BEYHAN ASLAN'DAN MEKTUP VAR

BEYHAN ASLAN'DAN MEKTUP VAR

ASLAN’DAN DENİZLİ POLİTİK ARENASI’NA MEKTUP VAR
Evet, geçtiğimiz günlerde kaleme aldığımız bir yazıdan dolayı Beyhan Aslan’dan ayrıntılı bir aslında siyasi bir mektup da sayılabilecek bir “bilgi notu” aldık. Beyhan Aslan ismi; Denizli politik arenasında ve hatta ülke siyasetinde önemli bir yere sahiptir. İşte bu açıdan Aslan’dan gelen bilgi notunu bu köşede yine ayrıntılı bir şekilde verelim istedik.

TÜRKİYE SİYASASI’NIN ARANAN POLİTİKACISI
Gençlik yıllarının ilk evresinde Ülkücü olan, ardından (12 Eylül öncesi) MHP İl Başkanlığı yapan ve sağlam bir MHP’li olan, ANAP iktidarları dönemi ANAP’ta mücadele eden, vekil ve hatta TBMM ANAP Grup Başkan Vekilliği görevlerinde bulunan Beyhan Aslan, Denizli politikasının (ve hatta ülke politikasının) köşe taşlarından biridir. Aslan 2000’li yıllarda ise (2003-2004’ten itibaren) değişen Türkiye siyasası içeisinde “aranan ve sorulan” politik simalardan biri olmuştur. “2004 yılında Devlet Bahçeli tarafından MHP’ye davet edilen, 2007 yılında Meclis Başkanlığı odasından Milletvekili adayı olması konusunda; bizzat Abdullah Gül, Recep Tayip Erdoğan ve Bülent Arınç’ın birlikte aradıkları ve Parti Genel Sekreteri İdris Naim Şahin’in danışmanını (Hasan Bey) göndererek milletvekili başvuru evraklarını istediği Beyhan Aslan; 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimlerinde de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından telefonla parti binasına davet edildi. CHP’nin Denizli Büyükşehir Başkan Adayı olması istenen Denizlili siyaset adamı Aslan, aynı seçimlerde yine MHP Denizli İl Başkanı Mehmet Fevzi Yeniçeri’nin (rahmetli) telefonla arayarak ve Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan’ın bürosuna giderek MHP’nin Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı olmasını istedikleri isimdi.

BEYHAN ASLAN’IN KALEMİNDEN BİLGİ NOTU
Beyhan Aslan’ın baştan sona politik ilişkiler manzumesi olan ve buram buram Türk siyasetinin yakın tarihinden yaşanmış politik öyküler kokan bu mektubun tamamı ise şöyle; ‘Her iki dedem; Tek Parti döneminde; yani CHP’nin ülkeyi yönettiği dönemde; Sait Aslan Dedebağ köyü, Mehmet Emin Yarbay da Darıveren köyü muhtarlarıdır. Babam Mehmet Akif Aslan Dedebağ kasabasının Anavatan Partisi’nden Belediye Başkanı, kayınpederim Osman Oymak Darıveren Belediyesi Adalet Partisi’nden Belediye Başkanlığı yapmıştır. Amcam; Sami Aslan Adalet Partisi Denizli Milletvekiliyken, ben Ankara Hukuk Fakültesi’nde ülkü Ocakları kurucusuyum, Ankara Öğrenci Yurdu Öğrenci Temsilciliği Başkanıyım. O dönemde kurulan Ülkücü İşçiler Derneği’nin kurucuları arasındayım. 12 Mart döneminde kapatılan Denizli Yüksek Tahsil Gençliği’nin kurucu başkanıyım. O dönemlerde o günkü zamanın ruhu öyleydi. Sol guruplarla mücadele içindeydim. Site yurdu başkanlığını yaparken kurşunlandım yaralandım. Bu mücadeleler sırasında tutuklandım. Ankara Ulucanlar Cezaevi’nde iki ay tutuklu kaldım. Amcamla ayrı kulvarlarda idik. Bana hiç müdahalesi olmamıştır. Amcam Ankara’dan 1977 seçimlerinde Adalet Partisinden Milletvekili adayı iken, ben Denizli’de MHP il Başkanı idim.

12 EYLÜL KARANLIĞINDAN ANAP SAFLARINA
12 Eylül Sonrası kısa bir süre göz altına alındım. Alparslan Türkeş ve arkadaşlarının Uşak ve Ankara’da davalarını takip ederken, İzmir Sıkı yönetim Komutanlığı’nın emriyle tekrar gözaltına alındım. Hücre hayatımız oldu, işkencelerden geçtik. Tutuklandım. Bir yıl sonra tahliye oldum. Dava sonunda berat ettim. 1985 yılında Anavatan Partisine katılmak istedim. Denizli İl Başkanlığı’na başvurdum. Talebim O zamanki il yöneticilerinin ve Milletvekillerinin muhalefeti nedeniyle kabul edilmedi. Israrla mücadele edince, kaydım Anavatan Partisi Genel Merkezi Başkanlık Divanı’nca kabul edildi. Kayıt formumdaki imzalar Mehmet Keçeciler ile Mustafa Taşar’ındır. Mücadelem sonunda İl Başkanı, bilahare Milletvekili ,Grup Başkan Vekili ,Genel  İdare Kurulu üyeliklerinde bulundum. Hayatımda herkes bilir para gücüm hiç olmadı. Her göreve alın teri ile geldim. Halkın içinde siyaset yaptım. Siyaseten hiç torpilim de olmadı. Övünç meselesi için söylemiyorum. Darbeciler tarafından kapatılan bir partinin il başkanı, cezaevinden çıkıyor, sonra bir başka partinin il başkanı oluyor. Bir haftalık milletvekili iken grubunun yarısı eski bakan olan bir partide En yüksek oyu alarak gurup başkan vekili oluyor. Bunun bir örneğini Denizli siyasetinde değil Türkiye siyasetinde gösteremezsiniz.

“DAYIM ERSÖNMEZ YARBAY’LA ARINÇ’IN RİCASIYLA GÖRÜŞTÜM, GÜL’E KARŞI CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞINDAN VAZGEÇTİ”
Dayım Ersönmez Yarbay(Annemin kardeşi) lise yıllarında ülkücü idi. Siyasal Bilgiler Fakültesinde Milli Görüş gömleğini giydi. Akıcılar Derneği’nin Ankara kurucusu ve Başkanı idi. Kaymakam oldu.12 Eylül darbesinde kaçaktı. Kaymakamlıktan attılar. Ankara’da Refah Partisi’nin Ankara İl Başkanı oldu. Refah Partisi Milletvekilliği yaptı. Fazilet Partisi’nin il Başkanı oldu. Fazilet Partisi kapatılınca Ankara AK Parti kurucu il Başkanı ve Ankara Milletvekilliği yaptı. Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı adaylığı sırasında tek aday olmaz diyerek, Abdullah Bey’le birlikte Cumhurbaşkanlığına aday oldu. Bilahare Bülent Arınç benden rica etti. Ersönmez’le görüştüm. Adaylıktan çekildi. Adaylığı biat kültürüne isyandı.

DEDEM BANA, NİNEM ERSÖNMEZ’E OY VERDİ
1991 Seçimlerinde dayım Ersönmez Denizli’den Refah Partisi Milletvekili adayı idi, ben de aynı tarihte Anavatan Partisi’nden aday olmuştum. Dedem bana, ninem Ersönmez’e oy vererek eşit davrandılar. Bizim ailede biat kültürü yoktur. Demokrat bir ailedir. Herkes düşüncesinde özgürdür. bunun böyle olması aile ilişkilerindeki saygı ve sevgiyi etkilemez. Bir araya geldiğimizde siyaset konuşmayız.

“BİZİM AİLEMİZDE SİYASETİN HER RENGİ MEVCUTTUR”       
Gelelim diğer yakınlarıma; Büyük Dayım Nuri Yarbay, Datça’da ikamet eder. CHP’den belediye başkanı adayı olmuştur. Halaoğlum Bayram Erkol MHP Antalya’da Finike İlçe Başkanlığı yapmış ve Antalya Milletvekili adayı olmuştur. Şimdi İyi Parti saflarındadır. Selçuk Oymak eşimin hem amcaoğlu hem de Teyze oğludur. Ayrıca benimde akrabamdır. Selçuk DYP  Denizli Merkez İlçe Başkanı iken, ben Denizli ANAP il Başkanı ve Milletvekili idim. Eşimin Dayısı Osman Doğan Adalet Partisi’nden Gölhisar Belediye Başkanlığı yapmıştır. Yeğenimiz Dr. Gürhan Bilgiç İstanbul Avcılar AK Parti İlçe Başkanlığı ve AK Parti Milletvekili adayı olmuştur. Eşimle kuzen Avukat Tamer Kazanoğlu İstanbul CHP Büyükşehir Belediye meclisi üyesidir. Oğlum Oğuz Çağlar Aslan 40 yaşında olup İzmir Barosu’nda Avukat, eşi Üniversitede Doçenttir. Ak Partiye girmiş ve İl başkanı değişikliklerine rağmen uzun süredir İzmir il başkan yardımcısıdır. Benim ne desteğim, nede kösteğim olur. Özgürdür. Kimse kimseye karışamaz. Bizim Ailemizde sadece Mehmet Emin dedem Manifaturacıydı, onun dışında hiç ticaretle uğraşan, Devletle iş yapan yoktur.

AİLE ÜYELERİM DARBECİ VE TERÖRİSTLERE KARŞI EN SICAK MÜCADELEYİ VEREN İSİMLERDİR
Ailemizin hemen hemen bütün fertleri Üniversite mezunudur. Onlarca hukukçu, doktor, Öğretmen, Emniyet mensubu ve Asker ve diğer mesleklerden isim vardır ve devletine hizmetten başka bir şey düşünmezler. Bu güne kadar aile onurunu hep korumuşlardır. Şu an için görevde olan iki örnek vereyim. Kandilde Terörle Mücadele eden Tugay’ın Kurmay Başkanı yeğenim Kurmay Binbaşı Türker’dir. Darbe teşebbüsüne karşı mücadele ve direnci nedeniyle devletçe ödüllendirilen Emniyet Müdürü Yeğenim Alpaslan’dır. Jandarma istihbaratta en önemli görevleri ifa eden Kuzenin Albay Ramazan Fatih Aslan’dır.

 “ALPARSLAN TÜRKEŞ’LE 16 YAŞINDA TANIŞTIM, BANA BOZKURT ROZETİ TAKTI”        
Gelelim Şahsımın Siyasi çizgisine.. Benim siyasete merakım çocuk yaştan başlar Aile büyüklerimiz siyaset konuşurlar, misafirlerimiz siyasetçiler olurdu. Ben Cumhurbaşkanımız Celal Bayar’la 18 yaşında iken tanışıp görüştüm. Bizim evimizde, o zamanlar Acıpayam’da otel yoktu. Mutlu Menderes ve Aydın Menderesle bizim evde kalmaları sebebiyle tanıştım. Ben Alparslan Türkeş’le Lise ikinci sınıfta iken tanıştım. Alparslan Türkeş’in bacanağı Acıpayam’da Tapu Memuru idi. Onu ziyaret gelmişti. Sömestre tatilinin son zamanı idi Acıpayam şehir kulübüne geldi. İlk orada görüp etkilendim. Sonra Denizli’de Müftülüğe geldi. Amcam Denizli Müftüsü idi. Okula gitmeyip müftülüğe gittim. Bozkurt rozetini ilk kendisinden 16 yaşında iken aldım. Siyaset çizgimin oluşumunda bu olayların etkisi olduğunu sanıyorum. Hukuk Fakültesi Ülkü Ocağı, Ülkü Ocakları Birliği, Dündar Taşar’ın kurduğu KÜBİTEM v.s. Öğrenci Liderliği, derken Hukuk Fakültesi bitti. Askerlik bitti. Denizli’ye geldim. Rahmetli Türkeş Denizli’ye geldi. Buldan’a geçtik. Ben takdimci idim. Beni yanına çağırdı. Partinin başına geçeceksin dedi, peki dedim. Denizli MHP il Başkanlığı ile siyasete adım attım.

“SAYIN TÜRKEŞ’İN RIZASINI ALARAK ANAP’A GEÇTİM”
12 Eylül Darbesi ile Partim kapandı. 1985 yılında Türkeş Bey’le; Metin Öney’le birlikte Gümüldür’de buluşup konuştuk. Rızasını alarak Anavatan partisinde siyaset başladı. Anavatan baraj altında kalınca, Baraj altında kalan diğer Merkez sağ Parti Doğruyol Partisini birleştirme gayretine girdik. Genel Başkanlar Mehmet Ağar  ve Nesrin Nas, benim Ankara’da bulunan büromda buluştular. Bir dizi görüşmeler oldu. Sonuçsuz kaldı, daha sonra ANAP-DYP DP adı altında birleşti, hep birlikte DP’li olduk. DP genel Başkanı sayın Cindoruk’la bir toplantıda anlaşmazlığa düştüm .Bir grup arkadaşla birlikte ayrıldık. Merkez sağ arayışı içindeydik. Numan Kurtulmuş, Şeref Malkoç vasıtası ile aradı. Merkez sağ parti kuracağını söyledi. Peki, dedik. Tüzük çalışmasını bugünkü Sağlık Bakanımız Samsun Milletvekili Ahmet Demircan’la birlikte yaptık. iki ay sonra bir gurup arkadaşımızla bu Partinin İdeolojik bir parti hüviyetinde olduğunu, Merkez Sağla alakasının olmadığını anlayınca istifa ettik.

AK PARTİ, MHP VE CHP’DEN TEKLİF ALDI    
Ben 1977 seçimlerinde yaşımı büyüterek MHP’den ve daha Anavatan Partisi dışında hiçbir siyasi partiden aday olmadım. Adaylık başvurusunda bulunmadım. AK Parti Kurulurken; Tayyip Bey. Bülent Bey. Abdullah bey. Hüseyin Çelik. Mehmet Ali Şahin bey ısrarla kurucu olmamı istediler. Bir başka partini grup Başkan vekili olmamı gerekçe göstererek reddettim. 2004 yılında Sayın Devlet Bahçeli Oktay Vural ile Cihan Paçacı’yı görevli kılarak partiye davet etti. O sırada DYP ve ANAP’ı birleştirme çalışmalarında öncü olduğum için kabul edemedim. 2007 yılında Meclis Başkanlığının odasından Milletvekili adayı olmam konusunda bizzat Abdullah Gül, Tayip Bey ve Bülent Bey birlikte iken aradılar, Parti Genel Sekreteri İdris Naim Şahin danışmanı Hasan Bey’ göndererek  başvuru evraklarımı istediler. Konuyu o zamanki Denizli Belediye başkanı Nihat bey’e açtım. Düşünme safhasında iken Denizli’de bazı kıskançlıkları sezince aday olmadım. Aday olmadığımı da Denizli’de basınla paylaştım. 2014 Belediye Seçimlerinde önce CHP Genel Başkanı’nın bir telefonu ile Partiye davet edildim. Sayın Genel Başkanla  görüştük. Büyükşehir Denizli Belediye Başkanlığı adaylığını teklif etti. Aday olmanız halinde seçimi alacağımızı söyledi. Ben kendisine ‘hep sağ kulvarda siyaset yaptım, ülkücü kökenliyim, CHP’de adaylığın zorluğundan’ bahsettim. Parti tabanının tepkisi olacağını söyledim. Genel Başkan ‘bunlar aşılır’ dedi. Ama sonuçta adaylığı kabul etmedim. Hem kendimi , hem de CHP tabanını sıkıntıdan kurtarmış oldum. Aynı Seçimlerde MHP Denizli İl Başkanı Fevzi Yeniçeri (rahmetli) telefonla aradı. Genel Başkan Yardımcısı Haluk Ayhan Bey Büroma gelerek Belediye Başkanlığı adaylığını teklif ettiler..  Kendilerine, maddi durumumun müsait olmadığı mazeretini gösterdim.

“ŞU ANDA İYİ PARTİ’LİYİM”
“Ülke yönetiminin; demokrasiden otokrasiye kayma eğilimine olması, kuvvetler ayrılığı ilkesinin zedelenmesi, Anayasal denge ve denetim sistemlerinin yok oluşu, halkın kutuplaştırılması ve Cumhurbaşkanlığı Sistemine karşı olup, parlamenter sistemi savunmam ve sair gerekçelerle yönetime muhalifim. Siyasetin dilinin değişmesini, üslubun yumuşamasını, laf yerine projelerin yarışmasını temenni ediyorum. Öfke yerine, güler yüzün hakim olmasını istiyorum. İYİ Parti’de Merkez Danışma kurulu üyesiyim. Danışırlarsa görüşlerimi aktarır, faydalı olmaya çalışırım..”

HACI ŞERİF DOĞU'YA, BİZ EN BATI'YA
Denizli'den tüm Türkiye ve hatta bazı dış ülkelere kadar yayılan Hacı Şerif tadı ve markası Arjantin'e kadar uzandı. Ekin Kaya ile Ali Natour'un 8 Mart'ta Buenos Aires'teki düğünü için nikah şekeri olan Hacı Şerif büyük beğeni ve ilgi gördü..

"Biz Hacı Şerif şekerlemeleri ile Arjantin'e, Necip Helvacı Doğu Expresi ile Ardahan'a.. Hayat gezgin Necip Helvacı'ya güzel..

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER