Beydillili kadınlar balık ağı örüyor

Çivril İlçesi sınırları içinde bulunan Işıklı Gölü yanındaki balıkçı mahallesi Beydilli’de kadınlar, dantel yerine turna ve sazan balığı avında kullanılan balık ağı örüyor.

Beydillili kadınlar balık ağı örüyor

Çivril İlçesi’nde bulunan Işıklı Gölü etrafında bulunan mahallelerde 1 Haziran'da başlayacak balık avı sezonu öncesinde hazırlıklar sürüyor. Işıklı Gölü’nden yakaladıkları turna ve sazan balıklarıyla geçimlerini sağlayan Beydilli Mahallesi’nde de kadınların balık ağı örme sezonu başladı. Halk eğitimin açtığı kurslardan balık ağı örmeyi öğrenen kadınlar, 200 metrelik turna, sazan balığı ağını bir günde örüyor. Denizi olmayan Denizli’de kadınlar tarafından örülen balık ağları, av yasağının bitmesiyle birlikte eşleri tarafından Işıklı Gölü’nde balık avında kullanılacak.

“Gölden geçimini sağlayan 80 hane var”

Balık avı yasağının bitmesine sayılı günler kala, av hazırlıklarını yapmaya başladıklarını anlatan Beydilli Mahalle Muhtarı Atilla Savran, “Üç aydır yasak vardı. 1 Haziran’da yasağımız açılıyor ve balık sezonu açılıyor. Biz de ağ örme hazırlıkları başladı. Eşim de sağ olsun kendi ağımızı örüyor. Bizim burada arazimiz az olduğu için çiftçilik biraz zayıf. Çoğu insan gölden geçimini sağlıyor. Gölden geçimini sağlayan 80 hane var. Ağları genelde kadınlar örüyor, erkeklerden örenler var. Bazıları kendi eşlerine ağ örüyor, bazıları ise para karşılığı ağları örüyor. Halk eğitim kurs açtı. Balığa giden, gitmeyen herkes ağ örmeyi öğrendi. Köyde hemen hemen herkes bu ağı örebilir. Halk eğitim tarafından açılan kursların çok faydası oldu. Köyün geçim kaynağı balıkçılık olduğu için yüzde 90’ını kendi eşine balık ağır örer. Yakın köylerden gelen talepler için para karşılığı örenlerde var” dedi.

“Eşlerimize yardımcı oluyoruz”

Balıkçı eşi için turna ve sazan balığı ağı ören Sebil Savran, şunları aktardı: “Ağ örmeyi önceki büyüklerimizden öğrendik. Biz de kendi ağımızı kendi işimizi görmek için yapıyoruz. Arkadaşlarımızdan para karşılığı örenler de var. Eşlerimize yardımcı oluyoruz. Eşim bu ağı balık tutarken kullanacak. Her balığa göre ayrı ağ örüyoruz. Turna ve sazan balıkları için farklı ağlarımız var. Balığın çeşidine göre örüyoruz. 200 metrelik bir ağı rahatlıkla bir günde yaparız. Ağ örmeyi sürekli yapanlar, para ile örenler daha kısa sürede yapıyorlar. Kendi ağını örersen ev işlerini de yaparak bir günde rahat örülür.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER