilen bitcoin ile ilgili endişeleri TBMM gündemine taşıyan CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı, Başbakan Yıldırım’a “Devletimizin bitcoini yasaklama gibi bir düşüncesi var mıdır?” diye sordu.

CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı, bazı ülkelerde yasaklanmasına rağmen bazı ülkeler tarafından da desteklenen, ‘kripto para’ birimi olarak da nitelendirilen bitcoin ile ilgili endişeleri TBMM gündemine taşıdı. Basmacı, yasal dayanağı olmadığı halde, durdurulamayan yükselişi nedeniyle dünya piyasalarını alt-üst eden bitcoin konusunda hükümetin tavrının açıklanması gerektiğini belirtti. Basmacı, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, “Devletimizin bitcoini yasaklama gibi bir düşüncesi var mıdır?” diye sordu.

“HERKES BOZDURURSA, BU KADAR PARA NASIL TEMİN EDİLECEK?”
Hızlı bir trendle yükselişini sürdüren bitcoinin değerinin milyon dolara ulaştığında herkesin parasını bozdurmak isteyebileceğine işaret eden Basmacı, böyle bir olasılık karşısında bu kadar paranın nasıl temin edileceğinin açıklanmasını istedi. Önergesinde, hükümetin bitcoin konusunda yasal bir düzenleme yapıp yapmayacağını soran Basmacı, yasal bir dayanağı olmayan ve sanal bir varlık haline gelen bitcoin için hükümetin bakış ve yaklaşımının, vatandaşların bu konuyla ilgili endişelerinin giderilmesinde önemli rol oynayabileceğini vurguladı.

“SOSYAL MEDYA HESABINDAN DEĞİL,  RESMİ AÇIKLAMA İLE KAMUOYUNA DUYURULMALI”
CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı, hükümetin bitcoin ile ilgili henüz net bir yaklaşım sergilememiş olmasına rağmen, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in bu para birimini balona benzeten Twetter açıklamasına da değinerek, “Böylesine önemli bir konuda hükümetin Başbakan Yardımcılığı koltuğunda oturan Sayın Mehmet Şimşek’in endişelerine sosyal medya hebasından değil, kamuoyunun ve toplumun tüm kesimlerinin duyabileceği şekilde bir basın açıklamasıyla yer vermesi gerekir.  Tehlikeli bir durum söz konusu ise bu para birimi ile ilgili derhal bir yasal düzenleme yapılıp, hükümet adına açıklamalarda bulunulmasının daha doğru bir davranış olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

 

HATİCE DEMİR

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER