Berna Öztürk’e 29 Ekim’de gelen ‘İstiklal Madalyası’

Denizli İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Berna Öztürk, ‘Kurtuluş Savaşı Gazisi’ olan dedesi İsmail Konyalıoğlu’na ait kaybolan madalyayı yeniden aldı. Yeniden dedesinin madalyasına kavuşan Müdür Öztürk, törende göz yaşlarını tutamadı. Müdür Öztürk, “Bugün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı. Bu vatan nice adsız İsmail Konyalıoğlu’nun kanları ile kurtarıldı” diye konuştu.

Berna Öztürk’e 29 Ekim’de gelen ‘İstiklal Madalyası’

Denizli İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Berna Öztürk, Kurtuluş Savaşı Gazisi olan dedesi İsmail Konyalıoğlu’na ait kaybolan madalyayı yeniden aldı. Törende göz yaşlarını tutamayan Müdür Öztürk, sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Madalyaya yeniden kavuşma sürecini paylaşan Müdür Öztürk, “Rahmetli dedem İsmail Konyalıoğlu, 1962 yılında vefat etmiş. Onu tanıma fırsatımız olmadı, babamın anlattıkları ve anıları ile hayal ettik, gözümüzde canlandırdık O’nu. Kurtuluş Savaşı gazisiymiş. Yunan İzmir’e dayandığında Aydın’a gitmiş orada yüzlerce vatanseverle birlikte çarpışmış Dr. Hamdi Berkman’ın yakın silah arkadaşıymış. Burada sağ omuzundan vurulmuş. İyileşince Kurtuluş Savaşı’na katılmış, Eskişehir’de sol ayağından yaralanmış ve sonraki hayatını sakat ve bastonlu geçirmiş. Babam anlatır, çok ağrıları olurdu diye. O döneme ait babamdan duyduğumuz anılarla büyüdük. Dedemin İstiklal Madalyası varmış. Ama nasıl olmuş bilemiyorlar, madalya kaybolmuş. Son zamanlarda babam kaybolan madalyayı çok kafasına takar oldu, bu babamın en önemli üzüntülerinden biri haline geldi, belki de çocuklarına bırakacağı en önemli miraslardan birinin ileri ki nesillere aktarılamadan kaybolup gitmesi endişesi sardı babamı. ‘Devletin arşivlerinde vardır, başvurup bulduracağım’ demeye başladı. Bu konuda benden yardım istedi. Açıkçası her seferi babamı oyaladım. Nereden bulunacaktı ki? Yüzlerce vatanseverden biri İsmail Konyalıoğlu. Hele o dönemleri düşününce nerede olabilir böyle bir arşiv. Belki de babamın hayal kırıklığına uğramasından korktum” dedi.

“EN BÜYÜK MİRASI, GÖZLERİM YAŞLI ALDIM"

Müdür Öztürk, şunları aktardı: “Babacığım sonunda kendisi araştırmış. Bir dilekçe ve istedikleri pek çok belgeyi hazırlayarak Denizli Askerlik Şubesi’ne başvurmuş. Askerlik Şube Başkanı Komutanımız ‘Devletimizin arşivlerinde her şey vardır, eğer Kurtuluş Savaşı Gazisi ise mutlaka buluruz’ demiş. Büyük bir heyecanla geldi bize, ‘ben başvuru yaptım’ dedi anlattı. Aradan bir süre geçti, babam şehir dışında iken aramışlar. ‘Madalyanızı ve belgelerinizi almaya Askerlik Şubesi’ne bekliyoruz’ demişler. Mutluluktan ağlayarak aradı beni, ‘benim adıma alır mısın?’ dedi. Büyük bir gururla gittim Askerlik Şubesi’ne. Dedemden bize en büyük mirası, gözlerim yaşlı aldım. Bugün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı. Bu vatan nice adsız İsmail Konyalıoğlu’nun kanları ile kurtarıldı. Bu vatanı bizlere armağan eden başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ne mutlu Türküm diyene. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER