BİLİM SEFERBERLİĞİ DENİZLİ'DEN BAŞLADI

BİLİM SEFERBERLİĞİ DENİZLİ'DEN BAŞLADI

Denizli, Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde, Young Guru Academy (YGA) tarafından başlatılan ‘Bilim Seferberliği’nde pilot il olarak belirlendi. 

Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde, Young Guru Academy (YGA) tarafından ‘Bilim Seferberliği’ projesi başlatıldı. Proje kapsamında özel tasarlanmış deneylerden oluşan, öğretici ve eğlenceli bir bilim seti olan “TWIN Bilim Seti” Denizli’de seçilen 30 okula verildi.  Böylelikle 30 pilot okuldaki fen derslerinde, TWIN Bilim Setleri kullanılmaya başlayacak. Denizli’de başlayan seferberlik ile bilim setleri ülke çapındaki tüm öğretmenlere ulaştırmak hedefliyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın himayesinde öncelikli pilot il olarak seçilen Denizli’de,  YGA Bilim Seferberliği projesinin öğretmen eğitimleri yapıldı. Merkezefendi Hayırseverler Ortaokulu’nda gerçekleştirilen öğretmen eğitimlerinin açılışına; Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanı Mücahit Akgün, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Prof. Doğan Cüceloğlu, Şube Müdürü Mustafa Vural, pilot olarak seçilen okulların müdürleri, bilişim teknolojileri ile fen ve teknoloji öğretmenlerinden oluşan 300 öğretmen katıldı.

“OKUYAN VE İRDELEYEN NESİLLER YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ”
Eğitimin açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, “İleri ki zamanlarda ülke geneline yayılacak bir projenin bakanlığımız tarafından pilot ili seçildik. Bilişim teknolojileri ile fen ve teknoloji öğretmenlerimize yeniliklerin keşfedildiği materyallerin tanıtımı yapacağız. İlimiz ilçelerinden pilot olarak belirlediğimiz 30 okulumuza dağıtılan TWIN seti ile yüzlerce çocuğumuza bilimi sevdirmek, keşif heyecanı oluşturmak ve hayallerle nelerin başarılacağı öğretmeyi hedeflemekteyiz. İlimiz tarihi ve kültürüyle; turizm ve ekonomi şehri olmasının yanında eğitim öğretim şehri olma özelliğini de taşımaktadır. Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak eğitim-öğretim alanında nitelik ve nicelik çalışmalarımızı paralel olarak devam ettirmekteyiz. İl olarak başarılarımızı ‘yükselen bir ivme ile yukarılara nasıl taşırızı?’ ilke edindik.  Okullarımızın fiziki eksikliklerini hemen hemen tamamladık. En güçlü yanımızı olan öğretmenlerimizle asıl üzerinde durduğumuz konu niteliktir. Türkiye çapında ilk uygulayıcısı olduğumuz Değerler Eğitimi’ni tüm eğitim kademelerinde uygulamaktayız. En büyük hazinemiz olan değerlerimizden ülke, vatan, bayrak, ata ve anne-baba sevgisini ile geleceğimiz inşa için çalışıyoruz. Ayrıca bilgili, donanımlı ve kültürlü nesiller olmaları adına okuyan ve irdeleyen nesiller yetiştirmek istiyoruz. Geleceğimizi öğretmenlerimizle birlikte şekillendirdiğimizin farkındayız. Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu hocamızdan aldığımız birikimleri sahada en üst düzeyde uygulamaktayız. Ayrıca kendisi ve kitapları bana kişisel olarak da çok şeyler öğretti. Buradan kendisine teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

“HER DAİM BİLİMİN YANINDA YER ALMAK DURUMUNDAYIZ”
Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanı Mücahit Akgün; “Ulu Önder Atatürk’ün, Cumhuriyeti emanet ettiği çocuklarımızın ve gençlerimizin dünyadaki akranları ile rekabetçi bir ortamda eğitebilmemiz için onlara daha ileri eğitim ortamlarını sunmamız gerekiyor. Her daim bilimin yanında yer almak durumundayız. Dünyaya baktığımızda genç ve dinamik nüfus olarak zengin bir ülke konumundayız. Çocuklarımızı daha güzele ve iyiye hazırlamak adına klasik eğitim ortamlarından çıkıp ileri eğitim ortamları oluşturmak istiyoruz. Bütçede en büyük pay eğitime ayrılmasına rağmen bu sahaya STK ve derneklerimizi çekmemiz lazım. Böyle olduğu zaman zenginleşmeyi ve daha güzeli yakalayabiliriz. YGA yetkilileri TWIN Bilim Setini okullarımıza dağıtmak istediklerini belirttiler. İlk bakışta güzel ve etkileyici bir set. Biz bu çalışmayı ilk etapta öğretmenlerimize tanıtarak onlardan fikir almak istedik. Milli Eğitim Bakanlığı olarak Denizli’yi pilot il olarak belirledik. 30 okulumuzda üç veya dört öğrenciye düşecek şekilde TWIN setleri dağıtıldı. Sizlerden alacağımız dönütler doğrultusunda 81 ilimize yaymayı planlıyoruz. Denizli’ye ilk gelişimim ve buradaki eğitim ortamlarını görme şansı buldum” diye konuştu.
Protokol konuşmalarının sonrasında YGA ekibinden Asude Altıntaş ve Sadık Ünlü, YGA ve çalışmaları ile TWIN Bilim Seti hakkında katılımcılara bilgilendirmelerde bulundu.

 

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER