BASMACI SORDU, BAŞBAKAN YILDIRIM YANITLADI

BASMACI SORDU, BAŞBAKAN YILDIRIM YANITLADI

TÜRKİYE’DE 16 YILDA 11 LİMAN, 90 ELEKTRİK SANTRALİ, 37 MADEN SAHASI VE 4085 TAŞINMAZ SATILMIŞ
Başbakan Binali Yıldırım, CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı’nın “özelleştirilen kamu kurum ve kuruluşları” ile ilgili verdiği yazılı soru önergesine yazılı cevap verdi.  Başbakan Yıldırım’ın Basmacı’nın yazılı soru önergesine verdiği cevaplara göre; “16 yılda 11 liman, 90 elektrik santrali, 37 maden sahası,4085 taşınmazın” satıldığı bildirildi.

Başbakan Binali Yıldırım’dan gelen yazılı cevapta; “01.01.2001-31.01.2018 tarihleri arasındaki dönemde gerçekleştirilen uygulamalar kapsamında, 121 kuruluşta bulunan kamu payları ile 11 liman, 90 elektrik santrali, 41 işletme, 11 otel/sosyal tesis, 4.085 taşınmaz, 37 maden sahası, 4 gemi, 6.808 kalem makine-teçhizat, 155 adet isim hakkı/marka ve araç muayene hizmetleri özelleştirilmiştir. Özelleştirmeden elde edilen toplam tutarı 60,3 milyar ABD dolarıdır” denildi.

DENİZLİ’DE DE DURUM FARKLI DEĞİL
Melike Basmacı’ya gelen yazılı açıklamaya göre  son 17 yılda Denizli’de gerçekleştirilen özelleştirmeler de benzer özellikler gösteriyor. “Denizli’de de durum farklı değil” diyen CHP’li vekil Melike Basmacı, “Sayın Başbakan’dan gelen yazılı cevaba göre Denizli’de özelleştirilen kamu kurumları da var. Denizli de faaliyet gösteren Denizli çimento sanayii T.A.Ş. işe Acıpayam selüloz sanayi ve ticaret A.Ş‘nin kamuya ait hisseleri 1992 ve 2012 yıllarında hisse satışı, yem sanayi A.Ş ye ait Acıpayam yem fabrikası ile Sümer Holding A.Ş YE AİT Denizli pamuklu sanayi işletmesi 1993 ve 1998 yıllarında varlık satışı, Ankara Doğal elektrik Üretim A.Ş’ ye ait Denizli Jeotermal Santrali ile Elektrik üretim A.Ş ye ait Adıgüzel Hidroelektrik santrali de 2008 ve 2017 yıllarında işletme hakkı devri yoluyla özelleştirilmiştir” dedi.

171 TAŞINMAZIN İHALELERİ DEVAM
Başbakan Yıldırım’ın Basmacı’ya “Başbakanlık” antetli resmi yazıyla verdiği yazılı cevap şöyle devam ediyor; “2018 Şubat ayı itibariyle 3 liman 6 elektrik santrali, 1 sosyal tesis, 2 maden sahası ve 159 taşınmazın tarihinde özelleştirilmesine ilişkin ihale süreci devam etmektedir. Türkiye şeker Fabrikaları A.Ş ‘nin %56,09 oranındaki hissesi, Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş nin % 100 lük hissesi, hidrojen Peroksit Sanayi ve ticaret A.Ş nin % 28,20 oranındaki hissesi, Sümer Holding A.Ş nin % 100 oranındaki hissesi, EÜAŞ’ a ait muhtelif elektrik üretim santralleri ve kamuya ait taşınmazların özelleştirme işlemleri Özelleştirme idaresi tarafından yürütülmektedir.”

BU GİDİŞLE BİZLERİ DE ÖZELLEŞTİRECEKLER, MİLLİLEŞME BU MU?
Son olarak da Bor, Çorum, Kırşehir ve Yozgat, Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu, Turhal, Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu ve Turhal deki şeker fabrikaları satım aşamasına getirildiğinin altını çizen Basmacı, “Bu ülkede üretim yapabileceğimiz kendi kendimize yeteceğimiz her şeyi satmışız. Halen de satmaya devam ediyoruz. Hiçbir şeyi kendimiz üretemez hale geldik. Korkarım ki böyle giderse tamamen tüketim toplumuna dönüştürüleceğiz. AKP hükümeti bırak, üretim, tarım, millîleştirme politikasını bizi giderek dışa bağımlı hale getiriyor. Özelleşen yatırımların yerine yeni yatırımlar yapılmadığı için vatandaş yoksullaşıyor. Şeker Fabrikaları cumhuriyetin mirası bizim için bir millilik meselesidir”  dedi.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER