BİBER GÜZELİ ALANA DEVEYLE GELDİ

BİBER GÜZELİ ALANA DEVEYLE GELDİ

Kale’de bu yıl 23’üncüsü düzenlenen ‘Kaledavaz Biber Festivali’nde ‘En İyi Kale Biberi Yetiştiricileri’ seçildi. Yarışmada birinci olan Halil Yasıt, alana deve üzerinde geldi.   

Türkiye'de coğrafi işaret belgesine sahip üç biberden biri olan Kale biberinin tanıtımı için düzenlenen 23’üncü Geleneksel Kaledavaz Biber Festivali, ilçenin Çarşı Meydanı'nda mehteran takımının gösterisiyle başladı. Festivalde İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Şınık, Kale Kaymakamı Murat Güneş, Kale Belediye Başkanı Erkan Hayla, Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, MHP İl Başkanı Cafer Birtürk, Kale Belediye Meclis Üyeleri, siyasi partilerin ilçe teşkilatı ve Kale halkı yer aldı.

“BİBER FESTİVALİ KALE’NİN GELECEĞİNİ OLUMLU YÖNDE ETKİLEYECEKTİR”

Kale Kaymakamı Murat Güneş burada bir konuşma yaptı. Kaymakam Güneş; “Bin yıldır bu toprakların sahibiyiz. Bu torakları işleyen yeşerten ve bu topraklara can veren insanların çocuklarıyız. Bu yüzden Kaleli çiftçimizin alın terinin, emeğinin gerçek değerini bulması, ekonomik anlamda kalkınması ve bu gün yaşamış olduğu sıkıntıları gelecekte yaşamamaları adına gayret göstermekteyiz. Adeta çiftçimizin geçim kaynağı haline gelen biber tarımını böyle bir festivalle, coşkulu ve anlamlı bir şekilde kutlamak Kale’nin geleceğini olumlu yönde etkileyecektir” dedi.

“EŞİ BENZERİ BULUNMAYAN KALE BİBERİNİ DÜNYAYA TANITMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Kale Belediye Başkanı Erkan Hayla ise şunları aktardı: "23 yıldan beri dünyada eşi benzeri olmayan Kale biberini Türkiye’ye ve Dünya’ya tanıtmaya çalışıyoruz. Üreticimizin ürettiğinin karşılığını alabilmesi için ve biberin değerini bulabilmesi için yaptığımız biber festivalimizi bu sene daha bir coşkuyla kutluyoruz. Festivalimizi yıllardır sürdürüyoruz. Bizden sonra da sürdürülecektir. Biber üretimi her geçen gün artmakta. Artmaya da devam edecek. Bunun için çalışmaktayız.”

BİBER GÜZELİNDEN DEVE ÜSTÜNDE SELAMLAMA

Konuşmaların ardından, 32 üreticinin katıldığı "En İyi Kale Biberi" yarışmasında, Alanyurt Mahallesi'nden Halil Yasıt birinci oldu. Geçtiğimiz yıl da yarışmaya katılan ve 2’inci olan, bu yıl ise birinciliği kimseye kaptırmayan Halil Yasıt alana deveyle getirildi. Yasıt’ın boynunda ise biberden yapılmış bir kolye asılıydı. Yarışmanın ikincisi Mehmet Akça, 3’üncüsü ise Hakkı Yasıt oldu. Dereceye girenlere ödülleri, Kale Kaymakamı Murat Güneş, Kale Belediye Başkanı Erkan Hayla ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi.

“GELECEK YIL DA BİRİNCİLİĞE ADAYIM”

Yarışmada birinci olan Halil Yasıt duygu ve düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi: “Bundan mutlu başka bir şey olamaz. Güzel biber yetiştirelim diye çok çalıştık. Birinciliği alarak emeğimizin karşılığını da aldık. İnşallah gelecek sene de birinciliğe adayım. Bu biber Kale’ye has bir biber. Denizli’nin birçok yerinde denedik ama yetiştiremedik. Genç arkadaşlara tavsiyem tütün yerine biber ekseler daha karlı olurlar.”

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER