Beyağaç, festivale hazırlanıyor

Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklaması düzenleyen Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay, bu yıl ilkini düzenleyecekleri ‘Beyağaç Kültür ve Tarhana Festivali’nin 19-20 Mart 2022 Cumartesi ve Pazar günleri yapılacağını söyledi.

Beyağaç, festivale hazırlanıyor

Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay, Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklaması düzenledi. Yöremizin tarihini, kültürel ve doğal değerlerini tanıtıp bu değerleri gelecek nesillere taşımak için 19-20 Mart 2022 Cumartesi ve Pazar günlerini kapsayacak şekilde ‘Beyağaç Kültür ve Tarhana Festivali’ düzenlediklerini ifade eden Başkan Akçay; “Bugün festivalimiz konusunda bilgiler vermek ve sizler aracılığıyla kamuoyunu bilgilendirmek istiyoruz. Bu yıl ilkini düzenleyecek olduğumuz Beyağaç Kültür ve Tarhana Festivalimiz ile yöremizin bilinmeyen veya az bilinen kültürel değerlerini, örf, adet ve geleneklerini, doğal güzelliklerini ve yemek kültürünü tanıtmak istiyoruz. Bilindiği gibi yöremiz coğrafi konum olarak dezavantajlı durumdadır. Şehir merkezine uzak, ticaret ve sanayi alanlarıyla bağı olmayan bir noktadadır. Yöremizde tarımsal faaliyetler ve hayvancılık dışında gelir getiren pek fazla alan bulunmamaktadır. Bu nedenle göç veren ilçeler içinde yer almaktayız. İşte bu noktadan hareketle coğrafi dezavantajımızı avantaja çevirmek için bozulmamış doğal güzelliklerimizin, su kaynaklarımızın ve havamızın yöre insanımıza gelir kaynağı olması için çaba zarf ediyoruz. Günümüzün yükselen değeri olan doğal varlıklar, yöresel doğal ürünler ve otantik yaşam kültürü bizim yarınlara açılan kapımız olsun diyoruz. Bu değerlerle bacasız sanayi olarak tanımlanan turizmden yararlanmak istiyoruz” dedi.

“Festivalimize bekliyoruz”

Festivalin amacı hakkında konuşan Başkan Akçay; “Yaşam kültürümüz ile doğal değerlerimizi yöre insanımızın kazanç kapısı haline getirmek, tarımsal üretimin alternatifi olarak bu alana dikkat çekmektir. Festivalimiz kapsamında; yöremiz ile ilgili başta Pamukkale Üniversitesi Turizm Fakültesi ve Fen Edebiyat Fakültesi’nin ilgili bölümlerince gerçekleştirilen çalışmaları değerlendirip kamuoyu ile paylaşacağız. Bu kapsamda gastronomi, doğa turizmi, kültür turizmi ve doğa sporları konularında bölgenin avantajlarını ilgililerin bilgisine sunmak istiyoruz. Bunun için hemşehrilerimizi işin içine almak amaçlı bu festivali planlayıp hayata geçireceğiz. Diliyor ve bekliyoruz ki bu çalışmalarımızla kısa süre sonra ilçemiz ve çevresi turizmden hak ettiği payı alsın. Festivalimizin öznesi olan ‘Kadım Emeği Kooperatifleri’, bu organizasyonumuzda ayrı bir yer tutmaktadır. Onlar üretmezse eksik kalacağımızın bilincindeyiz. O sebeple ilçemizde bulunan ‘Beyağaç Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ önderliğinde ilimiz genelinde bulunan kadın emeği ve üretim kooperatiflerini, bu alanda faaliyet gösteren başta kadın dernekleri, vakıf ve diğer sivil toplum kuruluşlarını festivalimize bekliyoruz. Bunun yanında doğa ve çevre ile ilgili faaliyette bulunan kurum, kuruluş ve teşekküller ile turizm alanında faaliyet gösteren tüm kişi kurum ve kuruluşları da festival vesilesi ile Beyağaç’a bekliyoruz” diye konuştu.

“Festival, yürüyüşle başlayacak”

Festival programı hakkında da açıklama yapan Başkan Akçay, şunları kaydetti: “19 mart 2022 Cumartesi saat 10.00 da Beyağaç Çarşı Meydanı’nda festival yürüyüşü ile başlayacak, sonrasında toplantı salonunda fotoğraf sergisi, sunumlar ve söyleşilerle devam edecektir. Diğer yandan kurulacak stantlarda kooperatif ve derneklerin yöresel el emeği ürünleri satışa sunulacaktır. Gün boyunca tarhana yapımı ve ikramı, kilim-kolan dokuma atölyeleri yapılacak olup, UNESCO Yaşayan İnsan Kültür Hazinesi Listesi’nde bulunan hemşehrimiz Halime Özke tarafından sipsi yapımı ve çalması konulu atölye gerçekleştirecektir. Yine aynı gün içerisinde yöresel yemek ve tatlı yarışması yapılacak ve kazananlara törenle ödülleri verilecektir. İlçe merkezinde bu faaliyetler sürerken isteklilerin katılımıyla dağlarımıza, yaylalarımıza, göllerimize ve akarsularımızın olduğu yörelere doğa gezileri yapılacaktır. Anıt ormanlar, Kartal Gölü, Karagöl ile Yumaklı, Topuklu gibi yaylalarımız, Boyalı Dere, Gökçay, Doğançay gibi doğası bozulmamış akarsularımız, Eşenler, Sarp Deresi, Bövet gibi göletlerimiz, Akçay ve ona bağlı derelerimiz doğaseverlerin gezip göreceği güzellikler olacaktır. Bu festival planlamasında beraber hareket ettiğimiz, SS Beyağaç Kadın Girişimi üretim ve işletme Kooperatifi’ne, Denizli İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneği’ne, Kalebey Yerel Eylem Grubu Derneği’ne, Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü’ne, Denizli Valiliği’ne, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza teşekkürü de borç biliyoruz. Turizmin farklı dalları ile ilgilenen herkesi festivalimize bekliyor; kaşığını alda gel, tarhana bizden diyoruz. Beyağaç sizi bekliyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER