Beyağaç'ta Kültür ve Tarhana Festivali devam ediyor

Denizli'nin Beyağaç ilçesinde bu yıl ilki düzenlenen Kültür ve Tarhana Festivali, kortej yürüyüşüyle başladı.

Beyağaç'ta Kültür ve Tarhana Festivali devam ediyor

Beyağaç İlçesi’nde ‘Kaşığını al da gel’ sloganıyla bu yıl ilki düzenlenen Kültür ve Tarhana Festivali, kortej yürüyüşüyle başladı. Kortej yürüyüşüne; Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Değirmenci, Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay, Kaymakam Ferdi Akgün, Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Protokol üyeleri ve vatandaşlar, Çarşı Meydanı'ndaki festival alanına kadar yürüdü. Festivalin açılışında konuşan Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay, “Tarhana bizim için farklı bir çorba. Denizli İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Derneğimizin ‘Bir festival yapalım’ önerisi ile başladık ve çalışmalarımızı yaptık. Yörük kültürünün hakim olduğu Beyağaç’ın doğasını, tarihini ve kültürünü misafirlerimize yaşatmak için bu festivali düzenledik” dedi.

“Beyağaç’ın tanıtıma ihtiyacı var”

25 yıl önce ilk Kaymakam olarak atandığı Beyağaç’ta 3 yıl 8 ay hizmet ettiğini ifade eden Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, “17 Mart 1997’de asaleten ilk Kaymakamlık görevim için Beyağaç’a gelmiştim. Üzerinden 25 yıl 2 gün geçmiş. 25 yıl sonra yine bugün Beyağaç’ın bu güzel meydanında dostlarımızla buluşturan yüce Rabbime sonsuz hamd ve senalar olsun. Bu programa vesile olan Beyağaç Belediye Başkanımıza ve Beyağaç’ın genç kaymakamına teşekkür ediyorum. Beyağaç, Çameli İlçesi ile birlikte Denizli’nin en uç noktasında ve ulaşılması en zahmetli olan ilçelerinden birisidir. Onun için Beyağaç’ın tanıtıma da ihtiyacı var. Bu festivalin Beyağaç’ın tanıtımına ciddi katkılar getirmesini yürekten temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Beyağaç bizim için çok özel”

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Değirmenci, “Beyağaç bizim için çok özel bir yer. Beyağaç, Denizli’nin merkeze uzak ilçelerinden biri olsa da her geldiğimizde sıcak insanlarıyla, kültürüyle ve güler yüzle karşılandığımız bir ilçe. Beyağaç’ın güzelleşmesi için Büyük Şehir Belediyemiz ve Beyağaç Belediyemiz ile birlikte alt ve üst yapı çalışmalarını tamamladık. Beyağaç’a şehirleşme anlamında çok güzel eserler kazandırdık ama Beyağaç daha güzeline hak ediyor. İnşallah Beyağaçımızın geleceği daha güzel olacak” şeklinde ifade etti.

Festival 2 gün sürdü

Kültür ve Tarhana Festivali, 2 gün sürdü. Halk oyunları gösterisinin ardından fotoğraf sergisini gezerek çalışmalarla ilgili bilgi alan protokol üyeleri ve beraberindekiler, festival alanında katılımcılarla sohbet etti. Meydanda açılan stantlarda vatandaşlar yöresel ürünleri sergiledi. Etkinlikte ilçenin kendine özgü tarhanası ile yapılan çorba yarışması yapıldı. Öte yandan festivalde stant açan ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ ödülü sahibi Halime Özke de katılımcılara sipsi yapımıyla ilgili bilgi verdi. 

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2022, 14:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER