BİK İLE TÜİK ARASINDA 'RESMİ İSTATİSTİK PROGRAMI' GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR

BİK İLE TÜİK ARASINDA 'RESMİ İSTATİSTİK PROGRAMI' GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR

Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından resmi ilan ve reklam yayımlayan süreli yayınlara ilişkin istatistiki verilerin Resmi İstatistik Programı’nda ayrı bir başlıkla yer alması ve BİK’in bu konu başlığında “Sorumlu Kurum” olmasına yönelik süreç devam ediyor.

Basın İlan Kurumu (BİK) İlan Hizmetleri Müdürü İdris Çam ve beraberindeki heyet, merkezi Ankara’da bulunan TÜİK Sosyal Sektör İstatistikleri Daire Başkanlığı’nda, iki Kurum arasında işbirliğinin artırılmasına ilişkin düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantıya; BİK Bilgi İşlem Hizmetleri Müdürlüğü Şefi Zafer Bozak, İlan Hizmetleri Müdürlüğü Şefi Yunus Emre Uzel ile TÜİK istatistikçisi Satı Özgür de katıldı. TÜİK adına Kültür ve Adalet İstatistikleri Grup Sorumlusu Bora Boranlıoğlu’nun katıldığı toplantıda;  BİK görev alanında 615, Valiliklerin görev alanında 506 olmak üzere toplam; bin 121 adet resmi ilan yayımlayan gazete ile resmi reklam yayımlayan 775 adet gazete ve dergiye ilişkin verilerin standart hale getirilerek; iki Kurum arasında paylaşılması, değerlendirilmesi, ardında da kamuoyuna duyurulması konuları ele alındı. Toplantıda ayrıca; süreli yayın sayısı, bu yayınlarda kadrolu çalışanlar ve görevleri, yayın türleri, içerikleri, yüzölçümleri, tirajları ile süreli yayınlarda yayımlanan ilan-reklam türleri, adetleri ve tutarlarından oluşan bilgilerin BİK tarafından TÜİK’e gönderilmesi kararlaştırıldı. Ortak değişkenlere ilişkin üretilen istatistiklerin, iki kurumun farklı kapsamından dolayı, şu an için bir arada değerlendirilemeyeceği, ancak BİK’in TÜİK’ten farklı ürettiği birtakım istatistiklere ilişkin tablo-tabloların 2018 Temmuz’da TÜİK’in yayımlayacağı haber bülteni kapsamında istatistiksel tablo olarak yayımlanabileceği konusunda mutabık kalındı.

VERİLER, TEMMUZ 2018’DE KAMUOYUYLA PAYLAŞILACAK
Resmi ilan ve reklam yayımlayan süreli yayınlara ilişkin veriler, TÜİK’in Temmuz 2018’de kamuoyuyla paylaşacağı yazılı medya istatistiklerine dair haber bülteninde ayrı başlıkta değerlendirilecek. Paylaşılan verilerden hangilerine Yazılı Medya İstatistikleri kategorisinde yer verileceğine ise TÜİK karar verecek. Ayrıca toplantıda, TÜİK yönetiminin de görüşleri doğrultusunda TÜİK’in kurumsal internet sitesinde (http://www.tuik.gov.tr) resmi ilan ve reklam yayımlayan süreli yayınlara ait bölüm oluşturulması kararlaştırıldı. BİK’in ülke genelinde hizmet vermesiyle tüm gazete ve dergilerin doğrudan görev alanına girmesinin ardından Yazılı Medya İstatistikleri verilerinin elde edilmesine ilişkin yapının taraflarca tekrar değerlendirilmesi uygun görüldü.

“GÖRÜŞMELERİMİZİN İLK MEYVESİNİ TEMMUZ AYINDA ALMAYI PLANLIYORUZ”
 Çam, iki Kurum arasında gerçekleştirilen toplantıya ilişkin yaptığı değerlendirmede; “Resmi ilan ve reklamların dağıtımını üstlenen, yazılı basın sektörüne dair düzenleyici, denetleyici bir rolü bulunan BİK’in yarım asrı aşan tecrübesini ve elindeki sektörel verileri kamuoyunun bilgisine sunmak istedik. Yaklaşık üç yıldır Türkiye İstatistik Kurumu ile görüşmelerimiz sürüyordu. Karşılıklı görüşmelerimizin ilk meyvesini bu yılın Temmuz ayında almayı planlıyoruz. En büyük arzumuz ülke genelinde bu sektöre dair tüm verilerin hazırlanmasında daha aktif rol almak. Amacımız kamuoyunca yazılı basın sektörüne dair daha çok bilgi sahibi olunması ve bu alana dair yapılacak değerlendirmelerin günümüz teknolojik gelişmeleri bağlamında sağlıklı yapılmasına katkıda bulunmak” dedi.

ÇAM’DAN BORANLIOĞLU’YA HEDİYE
istatistikte idari kayıtların önemine işaret ederek resmi ilan ve reklam yayımlayan süreli yayınlara ait verilerin incelendiğini belirten TÜİK Kültür ve Adalet İstatistikleri Grup Sorumlusu Bora Boranlıoğlu, BİK’in idari kayıtlarından üretilecek istatistiklerin kamuoyuyla ne şekilde paylaşılacağı kararının ise yapılacak incelemeden sonra verileceğini söyledi. İki Kurum arasındaki işbirliğinin artırılmasına yönelik iyi niyet temennileri ile tamamlanan toplantının sonunda Çam, Boranlıoğlu’na BİK yayınlarından “15 Temmuz ve Manşetler” isimli eseri hediye etti.

HABER MERKEZİ

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER