BEHÇET UZ ADI MEMLEKETİ BULDAN'DA YAŞAYACAK

BEHÇET UZ ADI MEMLEKETİ BULDAN'DA YAŞAYACAK

Buldan’ın Yalçınkaya mahallesinde ve Buldan Belediyesi tarafından satın alınarak restore ettirilen tarihi konak Dr. Behçet Uz Kültür Merkezi  ismiyle 29 Mart Perşembe günü saat; saat 12.00’de hizmete açılacak. Denizli Valiliği ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın katkılarıyla restorasyonu tamamlanan Dr. Behçet Uz Kültür Merkezi’nin açılışına; Denizli Valisi Hasan Karahan ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da katılacak.


Buldan’da restorasyonu tamamlanan Dr. Behçet Uz Kültür Merkezi törenle hizmete giriyor. 29 Mart 2018 Perşembe günü saat 12.00’de Buldan Belediyesi El Sanatları ve Kültür Merkezi’nde (BELKÜM) başlayacak olan törende, Dr. Behçet Uz’un hayat hikayesi ile çalışmalarını anlatan slayt ve video gösterilerini takiben, protokol konuşmalarına geçilecek. 

Konuşmaların ardından Yalçınkaya Mahallesinde bulunan Dr. Behçet Uz Kültür Merkezi’ne geçilecek. Burada binanın açılışı yapılacak ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Buldan Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen “Anılarla Dr. Behçet Uz” resim sergisi gezilecek. Mahallenin protokole kahve ikramı sonrası BELKÜM’de bir yemek verilecek.  

 

Bir Buldanlı olarak Dr. Behçet Uz ismini Buldan’da yaşatacak bir eseri oluşturmanın en önemli hayallerinden biri olduğunu anlatan Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, “Böyle bir hayalimiz vardı. Yalçınkaya Mahallesindeki bu tarihi konak eski İzmir Fuar müdürlerinden Ahmet Dönmez’in ailesine ait bir evdi. Bu binanın restorasyonu için Denizli Valiliğimiz ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın çok büyük katkıları oldu. Binaya, Buldan’ın değerli evladı, Ticaret Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı yapmış, İzmir’in efsane Belediye Başkanı ve İzmir Fuarının kurucusu Dr. Behçet Uz’un adını verdik. Bu binayı kültür merkezi olarak kullanacağız. Buldan’ın eski ve tarihi evlerinin bulunduğu, Kentsel SİT kapsamındaki bu bölgemizin bu binanın işlerlik kazanması ile canlanacağını ve bölgenin turizm açısından bir cazibe merkezi haline geleceğini ümit ediyoruz. Binanın restorasyonuna katkıda bulunan ve açılışa katılacak olan Sayın Valimiz Hasan Karahan’a ve açılış davetimize katılma nezaketi gösteren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Aziz Kocaoğlu’na Buldan halkı adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER