'BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ' ALAN İLK KURSİYERLERE SERTİFİKALARI VERİLDİ

'BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ' ALAN İLK KURSİYERLERE SERTİFİKALARI VERİLDİ

Pamukkale Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (PAÜSEM) Bilirkişilik Temel Eğitim vermek üzere yetkilendirildi. Kursu başarıyla tamamlayan ilk 25 kursiyere sertifikaları verildi.

Yeni kanun ile adli ve idari yargı alanında yürütülen her türlü bilirkişilik faaliyetinin yapılabilmesi için artık bilirkişilik yapacak kişilerin “Bilirkişilik Temel Eğitimi” almaları ve sertifika sahibi olmaları zorunluluğu getirilmesinin ardından, Pamukkale Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (PAÜSEM) tarafından ilk “Bilirkişilik Temel Eğitimi” kursu açıldı. 24 saat eğitim gören ve ilk kurs programını başarıyla tamamlayan 25 kursiyer düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. PAÜSEM’de gerçekleşen sertifika töreninde PAÜSEM Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Altay Atlıhan ve Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Senem Ermumcu tarafından kursiyerlere sertifikaları verildi. Kayıtları devam eden “Bilirkişilik Temel Eğitimi” kursu, 24 kişilik kontenjanlardan oluşacak ve programın tamamı 24 saatlik ders programı kapsamında verilecek.

BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ NEDİR?
Beş yıllık meslekî kıdem kazanmış kişiler tarafından alınan ve bilirkişilik faaliyetinin yürütülmesi ile ilgili temel, teorik ve pratik bilgileri içeren bir eğitimdir. Temel eğitim, 18 saati teorik ve 6 saati uygulamalı olmak üzere en az 24 ders saatinden oluşur. Eğitimlerini tamamlayan katılımcılara temel eğitimi tamamladıklarına dair bir belge verilir. Bilirkişilik temel eğitimine katılarak sertifika sahibi olan kişiler, Adli ve İdari Yargı Komisyon Başkanlıkları tarafından yapılan bilirkişilik ilanında belirtilen diğer şartları da sağlamaları halinde, almış oldukları sertifika ile birlikte bilirkişilik yapmak üzere başvuruda bulunabilmektedir.

 

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211