BAŞSORGUN; ' FETVA İNSANLIĞA, AHLAKA VE VİCDANA AYKIRIDIR'

BAŞSORGUN; ' FETVA İNSANLIĞA, AHLAKA VE VİCDANA AYKIRIDIR'

Denizli Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları’na bağlı üyeler, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından verilen; ‘kızların 9 yaşında gebe kalabileceklerini, erkeklerin de 12 yaşına girdiklerinde baba olabilecekleri’ fetvasına tepki gösterdi.

Denizli Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Başkanı ve üyeleri, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından verilen; ‘kızların 9 yaşında gebe kalabileceklerini, erkeklerin de 12 yaşına girdiklerinde baba olabilecekleri’ fetvasına tepki gösterdi ve konuyla ilgili olarak parti binasında basın açıklamasında bulundu.

CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı’nın da katıldığı toplantıda, basın bildirisini CHP Denizli Kadın Kolları Başkanı Sündüs Başsorgun okudu. Başkan Başsorgun,"Fiziksel ve ruhsal gelişimini tamamlayamamış 9 yaşındaki kız çocuklarının evlendirilebileceği ve gebe kalabileceği, 12 yaşındaki erkek çocuğunun evlendirilebileceği ve baba olabileceği fetvasını veren Diyanet’i uyarıyoruz. Verdiğiniz fetva, Anayasamıza, Medeni Kanun’un evlenme ehliyeti ile ilgili emredici hükümlerine ve çocuk haklarını korumaya yönelik düzenlenmiş olan uluslararası sözleşmelere aykırıdır. Ama her şeyden önce insanlığa, ahlaka ve vicdana aykırıdır" dedi.

"ELİMİZİ YAKANIZDAN ÇEKMEYECEĞİZ"
Başsorgun yaptığı açıklamada," Resmi sitenizden yapmış olduğunuz açıklamayı şu an yalanlamış olsanız dahi, nasıl bir algı yönetimi yaptığınızın farkındayız, elimizi yakanızdan çekmeyeceğiz. Defalarca dile getirdiğimiz gibi çocuklarımızın geleceğine, çocuklarımızın yarınlarına ve çocuklarımıza uzanacak karanlık ellere karşı biz kadınlar set olacağız. Bu siyaset üstü bir konudur. ‘Amasız, fakatsız’ bütün kadınlar, bütün anneler, tek ses, tek yürek olarak o karanlık ellere karşı duracağız" İfadelerini kullandı.

 "BURADAN İKTİDARA DA SESLENİYORUZ"
İktidara da seslenen Başkan Başsorgun, “Ülkenin hala kanayan yarası çocuk istismarı olayında ‘bir kereden bir şey olmaz’ diyen bakanınızı, soru önergesine karşı alkış tutup akladığınız bakan ve kurumları unutmadık. Müftülüklere resmi nikah yetkisi verilmesi yasasına tepki gösterirken ‘bu tasarı büyük bir gaflettir’ demiştik. Bu gün bu gafleti bir kez daha yaşadık. Çocuk istismarlarının ve tecavüzlerin büyük çoğunluğunun dini nikah kisvesi altında yapılmakta olduğunun gerçeği, Diyanet’in çocuk yaşta evliliği teşvik eden fetvası ile bir kez daha yüzümüze çarptı. Biz kadınlar olarak, çocuklarımızın korunması, geleceğimizin korunması, çocuk haklarının savunulması için, mevcut iktidarı yeniden bir kez daha göreve çağırıyoruz" dedi.

“KARANLIK ZİHNİYETLERE TESLİM OLMAYACAĞIZ”
Hükümete sert eleştirilerde bulunan Başsorgun, şunları söyledi: “Atatürk devrimlerinin uygulayıcısı kadınlar olarak, toplum ahlakını yok eden, çocuk istismarını açıkça teşvik eden bu ve benzer fetvalara, açıklamalara, söylemlere asla izin vermeyeceğimizi, mücadelemize çok daha kararlı, çok daha dirençli devam edeceğimizi duyuruyoruz. Türkiye Cumhuriyeti; laik, sosyal bir hukuk devletidir. Karanlık zihniyetlere teslim olmayacağız, ülkemize karanlık zihniyetlerin hükmetmesine izin vermeyeceğiz. Yaşasın tam bağımsız, laik, sosyal hukuk devleti. Yaşasın örgütlü kadın mücadelemiz."

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER