BİK VE KOSGEB’DEN BASIN SEKTÖRÜNE NEFES ALDIRAN DESTEK

Basın İlan Kurumu’nun Ağustos ayından yapılan Genel Kurulu’nda, medya sektöründe KOSGEB destekli Nitelikli Eleman desteğinden daha etkin yararlanılması kararı çıktı.  

BİK VE KOSGEB’DEN BASIN SEKTÖRÜNE NEFES ALDIRAN DESTEK

Basın İlan Kurumu’nun Ağustos ayından yapılan Genel Kurulu’nda, medya sektöründe KOSGEB destekli Nitelikli Eleman desteğinden daha etkin yararlanılması kararı çıktı.  

BİK Yönetim Kurulu Üyesi, Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi, Konya Yenigün Gazetesi Sahibi Mustafa Arslan, yönetmelik değişikliği ile KOSGEB’in Nitelikli Eleman İstihdamı Desteği’nden daha etkin yararlanma imkanı doğduğunu belirterek, “Bu vesile ile KOSGEB veri tabanında kaydı olmayan gazetelerimizin yol haritalarını tamamlamaları uygun olacaktır. Program çerçevesinde dört yıllık fakülte ve yüksekokul yeni mezun ya da bir yıldır işsiz olan meslek adayları istihdam edilebilecek, toplamda 50 bin liralık karşılıksız destek alınabilecektir. İşte yönetmelik değişikliği ile bu kapsamda istihdam edilen fikir işçileri asgari kadroda beklemeden nitelikli olarak yer alabilecektir. Öte yandan 2017 Yılı’nda yürürlüğe giren değişiklikle kurum şubesi olmayan yerlerde vasıflı ve vasıfsız gazete tanımlamalarında değişiklik yapılmış ve vasıflı ile alt vasıflı gazete tanımlamaları getirilmişti. Bu çerçevede alt vasıflı gazetelerin asgari kadroları 3, vasıflı gazetelerin asgari kadroları 4 olarak belirlenmişti. Yeni yapılan değişiklik ile 2017’deki yaklaşım kurum şubesi olan yerlere doğru genişletilmiştir.” Dedi.

 BİK Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan, açıklamasında daha sonra şu görüşlere yer verdi:“Önümüzde 20 Eylül olağanüstü Genel Kurulu bulunmaktadır. Bu genel kurulda da mesleğimizin içinde bulunduğu olağanüstü zorlukları aşmasına katkıda bulunmak amacı ile kararlar alınacağını beklemekteyiz. Yönetim Kurulumuz yaptığı isabetli çalışmalar ve yerinde aldığı olağanüstü genel kurulu toplama kararı ile hayati bir adım atmıştır. Detaylarını genel kurul sonrası paylaşmayı temenni ediyorum. Şu kadarını belirtmek gerekirse girdi, maliyetlerinin gazete işletmeleri üzerindeki baskıyı hissedilir derecede azaltacak ve rahatlama sağlayacak yönde teklifler genel kurulumuzun gündemindedir.”

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221