BEYAĞAÇLILAR, SİLAH SESLERİ ARASINDA DUA ETTİ

Denizli'nin Beyağaç İlçesi Kartal Gölü ve Eren yeri arasında yapılan geleneksel Eren Günü etkinliklerinde, mezar ziyaretinde dua eden vatandaşlar, silah sesleri arasında ziyaretlerini gerçekleştirdi. Beyağaç Belediyesi de geçtiğimiz yıl yaşanan aynı olaylar sebebiyle 1994 yılından buyana düzenlediği etkinliğe ilk kez katılmadı.

BEYAĞAÇLILAR, SİLAH SESLERİ ARASINDA DUA ETTİ

Denizli'nin Beyağaç İlçesi Kartal Gölü ve Eren Yaylası arasında gerçekleştiren Eren Günü etkinliklerinde vatandaşların Kartal Gölü ve Eren Yaylası’nda silah atmaları, tepkilere yol açtı. Etkinliklerde Beyağaç Belediyesi silah atanların sayısında her geçen yıl artış olduğundan dolayı bu yılki etkinliklere katılmadı. Az sayıda vatandaşın katıldığı Eren Günü etkinliklerinde gece 2 bin metre yükseklikteki Kartal Gölü’nde kamp yapan vatandaşlar gece geç vakitlerine kadar silahla havaya ateş etti. Sabaha karşı Kartal Gölü'nden Eren Yaylası’na 3 kilometre yürüyen bazı vatandaşlar da yolda da silah atmaya devam etti. Yaylada da silah sesleri devam ederken, Çiçek Baba olarak da bilinen Eren Baba mezarında dua eden, namaz kılan vatandaşlar silah sesleri altında dualarını etmek zorunda kaldı.
Kaynağı Orta Asya Kurgan Mezarları kültürüne dayanan ve bu kültürün devamı niteliğinde olan Eren Günü etkinliğinde, bir gün önce Kaltal Gölü Bölgesi’ne çıkılıp burada kurulan çadırlarda konaklama ve çadır ziyaretleri yapılıyor. Ertesi sabah şafak vakti Eren Dede Türbesi ziyareti yapıldıktan sonra dualar okunup, dilekler tutuluyor. Etkinlik hayvan kesilip, pişirilip yenmesiyle etkinlik son buluyor. Eren Günü 1994 yılından bu yana Beyağaç Belediyesi’nde festival olarak yürütülüyor. (İHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER