“BEDELLİ İÇİN TOPLUMSAL BİR TALEP VAR”

TBMM’ye gönderilen bedelli askerliği de kapsayan torba yasa hakkında konuşma yapan AK Parti Grup Başkanvekili, MKYK Üyesi, Denizli Milletvekili Cahit Özkan, “Öncelikle ihtiyaç var mı? diye bakmak lazım. Toplumsal bir talep var, siyaset kurumu da buna kayıtsız kalamaz” dedi.

“BEDELLİ İÇİN TOPLUMSAL BİR TALEP VAR”

AK Parti Grup Başkanvekili, MKYK Üyesi, Denizli Milletvekili Cahit Özkan, TBMM’ye gönderilen bedelli askerliği de kapsayan torba yasa hakkında konuştu. Habertürk Televizyonu’nda katıldığı canlı yayında bedelli askerlik düzenlemesi hakkında bilgi veren Özkan, “Öncelikle böyle bir düzenlemeye ihtiyaç var mı yok mu ona bakmak lazım. Yaptığımız bütün çalışmalarda ülkemizin ulusal güvenliği, menfaatleri, iç ve dış politikaları ortaya koyduğumuz kararlılık çerçevesinde bir ihtiyaç varsa buna ilişkin yasal düzenlemeleri parlamentoya getirip milli iradenin vereceği kararla yasal düzenleme haline getiriyoruz. Şu anda Türkiye çok teknik anlamda ve profesyonel askerliğin gerektirdiği şartları ortaya koyuyor. Bugün hamdolsun içeride ve dışarıda yürüttüğümüz birçok operasyonda profesyonel ekiplerce yüksek teknik bilgiyi gerektiren hususlarla ilgili bir askeri çalışma yürütülüyor ve güvenlik çalışmalarımız da bu çerçevede yürütülüyor.  Tabi bu karar alınırken hem Savunma Bakanlığımızın yaptığı çalışmalar, ülkemizin son dönemde ortaya koymuş olduğu askeri performans ve bu noktada ihtiyaçlar dikkate alınarak düzenleme getirildi. Bu düzenleme yapılırken hem yüzyıllarca asker milleti olarak Dünya’da milletimizin ortaya koymuş olduğu askeri çalışmalar dikkate alınarak hem gençlerimiz bir taraftan çok kısa da olsa askerlik faaliyeti nasıl yapılıyor onu görecek.  Diğer taraftan da bu ülkenin ekonomik kalkınmasına refahına üretimine istihdamına katkı sunacak. Akademik çalışmalarıyla bu ülkenin bilimsel çalışmasına katkı sunacak gençlerimizi bu faaliyetlerden alıkoymamış olacağız ve ülkede hem güvenlik hem istihdam üretim ihracat optimum noktada ülkemizin menfaatlerine uluslararası çıkarlarını koruyacak bir anlayışla düzenlenmiş oluyor. Ve bu noktada toplumda ciddi anlamda bir talep var. Bu talebe siyaset tabii ki kayıtsız kalamaz. Partimizin karar alma mekanizmalarında değerlendirmek üzere Bakanlar Kurulu’nun da yaptığı çalışmalar çerçevesinde bu ihtiyaç da karşılanmış olacak” dedi.

“ÖZGÜRLÜKLER ÖNEMLİ AMA GÜVENLİK DE ÖNEMLİ”
Bedelli askere neden ihtiyaç duyulduğu konusunda da açıklama yapan Özkan; “Türkiye Cumhuriyeti Devleti  anayasal bir hukuk devletidir. Hukukun üstünlüğüne ve demokratik ilkelere uygun olarak anayasal düzen çerçevesinde bu ülkenin insanının toprağının güvenliğini ihtiyaç duyduğu çalışmaları yürütüyoruz.  Bir egemen devlet, kendi ulusal güvenliğini, toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını korumak için nasıl adım atması gerekiyorsa, biz de Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hükümet etme görevinde bulunan bir parti olarak yaptığımız çalışmalarda bu amaca matuf. Teklife baktığımız zaman bu teklif Avrupa konseyi arası ülkelerde Avrupa Birliği arası ülkelerde yani gelişmiş demokrasilerde egemen bir devlet bir taraftan ulusal çıkarlarını ulusal güvenliğini korurken, diğer taraftan da hukuk devleti ilkelerini nasıl hayata geçiririz? Bu standartlara bakarak Türkiye Cumhuriyeti’nin ve vatandaşlarımızın huzurunun barışının güvenliğinin bir kanun teklifi parlamentoya gönderdik. Baktığımız zaman Fransa’ya İngiltere’ye Amerika’ya Almanya’ya gelişmiş bütün demokratik ülkelerde özgürlükler önemli ama güvenlik de önemli. Bu iki kavram birbiriyle hiçbir zaman çatışmaz. Yani ne kadar özgürlüğünüz varsa, o kadar güvenliğiniz vardır.  Ne kadar güvenliğiniz varsa o kadar özgürlüğünüz vardır. Çünkü, birisinin özgürlüğü diğerinin güvenliği.  İşte egemen devlet neyi gerektirir? Bir kez bu ülkede huzuru barışı, refahı, özgürlüğü demokratik hukuk devletini ayakta tutmayı gerektirir. Şu anda 25 maddenin tamamına bakacak olursak akademik çalışmalarını insan hakları hukuku alanına yapmış bir hukukçu, Milletvekili ve Grup Başkan Vekil olarak ifade ediyorum. Bu düzenlemenin tamamının karşılığını aynı maddelerini Amerika’da, Almanya’da, İngiltere’de, Norveç’te mutlaka bulursunuz. Bunlar aslında tam anlamıyla hukuk devletimizin bütün kurum ve kurallarıyla ilkeleriyle tam anlamıyla egemen bir devlet haline geldiğimizin göstergesidir. Biz el alem ne der? diye bakmayız. Eğer Almanya’da varsa ki onlar da Avrupa Konseyi Üyesi ve onlar kendi ulusal güvenliği, barışı için bir kanun ortaya koymuşlarsa bizim ülkemiz de kendi refahı barışı huzuru için demokrasisi için bu maddelere ihtiyaç duyuyorsa biz de bu maddeleri getirmek zorundayız. Göreceksiniz, ne Avrupa Konseyi ülkeleri ne Avrupa Birliği bu konuda ortaya çıkacak bir itiraf noktasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin vereceği kararların hiçbirisinde bu maddelere ilişkin sorun görmeyeceklerdir diye düşünüyorum” diye konuştu.

“BU DÜZENLEME TÜRKİYE’NİN AKLIDIR, MİLLİ VE YERLİ SİYASETİN GEREĞİDİR”
Valiliklere verilen yetkiler konusunda da açıklama yapan Özkan, şunları söyledi: “İlla testi kırıldıktan sonra mı bazı adımlar atmak lazım? Ciddi bir tehlike tehdit durumunda idari olarak bazı adımlar atılabilir. bu adımları atma yetkisini süresini zamanını zeminini belirtmek suretiyle Valilere mülki amirlere verelim diyoruz. Bu düzenlemeyi de yine Almanya’dan Fransa’dan getiriyoruz. Milletimizin menfaatini refah kalkınma üretim istihdam istikametinde nasıl koruyorsak; milletimizin güvenliği barışı için de aynı düzenlemeleri kanun maddelerinde olduğu gibi yine hayata geçirme arzusu kararlılığındayız. Bu düzenleme Türkiye’nin aklıdır. Milli ve yerli siyasetin gereğidir. Kaderini milletin kaderi olarak gören bir siyaset anlayışının ortaya koyduğu bir iradedir. Biz bunları hayata geçirmek suretiyle hem anayasal hukuk devletimizi güçlendireceğiz, vatandaşlarımızın huzurunu kalıcı bir şekilde güvence altına alacağız.”

UMUT AYANA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER