Belediye başkanından rüşvet operasyonu açıklaması

Milas İlçesi’nde düzenlenen rüşvet operasyonunda, 3’ü belediye çalışanı 4 şüpheli gözaltına alındı. Belediye Başkanı Muhammet Tokat, soruşturmanın uzun süredir yürütüldüğünü, konuyu Milas Cumhuriyet Başsavcılığı’na kendilerinin bildirdiğini söyledi.

Belediye başkanından rüşvet operasyonu açıklaması

Milas Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Grup Amirliği ekipleri, Milas Belediye Başkanlığı Yapı Denetim Birimi’nde çalışan birkaç memurun usulsüz yapıları rüşvet karşılığında görmezden geldiği bilgisi üzerine çalışma başlattı. Toplanan delillerin ardından belediye çalışanları H.G, A.F.A. ve A.A. ile müteahhit A.A'nın adresine eş zamanlı operasyon düzenlendi. A.F.A.’nın ikametinde yapılan aramada ise 3.27 gram esrar, 12.14 gram kenevir tohumu, 8 kök kenevir ve kenevir yetiştirme düzeneği ele geçirildi.  Yaşanan gelişme üzerine Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, basın açıklaması düzenleyerek, konuyla ilgili soruşturmanın uzun süredir yürütüldüğünü, durumu Milas Cumhuriyet Başsavcılığı’na kendilerinin ilettiğini söyledi. Özellikle bazı çevrelerden gelen ve basında atılan bazı başlıklardan sonra açıklama yapma ihtiyacı olduğunu hissettiklerini belirten Başkan Tokat, “Belediyeyle ilgisi olmayan bir vatandaşın, belediyedeki ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ndeki muhabbetlerini ve ilişkilerini kullanarak, bazı işlerin çözümlenmesi noktasında insanlardan para talep ettiği, burada bu menfaati temin için gayretleri içerisinde belediyeyi de kullandığı bilgisi geliyor. Konuyu bana anlattı. Ben de şikayetçi şahıs ile görüştüm. Yürütülecek işlerle ilgili yasa, mevzuat neyse o yapılır ama kriminal noktasına kayıtsız kalamayız” dedi. Daha önce de bu şekilde belediyenin, hatta kendi isminin kullanarak, para ve menfaat temin etmeye çalışan insanların olduğunu ifade eden Başkan Tokat, bununla ilgili gerekli şikayetleri yaptıklarını ve tutuklanmalar olduğunu hatırlattı.

“SAVCILIĞA MÜRACAATTA BULUNDUK"

Bu olayda da başkan yardımcısı ve şikayetçi vatandaş ile beraber Milas Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek, şikayette bulunduklarını anlatan Başkan Tokat, “Belediyemizin kurumsal itibarını korumak ve belediyenin ya da başka kurumların ismi kullanılarak menfaat teminini önlemek amacıyla böyle bir müracaatta bulunduk. Tabi takriben 1 yıllık süreç geçti. Bu süre içinde nasıl bir işlem, nasıl bir tahkikat yapıldı? Ya da gelinen nokta neyin neresinde? Bunu bilemiyorum. Ama bir takibat olduğu anlaşılıyor. Bu takibat neticesinde de bizim Yapı Kayıt birimimizde çalışan 3 arkadaşımız da gözaltına alınanlar arasında. Şuanda kendileriyle her hangi bir görüşme imkanı ya da dosyayla ilgili her hangi bir bilgi alma imkanı yok” diye konuştu.

“GEREKLİ İÇ VE İDARİ SORUŞTURMALARIMIZI YAPACAĞIZ"

Belediyeye her hangi bir şekilde bir operasyon olmadığına vurgulayan Başkan Tokat, “Bizim savcılığa intikal ettirmemiz neticesiyle ortaya çıkmış bir takibat var. Belediyemizin ismi kullanılarak ya da belediye içerisinden her hangi bir suiistimal ortaya çıkmış ise tabi ki kanuni çerçevede adli makamlar gereğini yapacaktır. Biz de kendi içimizde bu gelişmelere istinaden gerekli iç ve idari soruşturmalarımızı yapacağız. Bunu yaparken, savcılıktaki soruşturmayı da izlememiz, yakından takip etmemiz gerekiyor. Bunun özellikle toplum tarafından bilinmesini istiyoruz. Eğer birileri bizim üzerimizden menfaat temin etmeye başlamış veya bu gayrete girmiş ise bunun önünü kesmek en başta bizim görevimizdir. Bundan sonraki süreci sizlerle beraber takip edeceğiz. Kendi iç mekanizmamız içinde gerekli araştırmaları yapacağız” ifadelerini kullandı. Öte yandan, gözaltına alınan 4 kişinin emniyetteki işlemlerinin ardından adli makamlara çıkarılması bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211