'BİR FİYONK DA SEN BAĞLA'

'BİR FİYONK DA SEN BAĞLA'

Kanserde erken tanıya dikkat çekmek amacıyla Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Denizli Teknik Meslek Yüksekokulu ve PAÜ Hastaneleri işbirliğinde ‘Bir Fiyonk Da Sen Bağla’ etkinliği düzenlendi.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Denizli Teknik Meslek Yüksekokulu ve PAÜ Hastaneleri’nin birlikte düzenlediği ‘Bir Fiyonk Da Sen Bağla’ adlı etkinlik düzenlendi. Kanserde erken tanıya dikkat çekmek amacıyla yapılan ve PAÜ Hastaneleri Poliklinik Girişi’nde düzenlenen etkinliğe; PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arzu Yaren, PAÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. İbrahim Türkçüer, PAÜ Tıp Fakültesi Dâhili Tıp Bilimleri Göğüs Hastalıkları Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Erhan Uğurlu ve PAÜ Hastaneleri Başmüdürü Erdinç Karataş katıldı.

POLİKLİNİKLERDE KULLANILAN MASKELER DEĞERLENDİRİLDİ

Kanser ve kanserde ilk tanının önemi konusundaki konuşmasını yapan PAÜ Hastaneleri Radyasyon Onkolojisi Bölümü Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahar Baltalarlı, 2-8 Nisan tarihlerinin Kanserde Farkındalık ve Savaş Haftası olduğunu hatırlatırken, bu amaçla farkındalık yaratmak adına birçok etkinlik yapacaklarını söyledi. Kanser türlerinin tedavilerinde başarılı olmasında yüzde 60-70 oranında erken tanının önemli bir etkisi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Baltalarlı, bu konuda farkındalık yaratmak adına kliniğimizde kullanılan maskelerin yeniden dönüştürülerek bir çalışma yapıldı.

“ERKEN TANININ ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKMEYİ AMAÇLADIK”
PAÜ Denizli Teknik Meslek Yüksekokulu Tasarım Bölümü Öğr. Gör. Bahriye Yalçınkaya, “Radyoloji Onkolojisi servislerinde hastaların kullandığı tek kullanımlık baş ve boyun maskelerinin geri dönüşümle farklı bir ürüne dönüştürmeyi düşündüm. Oluşturulan malzemeye fiyonk bağlayarak tasarlanan elbiselerle kanserde erken tanı ve teşhisin önemine dikkat çekip farkındalık yaratmayı amaçladık” dedi.

ERKEN TANI İLE KOLAY TEDAVİ
Kanser ne kadar erken teşhis edilirse kanserin tedavisinin de o kadar kolay olduğunu söyleyen PAÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. İbrahim Türkçüer, özellikle serviks kanser türünde aşı yöntemi ile tedavi ve meme kanserlerinde geliştirilen el muayenesi gibi tekniklerle erken tanının günümüzde ne kadar önem taşıdığını dile getirdi.

“KANSERİN TEDAVİLERİ UZUN SÜREÇLER GEREKTİRMEKTEDİR”
Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, “Çağımızın vebası olan kanser hastalıklarının tedavileri günümüzde uzun süreçler gerektirmektedir. Bu açıdan erken tanı ve tedavi büyük önem taşımaktadır. Bu tür etkinliklerle farkındalık oluşturmak oldukça önemlidir. Etkinliği düzenleyen hocalarımıza teşekkür ederken, tüm hastalarımıza acil şifalar dilerim” şeklinde konuştu.

REKTÖR BAĞ’DAN BALTALARLI VE YALÇINKAYA’YA TEŞEKKÜR
Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ, etkinliği hazırlayan Prof. Dr. Bahar Baltalarlı ve Öğr. Gör. Bahriye Yalçınkaya’ya teşekkürleri sunarak günün anısına teşekkür belgesi takdim etti.

Belge takdiminin ardından, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ başta olmak üzere, PAÜ Hastaneleri Başhekimi Prof. Dr. İbrahim Türkçüer ve tüm protokol üyeleri etkinlik alanında bulunan cansız mankenlere giydirilmiş malzemeye fiyonk bağlayarak tasarlanacak kıyafet ile farkındalığa katkı sağladılar. 2-6 Nisan 2018 tarihleri arasında PAÜ Hastaneleri Poliklinik Girişi’nde yer alan sergide oluşturulacak kıyafetler ile Denizlililer de kanserde erken tanı ve teşhisin önemine dikkat çekmek için, ‘Bir Fiyonk Da Siz Bağlayın’ etkinliğine katılabiliyor.

 

ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER