BAYRAM TRAFİĞİNE SIKI ÖNLEMLER

BAYRAM TRAFİĞİNE SIKI ÖNLEMLER

İçişleri Bakanlığı, bayram tatili haftasına girilmesi nedeniyle 81 ilin valiliğine genelge gönderilerek önlemler alınması istendi. Denizli Valilği, genelgeyle ilgili açıklama yaparak, hafta boyunca alınacak önlemleri açıkladı.

Ramazan Bayramına sayılı günler kala, bayram tatilinin huzurlu geçmesi, trafik kazalarının önlenebilmesi amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından, ülkemiz genelinde alınacak trafik tedbirleri açıklandı. "Ramazan Bayramı Trafik Tedbirleri" konulu genelge İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla 81 İl Valiliği, İl Emniyet Müdürlükleri ve İl Jandarma Komutanlıkları'na gönderildi. Genelgede, "Tuzak Radar" olarak adlandırılan radar uygulama yöntemlerine ve radar araçları gizlenerek denetim yapılmamasına vurgu yapıldı. İlimizin birçok tatil bölgelerine geçiş güzergahında olması sebebiyle bayram tatili boyunca öngörülen trafik yoğunluğu için Emniyet ve Jandarma kuvvetleri tarafından genelge doğrultusunda tedbirler alınacak.

BAYRAM TRAFİĞİNE YÖNELİK ALINACAK TEDBİLER ŞU ŞEKİLDE:

-Trafik personeline trafiğin tanzimi ve denetimi dışında görev verilmeyecek, ihtiyaç duyulması halinde, görevli diğer personelden destek alınacak. Bayram tatili süresince Genel hizmet birimleri ile trafik personelinden karma denetim ekipleri oluşturulacak. Ayrıca, yine ihtiyaç duyulması halinde Polis Bölge Trafik Ekipleri ile Jandarma Trafik Timlerince karma ekipler oluşturularak denetimler yapılacak.

-Denetim bölgelerinde; ekip ve personel görünülürlüğü açısından, reflektif yelekler giyilecek, hava durumuna göre dominit lambalar ile el fenerleri kullanılacak ve güzergahta araçların tepe lambaları açık olacak.

-Sürücülerle yüz yüze temas etmek amacıyla, kural ihlali yapılıp yapılmadığına bakılmadan araçlar durdurularak, saygı ve nezaket kuralları içerisinde hız yapmamaları, ön ve arka emniyet kemeri takmaları, araç kullanırken cep telefonuyla görüşme yapmamaları, şerit kullanma kurallarına riayet etmeleri ve kavşaklara yaklaşırken yavaşlamaları gibi konularda bilgilendirme yapılacak.

- Yoğunluk durumuna göre terminal ve ara istasyonlarda takviye personel görevlendirilecek, terminal ve izin verilen yerler dışında (Korsan yolcu taşımacılığının önüne geçilmesi amacıyla), şehirlerarası otobüslerin kalkışlarına izin verilmeyecek.

- Otobüslerde emniyet kemeri denetimlerine ağırlık verilecek, yolcular "otobüslerin karıştığı trafik kazalarında araçların devrilmesi ve araçtan dışarı savrulmalarının önlenmesi amacıyla emniyet kemeri kullanmaları", şoförler ise "taşıt kullanırken telefonla konuşmamaları" konularında uyarılacak. Araçlarda, sadece ön koltuklar için değil, arka koltukları kullananlar için de emniyet kemeri denetimleri ve bilgilendirmeler yapılacak.

-Hizmet gerekleri dikkate alınarak, helikopterler ile Drone ve İHA türü hava taşıtlarından, trafiğin yoğun olduğu güzergahlarda bayram süresince yararlanılacak ve Polis-Jandarma Trafik Birimleri Karma Ekipleriyle yoğun denetimler gerçekleştirilecek.

-Son on yılda bayram tatillerinde, kazaların yoğun olarak meydana geldiği 20 güzergahta önlemler arttırılacak, bu güzergahlarda, 10-20 km'de bir resmi ekip görevlendirilecek.

-Trafiğin yoğun olduğu ve kazaların sıklıkla meydana geldiği 04.00-08.00 ve 16.0020.00 saatleri arasında trafik denetimleri sıklaştırılacak.

-Hava koşulları takip edilerek, riskli hava koşulları olan gün, saat ve kesimlerde, riske yönelik tedbirler geliştirilecek.

-Şehirlerarası karayolları üzerindeki İlçe Emniyet Müdürlükleri/Amirlikleri ekipleri, ilçe giriş-çıkışları ile trafiğin yoğun olduğu kavşaklarda düzenleme ve denetleme görevlerini görünür şekilde ve kazaların olmasını önlemek amacına yönelik olarak gerçekleştirecek.

-Radarla hız denetimleri, hız kaynaklı kazaların yoğunlaştığı yerlerde yapılacak, "TUZAK RADAR" algısına neden olacak yöntemler ile radar araçları gizlenerek denetim yapılmayacak.

-Uykusuzluk ve yorgunluk belirtileri görülen sürücülerin, denetim noktalarında ve araç dışında dinlenmeleri sağlanacak, yolculara da bu konuda bilgi verilecek.

-Bayram süresince "Özel Yük Taşıma İzin Belgesi" ve "Özel İzin Belgesi" kapsamındaki araçların trafiğe çıkmalarına izin verilmeyecek.

-Şehir içi ve şehirlerarası otobüslerde sivil kıyafetli personel görevlendirilmesine devam edilecek.

-Yerleşim yerlerinde kazaların yoğun olduğu bölgelerde, uygunsuz parklanmalara izin verilmeyecek, yaya kaldırımları, yaya geçitleri, kavşak sistemleri, engelli vatandaşlar için tasarlanan engelli rampaları üzerine ve önüne park etmiş araçlar cezalar uygulandıktan sonra derhal kaldırılacak.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211