BEREN SU BEBEK, YAŞAMA TUTUNMAYI BAŞARDI

BEREN SU BEBEK, YAŞAMA TUTUNMAYI BAŞARDI

27 haftalık prematürite olarak bin 200 gr doğan ve ince bağırsağında delinme tespit edilen Beren Su bebek, başarılı bir operasyon sayesinde hayata tutunmayı başardı.

Beren Su bebek, 27 haftalık prematürite olarak bin 200 gr dünyaya geldi. Beren Su bebek, Denizli Devlet Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’ne alındı. Metabolik nedenlerden kaynaklı yenidoğan bebeklerde görülen ciddi bir bağırsak sorunu olan ‘nekrotizan enterokolit’ geçiren Beren Su bebek, bağırsaklarda kanlanma bozukluğu gerçekleşerek bağırsak yırtılması geçirdi ve acil ameliyata alındı. Bağırsakları stoma açılarak karnına ağızlaştırılan, yoğun bir şekilde Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Gastroenteroloji uzmanlarınca bir süre takip edilen ve yeterli kiloya ulaştığında bağırsakları tekrar kapatılan Beren Su bebek, yaklaşık 20 günlük yoğun bakım takibi sonrası sağlığına kavuştu.

"NADİR GÖRÜLEN BİR DURUM”
Ameliyatı gerçekleştiren ve bebeğin durumu hakkında bilgiler veren Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. İnanç Cici, bu tür vakaların çok nadiren görüldüğünü ve bu tedavinin asıl öneminin; iki kademeli bir ameliyat gerçekleştirilmesi olduğunu söyledi. Beren Su bebeğe; birincisi acil ameliyat, ikincisi efektif bir ameliyat uyguladıklarını vurgulayan Dr. Cici, şöyle konuştu: “Hastamızı bin 200 gr iken, İzmir gibi çevre büyük illere veya üniversite hastanesine sevk etmemize gerek kalmadan anestezimiz ve yeni doğan yoğun bakımımızın da katkısı ile acil ameliyata aldık. Yırtılan bağırsaklarını onararaktan bağırsaklarını dışarıya aldık. Hastamız, yoğun bakım takiplerinde iyileşti. Sonra ‘stoma’ dediğimiz karnına ağızlaştırılmış bağırsakla beraber hastayı taburcu ettik. Daha sonra Hastanemiz Çocuk Gastroenteroloji Uzmanımızın da yardımıyla beraber hastamızın takibini yaparak uyguladığımız beslenme planı ile iyi bir kilo alım oluşturduk. Annesi, biz ve çocuk hastamız hazır olduğunda yaklaşık 10-12 aylık olduktan ve iyi bir kilo alımından sonra bağırsaklarını kapatmak ve tekrar karnın içine yerleştirmek için hastamızı yatırdık ve ameliyat ettik. Hastamız bağırsaklarını kapattıktan sonra yaşanan uyum problemi nedeniyle yaklaşık 20 gün Çocuk Yoğun Bakımda yattı. Çünkü hastamızın doğduğu anda bağırsakları yırtıldığı için daha önce hiç çalışmayan bağırsak nedeniyle düzgün bir kez bile normal kaka yapamamıştı. Sonrasında Hastamız Beren Su’yu sağlığına kavuşmuş şekilde taburcu ettik. İlerleyen yaşlarında herhangi bir problem yaşanmasını beklemiyoruz. Hastamız zaman zaman bize gelerek kontrol edilecek. Bu tedavi sürecinde Çocuk Yoğun Bakımımız ve Yeni Doğan Yoğun Bakımımız Doktorlarımız ve çalışanlarımıza çok teşekkür ederiz.”

“DENİZLİ DH’DE TEDAVİSİ MÜMKÜN" 
Denizli Devlet Hastanesi’nde bu şartların sağlanıyor olabilmesi yapılan işin de değerli hale getirdiğini belirten Dr. Cici, “Denizli Devlet Hastanemiz’de multidisipliner yaklaşım ile bu tür hastalıklarımızın tedavi edilebildiğini vurgulamak istiyorum. Bu ameliyatta sadece biz doktorların değil büyük bir ekibin başarısı söz konusuydu. Yine Hastamızın annesine de gösterdiği sabır ve bize hep inanıp güvenmesinden dolayı teşekkür ederim” dedi.

“ŞİMDİ KIZIMIN SAĞLIĞI ÇOK İYİ”
27 haftalık ve bin 200 gram ağırlığında doğan Beren Su bebeğin annesi Hasibe Karakan da bebeğinin çok küçük ve erken doğmasından dolayı, bebeğini kaybetme korkusu yaşadığını belirterek; duygularını şu sözlerle dile getirdi: “Kızım 27 haftalıkken bin 200 gram olarak Denizli Devlet Hastanesi’nde dünyaya geldi. Burada ameliyat olduktan sonra bağırsak dışarıda olduğu için adaptör takılıydı ve evde bu şekilde yaklaşık 9 ay bakım yaptım. Sonra bağırsak karnın içine alındıktan sonra biraz daha hastanede kaldık. Şimdi kızımın sağlığı çok iyi, bir sıkıntımız yok. Kızımıza burada çok iyi bir bakım gerçekleştirildi. Başta doktorumuz olmak üzere, hemşirelere ve tüm hastane personeline yakın ilgi ve alakalarından ötürü çok teşekkür ederim” diye konuştu. 

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER