BEREKET; TATARİSTAN CUMHURBAŞKANI İLE DÜNYA GÜNDEMİNDE

BEREKET; TATARİSTAN CUMHURBAŞKANI İLE DÜNYA GÜNDEMİNDE

Enerji  kaynakları ve yatırımları ile dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer alan Tataristan’ın Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Türkiye’nin önde gelen Denizli merkezli entegre enerji gruplarından Bereket Enerji’ye ait Muğla Yatağan Termik Santrali’ne özel bir ziyarette bulundu.

Cumhurbaşkanı Minnihanov’un Yatağan Termik Santralini ziyaret etmesi ve enerjide işbirliğini önermesi, uluslararası borsa verilerini yayınlayan foreks kanallarında ‘’flaş haber’’ olarak duyurulurken, konuyla ilgili sürekli haber alt yazıları geçilmesi bu işbirliğinin önemini bir kez daha gözler önüne sermiş oldu.

BEREKET ENERJİ TATARİSTAN CUMHURBAŞKANI MİNNİHANOV İLE DÜNYA EKENOMİ GÜNDEMİNDE
Enerji  kaynakları ve yatırımları ile dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer alan Tataristan’ın ünlü  Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Türkiye’nin önde gelen Denizli merkezli entegre enerji gruplarından Bereket Enerji’ye ait Muğla Yatağan Termik Santrali’ne özel ziyarette bulundu. Tataristan Cumhuriyeti Uluslararası ve Dış Ekonomi İlişkiler Danışmanı Radik Gimatdinov, Türkiye Cumhuriyeti Yetkili Temsilcisi Ayrat Gataullin ve Tatenergo Şirketi Genel Müdürü Rauzil Haziev’den oluşan heyetle santrale gelen Cumhurbaşkanı Minnihanov, Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı ve Başkan Yardımcısı Ali Yağlı tarafından karşılandı. Ziyarette konuk Cumhurbaşkanı’na Bereket Enerji Grubu’nun faaliyetleri ile ilgili bir sunum yapıldı.

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov’un bu ziyareti ile; enerji yatırımları konusunda Türkiye’nin ilk entegre enerji grubu olan Bereket Enerji grubunu tercih etmesi sektörde büyük yankı ve heyecan uyandırdı.Rusya Bağımsız Devletler Topluluğu coğrafyasında güçlü ekonomisiyle dikkatleri üzerine toplayan Tataristan’ın geleceğe dönük bu enerji hamlesinin, Denizlili Bereket Enerji’nin tecrübesiyle birleşmesi halinde enerjide yeni bir “bölgesel sinerji” yaratılmış olacağı belirtildi. Cumhurbaşkanı Minnihanov’un Yatağan Termik Santralini ziyaret etmesi ve enerjide işbirliğini önermesi, uluslararası borsa verilerini yayınlayan foreks kanallarında ‘’flaş haber’’ olarak duyurulurken, konuyla ilgili sürekli haber alt yazıları geçilmesi bu işbirliğinin önemini bir kez daha gözler önüne sermiş oldu. Böylece tüm dünya ekonomi çevreleri ve ekonomistler bu gelişmeyi foreks veri terminalinden öğrenmiş oldu.

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov’un bu özel ziyareti ve işbirliği önerisi, Bereket Enerji Grubu’nun enerji sektöründe tecrübenin ve güvenin adresi olduğunu da tescillemiş oldu.

“TÜRKİYE ENERJİ YATIRIMLARINDA BÜYÜK İLERLEME KAYDETTİ”
Enerji Üretim, dağıtım ve satışı ile ilgili bilgilendirmenin ardından Yönetim Kurulu Başkanı Saldanlı, enerjinin tüm dünyada ülkelerin gelişmişlik düzeyini etkileyen önemli bir sektör haline geldiğini belirterek başladığı konuşmasında şöyle dedi: “Türkiye enerji yatırımlarında büyük ilerleme kaydetti. Ülke olarak 2000’li yıllarda 29 bin megawatt olan kurulu gücümüz 83 bin megawatt’a yükseldi. Enerjide bir anlamda tarih yazıldı. Bu gelişmede, özel sektör yatırımları büyük rol oynadı. Bereket Enerji Grubu olarak önemli bir katkı sağladık. İlk hidroelektrik santrali kuran ve ilk dağıtım özelleşmesini alan bir grubuz. Türkiye için enerjinin önemini çok iyi biliyoruz, bu nedenle tüm çalışmalarımızı bu anlayışla sürdürüyoruz. Elektrik dağıtımında Bereket Enerji Grubu olarak enerji sektörüne öncülük ettiğimizi söyleyebilirim. Ege Bölgesi’nin 5 ilinde toplam 5 milyon aboneye yaklaşık 18 milyonluk nüfusa hizmet veriyoruz. Sürdürülebilir gelişme için kaliteye önem veriyoruz. Bu nedenle elektrik kesintilerinde Avrupa standartlarının üzerine çıktığımızı ifade edebilirim. Bereket Enerji Grubu, Türkiye’nin farklı bölgelerindeki hidroelektrik, rüzgar, güneş, termik santralleriyle kurulu gücünü 2100 megawatt’a çıkarmıştır.”

“GÜNÜMÜZDE ENERJİYE DAHA FAZLA İHTİYAÇ VAR”
Bereket Enerji Grubu’nun çalışma sistemini öğrenmekten mutluluk duyduklarını belirten Tataristan Cumhurbaşkanı Minnihanov, ülke olarak enerji yatırımlarına büyük önem verdiklerini ifade etti. Minnihanov, dünyada hiçbir ülkenin enerji kaynaklarını değerlendirmeden gelişemeyeceğini vurgulayarak şu görüşlere yer verdi:  “Günümüzde enerjiye daha fazla ihtiyaç var. Gelişmişlik açısından ekonomik açıdan da enerji şart. Tataristan bu gerçekten hareketle enerji sektörüne ayrı bir önem vermektedir. Bu konuda Türkiye’nin tecrübesinden de yararlanmak istiyoruz. Yenilenebilir enerji kaynaklarının değerlendirilmesi ve kalite açısından en iyi sistemle elektrik dağıtımının gerçekleştirilmesi bizim temel hedeflerimiz arasında.”

Ziyaretin sonunda Bereket Enerji Grubu ile enerji konularında iş birliği konularının araştırılması amacıyla çalışma başlatılması kararlaştırıldı.

MUSTAFA KAYA

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER