BASMACI MAVİ BALİNA OYUNUNU MECLİS'E TAŞIDI

BASMACI MAVİ BALİNA OYUNUNU MECLİS'E TAŞIDI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Denizli Milletvekili ve Grup Yönetim Kurulu Üyesi Melike Basmacı, Dünyada ve Türkiye’de yayılan ‘Mavi Balina Oyunu’nu Meclis’e taşıdı.

CHP Denizli Milletvekili ve Grup Yönetim Kurulu Üyesi Melike Basmacı, Dünyada ve Türkiye’de yayılan ‘Mavi Balina Oyunu’nu hakkında; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme  Ahmet Arslan tarafından yanıtlanması istemiyle soru yazılı önergesi verdi. Oyunun tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de aileleri tedirgin ettiğini belirten Basmacı, “Dünyanın birçok ülkesinde onlarca çocuğun ölümünde sorumlu olduğu iddia edilen Mavi Balina oyunu, Türkiye'de son dönemde 142 gencin intiharıyla bağlantılı olabileceği ifade ediliyor. Aylar öncesinde gündeme getirmiştik bu konuyu, tehlikeli olabileceğini önlemlerin alınması gerekliliğini dile getirmiştik. Ancak geçen süreçte görüyoruz ki her şeyde olduğu gibi hükümetimiz insanlar ölmeden önlem almıyor” dedi.

“OYUN İLE İLGİLİ BİRAN ÖNCE GEREKLİ TEDBİRLER ALINMALIDIR”
Soru önergesinde de belirten Basmacı; “Tehlike saçan oyunla ilgili aylar öncesinden bilinen bir tehlike var. Geçen süreçte sadece aileler uyarılmıştır. Ancak gelinen nokta gösteriyor ki bu konu ile ilgili hiçbir tedbir, kısıtlama getirilmemiştir. İnsanların can güvenliğini korumak Hükümetin görevidir. Burada bir eksiklik görüyoruz. Adı geçen oyun ile ilgili biran önce gerekli tedbirler alınmalıdır. Bu ölüm oyununa gençlerimizi yönlendirenler hakkında biran önce cezai yaptırımlar uygulanmalıdır” diye konuştu.

BASMACI’NIN 6 MEDDELİK SORUSU

1-Mavi Balina Oyunu ile ilgili Türkiye internet ağlarında herhangi bir kısıtlama engelleme olmadığı görülmektedir? Bu konuda biran önce bir kısıtlama getirilmesi düşünülmekte midir?

2-Türkiye de Mavi Balina oyunu ile bağdaştırılan kaç intihar vakası görülmüştür? Kaçı ölüm ile sonuçlanmıştır?

3-İntihar vakaları yaşanmadan önce bu tarz oyun ve uygulamalar hakkında ilgili birimlerce belirlenen yasaklamalar neden yapılmamaktadır?

4-Sanal dünyanın çığır açtığı bir dönemde bu gibi oyun ve uygulamaların ülkeye girişi ve yaygınlaşmaması konusunda aldığınız önlemler var mıdır?

5-Sanal marketlerden indirilemeyen, link yoluyla ulaşılan bu oyunun Türkiye’ye kimlerin yaydığı ile ilgili çalışmalar yapılmakta mıdır? Sorumlular bulunmuş mudur?

6-Bu oyunu oynayanlardan psikolojik destek alan var mı? Psikolojik destek veren devlet hastanesi psikiyatri merkezi var mı? Okullarda bilgilendirme amaçlı çalışmalar yapılıyor mu?

HABER MERKEZİ​

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER