‘Bİ KAHVE SOHBETİ’NİN KASIM KONUĞU; REKTÖR BAĞ

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, PAÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı Ateş Böceği Öğrenci Topluluğu’nun düzenlediği ‘Bi Kahve Sohbeti’ adlı söyleşinin konuğu oldu.

‘Bİ KAHVE SOHBETİ’NİN KASIM KONUĞU; REKTÖR BAĞ

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, PAÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı Ateş Böceği Öğrenci Topluluğu tarafından organize edilen ‘Bi Kahve Sohbeti’ adlı söyleşinin konuğu oldu. Fen Edebiyat Fakültesi Prof. Dr. İsmail Çetişli Konferans Salonu’nda düzenlenen söyleşiye Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ başta olmak üzere; Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ertuğrul İşler, PAÜ Ateş Böceği Topluluğu Danışmanı Öğretim Görevlisi Özlem Yolcusoy, PAÜ Sağlık Kültür Spor Daire Başkanı Halil Tekin, Sağlık Kültür Spor Daire Başkan Yardımcısı Fatih Mehmet Demir, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından PAÜ Ateş Böceği Topluluğu Başkanı Kaan Patlar’ın yaptığı konuşma ile başlayan programın söyleşi kısmında, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın topluluk öğrencilerinin sorduğu soruları cevaplayarak devam etti.  Rektör Prof. Dr. Bağ, PAÜ’lü öğrencilere ilköğretim hayatından rektörlüğe uzanan eğitim ve kariyer hayatından çeşitli anekdotlar paylaştı.

“ZORLUKLARLA MÜCADELE ETMEK İÇİN KARARLI OLUN”

Hayatta karşılaşılan zorluklarla nasıl başa çıktığını soran öğrencilere cevap veren Rektör Prof. Dr. Bağ, kararlı olmalarını tavsiye ederek; “Hayatta karşınıza çıkan zorlukları zorluk olarak kabul etmeyin. Zorluğun üstesinden gelmek için öncelikle kararlı olmalısınız. Ben hayatımda zorluk olarak gördüğüm her şeyin üstesinden kararlılıkla ve daima çalışarak geldiğimi gördüm” dedi.

“BAŞLAMAK, BİTİRMENİN YARISINDAN DAHA FAZLASIDIR”

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü’nden mezun olduktan sonra akademik kariyer yapmaya karar verdiğine değinen Rektör Bağ, “Rutin bir meslek hayatım olmasını istemedim. Mesleki açıdan kendimi daha da geliştirmeyi hedefledim ve yüksek lisans eğitimine Gazi Üniversitesi’ni kazanarak devam ettim. ‘Başlamak, bitirmenin yarısıdır’ derler ama yarısından daha fazlasıdır” şeklinden konuştu.

“BAŞARIYI SADECE NOTLA DEĞERLENDİRMEMELİYİZ”

Aile hayatından ve çocukları ile baba-evlat ilişkilerinden bahseden Rektör Prof. Dr. Bağ, şunları söyledi: “Hiçbir zaman kendi hedeflerim ve isteklerim doğrultusunda çocuklarıma kendi eğitim hayatlarında ve hayatlarına dair aldıkları kararlarda baskı kurmadım, kurmam. Ebeveynler ve eğitimciler olarak evlatlarımızın başarılarını sadece notla değerlendirmemeliyiz. Düşük not, gelecekte yükseltilebilir ama oluşan bir kişilik bozukluğu hayat boyu devam edecek bir durum olur. Çocuklarım da gelecekte birer birey olarak kendi hayatlarına ebeveynlerinden ayrı bir şekilde devam edecek. Tüm evlatlarımın tercih edecekleri meslek ve hayatları için alacakları kararlar kendilerine ait olmalıdır.”

REKTÖR BAĞ’DAN ÖĞRENCİLERE TAVSİYE

Öğrenci toplulukları, öğrencilerin hem sosyal hem de mesleki hayata hazırlama aşamasında çok önemli bir yer tuttuğunu belirten Rektör Prof. Dr. Bağ, “Öğrencilerimize bu anlamda üniversitemizin Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığımıza bağlı topluluklara katılmalarını, sosyal sorumluluklar üstlenmelerini ve hem kültürel açıdan hem de akademik açıdan kendilerini geliştirecek faaliyetlerde bulunmalarını özellikle tavsiye ediyorum. Öğrenci topluluklarımızın yaptığı sosyal ve kültürel faaliyetleri daima destekliyorum. Öğrenci topluluklarının çalışmalarına önem verdiğim için, topluluklarımızın çalışmalarını yürütebilecekleri mekânları sağlama açısından göreve geldiğim günden itibaren çözüm arayışı içerisindeyim. Yerleşkemizin içinde Gölbahçe’nin yanında bulunan eski Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (PADAM) binasını öğrenci topluluklarının çalışma alanı olarak yenilenmesi ve düzenlenmesi adına çalışmalarımız devam etmekte. Önümüzdeki günlerde o binayı topluluklarımıza teslim edeceğiz” şeklinde konuştu.,

ÖĞRENCİLERDEN MOTOSİKLET BİBLOSU HEDİYESİ

Kahkahaların eşlik ettiği ve keyifli geçen söyleşinin son kısmında ise programı izleyen öğrencilerin çeşitli konularda yönelttiği soruları yanıtlayan Rektör Prof. Dr. Bağ’a söyleşi esnasında Motosiklet Sporları Topluluğu öğrencileri, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayarak; motosiklet biblosu hediye etti. PAÜ Tiyatro Topluluğu da söyleşinin sonunda Rektör Prof. Dr. Bağ’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlayarak çiçek takdim etti. PAÜ Ateş Böceği Topluluğu Başkanı Kaan Patlar tüm topluluk üyeleri adına ‘Bi Kahve Sohbeti’ adlı söyleşiye katılım ve katkılarından dolayı Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ’a teşekkürlerini sunarak Rektör Bağ adına 10 adet ağaç dikilmesi için Doğa ve Çevre Vakfı’na (DOÇEV) bağışta bulunduklarını simgeleyen bağış belgesini kendisine takdimi ile söyleşi son buldu.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER