“BATIK İNŞAATLARI DEĞİL, ÇEVREYİ KURTARIN!”

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ‘Türkiye için kazanç vakti’ diyerek başlattığı konut kampanyasının ardından Bakan Murat Kurum’a çağrı yaptı. Karaca; “Batık inşaatları değil, çevreyi kurtarın” dedi.

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ‘Türkiye için kazanç vakti’ diyerek başlattığı konut kampanyasının ardından Bakan Murat Kurum’a çağrı yaptı. Başta Ankara ve İstanbul olmak üzere 100 bin konut için başlatılan konut kampanyasını ‘batık inşaatları kurtarma projesi’ olarak değerlendiren Karaca, “Plansız şehirleşmenin sonucunda elde kalan konutları indirim ve düşük faiz ile paketleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı asli görevlerini unutup, emlak pazarlamacılığına soyunmuştur” dedi. Karaca, Türkiye’nin su varlıklarındaki artan kirlilik, hava kalitesindeki düşüş, maden ve enerji projeleri nedeniyle yaşanan çevresel sorunlar ortadayken Bakanlığın, şehircilik işleriyle uğraşmaktan çevreye vakit ayırmadığını söyledi.

“MODERN ŞEHİRCİLİK ANLAYIŞININ EGEMEN OLMASI GEREKMEKTEDİR”
Karaca; “AKP iktidarı boyunca yapılan hataların, tüm kentlerde insanların yaşam kalitesini düşüren ağır sonuçlarını yaşanmaktayız. Betona, ranta ve imara aktarılan kaynakların insanların sağlıklı bir çevrede yaşaması için harcanmalı. Yaşanabilir kentler yaratmak için ilk olarak yandaşları kayırmaktan vazgeçip aklın bilimin ve modern şehircilik anlayışının egemen olması gerekmektedir” dedi. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krizin temel nedeninin baktığı her yerde rant ve beton gören siyasi anlayışın eseri olduğunu vurgulayan Karaca; “bu anlayış değişmeden insanlardan fedakarlık beklemek hiç bir anlamlı sonuca yol açmayacağı gibi Bakanlığın daha önceki projelerinde de gördüğümüz gibi; müteahhitlere verilen garantiler kamu kaynaklarının da israf edilmesine yol açmaktadır. Konut kampanyalarıyla batık inşaat şirketlerini kurtarmanın, yurttaşlarımızın pazar sepetini doldurmasına hiçbir faydası olmayacaktır” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2018, 17:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER