'BEKLENTİLERİN ÜSTÜNE ÇIKARAK, BAŞARI ÇITAMIZI YÜKSELTTİK'

'BEKLENTİLERİN ÜSTÜNE ÇIKARAK, BAŞARI ÇITAMIZI YÜKSELTTİK'

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan büyüme veriler hakkında açıklama yapan Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, “2018'in ilk çeyreğinde yüzde 7,4 büyüdük. Büyüme oranımız, tahminleri de aştı. Çünkü anketlerdeki genel beklenti büyümemizin yüzde 7’de kalmasıydı. Yine beklentilerin üstüne çıkarak, başarı çıtamızı yükselttik” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın ilk çeyreğine dair büyüme verilerini açıkladı. TÜİK tarafından açıklanan büyüme verilerini değerlendiren Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, Türkiye’nin her türlü çaba ve maksatlı eleştirilere rağmen gücüne güç katmaya devam ettiğini, kesintisiz büyüyerek aleyhindeki kasıtlı değerlendirmelere en güzel cevabı verdiğini söyledi. Türkiye’nin uluslararası piyasalara adını altın harflerle yazdıracak bir performans çizmeye devam ettiğine dikkat çeken Başkan Erdoğan, son 8 yılın büyüme verilerinin ortalaması alındığında dikkat çekti. Türkiye’nin her şeye rağmen yıllık yaklaşık 8 puanlık bir büyümeye imza attığını belirten Başkan Erdoğan, “Ülkemiz, parmak ısırtan başarılarına her gün bir yenisini ekliyor. Destan üstüne destan yazmaya devam ediyor. TÜİK’in açıkladığı son verilere göre, 2017'nin son çeyreğinde yüzde 7,3 büyüyen Türkiye ekonomisi, bu yıl da başarısını sürdürdü. 2018'in ilk çeyreğinde yüzde 7,4 büyüdük. Büyüme oranımız, tahminleri de aştı. Çünkü anketlerdeki genel beklenti büyümemizin yüzde 7’de kalmasıydı. Yine beklentilerin üstüne çıkarak, başarı çıtamızı yükselttik” dedi.

“SANAYİMİZ BÜYÜYOR; ÜLKEMİZ GÜÇLENİYOR”
Öte yandan, sanayi sektörünün de yüzde 8,8 büyüdüğünü hatırlatan Başkan Erdoğan, “Sanayimiz büyüyor; ülkemiz güçleniyor.  Bu başarıda emeği olan, katkı koyan her kim varsa kutluyor, şükranlarımı sunuyorum. Türkiye İstatistik Kurumu’nun, bu yılın ocak, şubat ve mart aylarını kapsayan ilk çeyreğine ilişkin Gayrisafi Yurt İçi Hasıla sonuçlarına göre, mal ve hizmet ihracatımız yüzde 0,5 arttı. Tarım sektörünün toplam katma değeri yüzde 4,6, sanayi sektörünün toplam katma değeri yüzde 8,8, inşaat sektörünün toplam katma değeri ise yüzde 6,9 büyüdü. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri de yüzde 10’luk bir artış yakaladı. Üretim yöntemine göre, Cari Fiyatlarla Gayrisafi Yurt İçi Hasıla tahmini, bu yılın ilk 3 ayında geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında, yüzde 21,9 artışla 792 milyar 691 milyon Türk Lirası’na ulaştı. Ülkemizin takdire şayan yükselişini, bundan sonra da sürdüreceğinden en ufak şüphem yok. Yeter ki inanalım. Azmederek çalışmaya devam edelim. Daha fazla üretelim. İstihdama ve ihracata daha fazla katkı sağlayalım” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER