BİLİNÇLİ TEKNOLOJİ KULLANIMI TOPLANTISI YAPILDI

BİLİNÇLİ TEKNOLOJİ KULLANIMI TOPLANTISI YAPILDI

Teknolojinin bilinçli kullanılmasını sağlamak amacıyla hazırlanan ‘Bilinçli Teknoloji Kullanımı’ konulu projenin değerlendirme toplantısı yapıldı.

Teknoloji kullanımı ile ilgili farkındalık düzeylerini arttırarak teknolojinin bilinçli kullanılmasını sağlamak amacıyla hazırlanan ‘Bilinçli Teknoloji Kullanımı’ konulu projenin değerlendirme toplantısı yapıldı. Saime Aslan Anaokulu’nda gerçekleştirilen toplantıya; Vali Hasan Karahan, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Milli Eğitim Şube Müdürleri ve öğretmenler katıldı.  Toplantıda konuşan Vali Hasan Karahan, eğitimin beşikten mezara kadar devam eden bir süreç olduğunu vurgulayarak; “ Günümüzde çocuklarımız okullardan arda kalan vakitlerinde maalesef sosyal hayatlarının büyük bir bölümünü teknolojiye bağımlı olarak geçirmektedir. Bu konu tüm toplumumuzun sorunudur. Teknoloji kullanımı ile ilgili farkındalık düzeyini artırmayı, veli ve öğrencilerin teknoloji kullanımı konusunda doğru yönlendirilmelerini sağlamak amacıyla da Milli Eğitim Müdürlüğü’müz bu çalışmayı başlatmıştır. Tabi ki bu sadece okulların çalışmasıyla gerçekleşemez bu konuda ailelere de büyük görev düşmektedir. Bu projenin amacı da aileleri de bu sürece dahil etmektir. Velilerimize de eğitim vererek, onları bilinçlendirerek çocuklarımızın sağlıklı gelişimi ve teknoloji bağımlılığına karşı etkili bir mücadele verilmesi planlanmıştır. Pilot okullarımızda yapılan çalışmaların sonucu bu konuda olumlu neticeler alındığını göstermektedir. Ayrıca medya kuruluşlarımızın da teknoloji bağımlılığını azaltma yönünde bilinçli yayınlar yaparak bu konuda toplumun bilinçlenmesine katkı sağlamalıdır. Bu çalışma güzel ve örnek bir çalışmadır. Emeği geçen herkesi kutlarım” dedi. Toplantı sonrası Vali Karahan, sınıfları gezerek öğrencilerle sohbet etti.

BİLİNÇLİ TEKNOLOJİ KULLANIMI PROJESİ NEDİR?
Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen çalışma kapsamında; öğrencilerin okuldan arta kalan zamanlarını etkili ve verimli geçirmelerini sağlamak için Halk Eğitimler nezdinde spor ve sanat kursları açılarak kurslara katılan öğrenciler kayıt altına alınmış ve aylık raporlar çıkarıldı. Bunun yanında teknoloji bağımlılığını önlemek ve teknolojinin bilinçli kullanımını sağlamak amacıyla okullarda hem öğrencilere hem de velilere yönelik çalışma başlatmak için Denizli genelinde 2 anaokulu, 2 ilkokul ve 2 ortaokul şeklinde olmak üzere 6 pilot okul belirlendi. Bu okullarda veli ve öğrencilere yönelik anket yapıldı ve bu anketle teknoloji kullanım sıklığı ölçülerek ankete verilen cevaplara göre risk grubu veli ve öğrencileri tespit ederek öntest ortalama puanlarını belirlendi. Bireysel ve grup olarak psikoeğitim çalışması yapıldıktan sonra tekrar sontest yapıldı.  Öntest ve sontest ortalama puanları arasında ‘8’ puanlık bir azalma görünce tüm il geneline uygulamanın yapılması için çalışma başlatıldı. Ortalama puanlarda meydana gelen azalma teknoloji kullanımı sıklığının azaldığını, dolayısıyla yapılan çalışmanın etkililiğini gösterdi.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER