'BAŞVURU SAYISI 15 BİNİ GEÇTİ'

'BAŞVURU SAYISI 15 BİNİ GEÇTİ'

‘Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu’nun bilinçlendirilmesi amacıyla Bayramyeri Meydanı’nda oluşturulan standı ziyaret eden Denizli Vergi Dairesi Başkanı Hasan Öztaş; şu ana kadar 15 bin başvurunun yapıldığını beklenen başvurunun ise 100 bin olduğunu söyledi.

18 Mayıs’ta yürürlüğe giren ‘Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu’ kapsamında Bayramyeri Meydanı’nda stant oluşturuldu. Standı ziyaret eden Denizli Vergi Dairesi Başkanı Hasan Öztaş, kanun hakkında açıklamalarda bulundu. Öztaş, “Yapılandırma bilindiği üzere 18 Mayıs 2018 7143 Sayılı Kanunla yürürlüğe girdi. Yapılandırma ile hangi kurumların borçlarının yapılandırılacak. Şuan bizim idaremizi temsil eden Devlet’e ait; Maliye Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından takip edilen, Odalar, Borsalar, Belediyeler, Belediyelere bağlı DESKİ Su İdareleri ve Valiliklerin yatırım izleme koordinasyonları gibi takip ettiği alacakları bu kanun kapsamına girdi. Bunun yanında mahkeme aşamasında bizim itilaflı olduğumuz alacaklar ve bir de incelemesini yaptığımız takdir dediğimiz komisyondan matrah takdir ettiğimiz alacaklar bu kanun kapsamına alındı” diye konuştu.

 “TAKSİTLER VE ÖDEME SEÇENEKLERİ VATANDAŞLARIN YÜZÜNÜ GÜLÜMSETİYOR”
Kanunda hayata geçirilen yapılandırma hakkında açıklama yapan Başkan Öztaş; “Bu kanunun en önemli özelliklerinden birisi de ilk iki taksiti ödemesidir. İlk iki taksiti ödenmediği takdirde kanunun taksitler halinde ödenme imkânından yararlanılamıyor, tamamen iptal oluyor. Bunun yanında bu sene diğer vergilerden ayrı olarak 7143 Sayılı Kanunda ilk taksit ödendiği takdirde; biz hiçbir faiz almıyoruz. Bu kanunda özetlersek taksitler üç de birine düşüyor. Peşin ödendiği takdirde zaten yurt içi fiyat endeksi hesaplanıyor; üçte birini indirmiştik. Onun da yüzde 90’nı almıyoruz. Dolayısıyla şuan 100 TL olan bir faiz, 3 TL’ye düşmesi gibi bir durum söz konusu. Bu baya iyi bir imkân ama bunun yanında ‘taksit ile ödemek istiyorum ben’ diyenler; 18, 12, 9 ve 6 taksit şeklinde ödeyebiliyorlar. Taksitlendirme yapılıp da peşin ödemek isteyeler de bu indirimlerden yararlanabiliyor” diye konuştu.

“VARLIK BARIŞI”
18 Mayıs’ta yürürlüğe giren ‘Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu’ndan şu ana kadar Denizli’den yararlananlar hakkında açıklama yapan Başkan Öztaş; “Şu anda başvuru sayısı 15 bini geçti. Beklediğimiz rakamsa 100 bin civarıdır. Biz istiyoruz ki vatandaşlarımız bu yasal haklarından yararlansınlar. Kafalarındaki ‘bu vergi Dairesi ile olan borcum ne olacak?’ sorusundan uzaklaşsınlar. İşine, istihdama ve yatırıma yönelsinler. Ülkemizin ve Denizli’mizin kalkınmasına katkı sağlasınlar. İnşallah esnafımız ve vatandaşlarımız bu haktan yararlanarak bu yükten kurtulurlar” dedi.

SON BAŞVURU TARİHİ; 31 TEMMUZ
Kanundan yararlanmak isteyenlerin 31 Temmuz’a kadar başvuru yapmaları gerektiğinin altını çizen Başkan Öztaş; “Vatandaşlarımız 31 Temmuz’a kadar bu kesilmiş alacakları itilafları alacaklardan yararlanabiliyorlar. Matrah artırımında da son tarih; 31 Ağustos’tur. Matrah ve vergi artırımı sonucu hesaplanan vergiler, peşin veya taksitler halinde ödenebilecek ilk taksit Eylül 2018 ayından başlatmak üzere ikişer aylık dönemler halinde azami 6 taksitle ödenebilecek” şeklinde ifade etti.

DOĞAN AKŞİT

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER