Bir-Emek çalışanları 40 yıl sonra buluştu

Türkiye’nin 1970’li yıllarda ilk televizyonunu üreten Bir-Emek fabrikasında çalışanlar, 40 yıl sonra bir araya geldi.

Denizli’de kurulan ve 1970’li yıllarda Türkiye’nin ilk televizyonunu üreten Bir-Emek çalışanları, 40 yıl sonra Adalet Parkı’nda buluştu. Bir-Emek’in Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Hüsamettin Ataman, Hollanda’da ilk kuruluş toplantısını 1974 yılında bir restoranda yaptıklarını belirtti. Ataman, “Bundan 45 yıl önce, böyle bir mekanda yine sizler gibi çok güzide arkadaşlarla bir araya gelmiştik, Hollanda’nın Enschede kentinde. Hollanda’da, Almanya’da çalışan işçi arkadaşlar bir araya gelmişlerdi. Orada Bir-Emek fabrikasının kurulmasına karar vermiştik. 45 yıl sonra 2019’da bir emek fabrikasında çalışanlar yine bir araya geldik. Hoş geldiniz. Tabii benim için çok çok mutluluk veren bir olay. Fabrikada çalışan arkadaşlar bir araya gelmişler, bir grup oluşturmuşlar, beni davet ettiklerinde hayatımın en anlamlı günlerinden birini yaşadım. Sizler Türkiye’nin sanayi gelişmesine büyük katkıda bulunmak arzusuyla bir araya geldiniz. Hepimiz birleştik el ele verdik. ‘Emekçiler birleşsin, ülkemiz sanayileşsin’ dedik ve Bir-Emek fabrikasını kurduk. Şimdi şöyle bakıyorum etrafıma o zaman bundan 40 yıl önce hepimiz gençtik, tabii arkadaşlarımızın bazılarının saçları dökülmüş bazılarının saçları beyazlamış ama bayanlar aynı kalmış hiç değişmemiş” diye konuştu.

“OĞLUMUN İSMİNİ ‘EMEK’ DİYE SİZ KOYDNUZ”

Ataman, “Bir-Emek fabrikasında çalışan sizlerin Sevim-Hüsamettin Ataman çiftine verdiğiniz en büyük ödül oğlumuzun adını ‘Emek’ koymamız oldu. Oğlumuz doğduğunda bu çocuğun adı; ‘Emek’ olsun dediniz. Emek, büyüdü şimdi 40 yaşına geldi ve şehir plancısı oldu. Burada olmasını çok istedik ama yurt dışından gelemedi. Hepinize çok selam ve saygıları var, onları iletiyorum. Hepimiz burada güzel anılarımızı yaşayacağız, güzellikleri konuşacağız, her aile içerisinde kırgınlıklar olur. Bunları unuttuk biz. Bugün burada sadece güzellikleri, güzel anılarımızı, 40 yıl öncesinin anlamlı birlikteliğini konuşacağız. Hepimiz anılarımızı anlatacağız. Neler yaşadıklarımızı konuşacağız. Birbirimize ve inanıyorum ki; bu topluluk bu aile birliği bundan sonrada devam edecek” dedi.

“HERKESİN ENERJİSİ MUHTEŞEMDİ”

Bir Emek çalışanlarının buluşmasını organize eden Nesrin Akbeyik, duygu yüklü bir konuşma yaptı. Akbeyik, “Fabrikayı hepimizin el birlik yıkadığımızı unutmuyorum. Herkesin enerjisi muhteşemdi. Hala aynı enerjiyi görüyorum” dedi. Bir-Emek Çalışanları günün anısına toplu fotoğraf çekimi yaptılar.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2019, 17:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER