Bilim Kurulu üyesi açıkladı! Bayramda sokağa çıkma yasağı var mı?

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, katıldığı canlı yayında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bilim Kurulu üyesi açıkladı! Bayramda sokağa çıkma yasağı var mı?

Vatandaşlar geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda uygulanan kısıtlamalarının bu bayramda olup olmayacağı merak ediliyor. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, katıldığı canlı yayında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kurban Bayramı’nda Türkiye genelinde olmasa da il il kısıtlama olabileceğini söylemişti. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Kara da bayram kısıtlamasıyla ilgili önemli detayları açıkladı.

ATEŞ KARA’NIN AÇIKLAMALARI ŞU ŞEKİLDE:

Normal kısa süreli konuşmalarımızda 1 metrelik mesafe koymamız ideal, ama karşılıklı uzun süre konuştuğumuz durumlarda 1,5 metreye çıkartacaksak çok daha ideal.

BAYRAMDA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, "Bayram için biraz zamanımız var. Çok yönlü bir süreç içerisindeyiz. Rakamların değişimine bakmamız gerekiyor. Yani ilden nüfus çıkışı mı olur yoksa girişi mi olur? Hepsini değerlendirmemiz lazım. Bazı illerimizde rakamın çok düşük olduğunu biliyoruz. Daha değerlendirmek için biraz erken. Önümüzdeki hafta illerdeki rakamların ortaya çıkması daha değerlendirici olacak. Bugün baktığımız zaman İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, biraz Bursa, Gaziantep’te rakamlarımızın yüksek olduğunu biliyoruz. Ama böyle devam eder, ya da vaka azalır… Bir şey söylemek için gerçekten erken. 22-23’den sonra daha netleşmiş olur. 1 hafta öncesinden yani." dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2020, 13:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER