'BİR USTA, BİN USTA PROJESİ' İLK MEZUNLARINI VERDİ

'BİR USTA, BİN USTA PROJESİ' İLK MEZUNLARINI VERDİ

Denizli’nin Buldan İlçesi’nde “Bir Usta Bin Usta” adlı sosyal sorumluluk projesi kapsamında kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarının yeni usta adaylarına sertifikaları törenle verildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü teknik danışmanlığında sivil toplum kuruluşlarınca yürütülen “Bir Usta Bin Usta” adlı sosyal sorumluluk projesi kapsamında Denizli’de kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarının yeniden canlandırılması ve meslek ustalarının deneyimlerinin gelecek nesillere aktarılması amacıyla 2017 yılı Bir Usta Bin Usta Projesi çerçevesinde açılan kursiyerlere sertifikaları törenle verildi.

Törene, Buldan Kaymakamı Murat Sarı, Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürü Gülsüm Çelebi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü temsilcisi İlhan Avcı, Anadolu Sigorta Kurumsal İletişim Uzmanı İlker Demircioğlu, Buldan’ı Güzelleştirme ve Turizm Derneği Başkanı Mehmet Yakın, bazı daire amirleri, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri  ve vatandaşlar katıldı.

“Bir Usta Bin Usta” projesi çerçevesinde, Buldan Bezi Dokuma (Peşkir-Havlu- Dokuma) dallarında açılan kursa 21 kursiyer katıldı.  10.04.2017 tarihinde, Buldan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na ait Akın Konağı’nda açılan ve üç ay süren kurs Anadolu Sigorta A.Ş. sponsorluğunda, Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Buldan’ı Güzelleştirme ve Turizm Derneği işbirliğinde gerçekleşti. Kurs öğreticiliğini Dokuma Ustası Selahattin Kaçanoğlu üstlendi.

Sertifika töreninde konuşan İlçe Kaymakamı Murat Sarı, “geleneksel el sanatlarımızın, birer birer kaybettiğimiz ustalarımız halen sağken, böyle projelerle gelecek kuşaklara aktarılması güzel bir çalışma. Bu kursa emek verenleri ve kursiyerlerimizi kutluyorum” dedi.

Kursu bitiren ve sertifika almaya hak kazanan kursiyerler, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Halk Eğitim Merkezleri ve diğer kamu kuruluşlarının el sanatları konusunda açacağı kurslarda öğreticilik yapmak için aranan referansa sahip olacaklar.

“BİR USTA, BİN USTA”
 Anadolu’nun yüzyıllar boyunca farklı dil, din ve kültürlerinin bir arada yaşamasıyla doğan kültürel zenginliği, binlerce yılın izini taşıyan el sanatlarının ve mesleklerinin oluşmasına olanak tanımıştır. Kuşaktan kuşağa aktarılan mesleklerin yerel motiflerle bezenen ürünleri, sadece el becerisi olmakla kalmamış, yüzyıllar boyunca bölge ekonomilerine de önemli katkı sağlamıştır. Günümüzde gelişen teknoloji, değişen talepler, özel beceri gerektiren ve her biri sanat eseri olan ürünlere olan ilgiyi azaltmaya başlamış, giderek mesleklerin yok olma tehlikesini ortaya çıkarmıştır.

Türkiye’nin kaybolma veya unutulma riski taşıyan yerel değerlerinin yeniden canlandırılması ve meslek ustalarının deneyimlerini gelecek nesillere taşıyarak gençlere iş olanakları sağlanmasını hedefleyen “Bir Usta Bin Usta” projesi Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Anadolu Sigorta A.Ş. tarafından 2010 yılında hayata geçirilmiştir. Proje ile 10 yıl boyunca 50 mesleğin ve toplam 1000 usta adayının desteklenmesi hedeflenmiştir.

BULDAN BEZİ
Buldan Bezi, Bükülü Bez, Ak Alemli Bez gibi adları olan Bürümcük dokumadır. Denizli ilinin Buldan ilçesine özgü geleneksel bir dokuma türüdür.

Bezayağı dokuma örgüsünde olup, temel dokumanın basit ve sağlam olanıdır. Çok bükümlü iplikler atkı olarak kullanıldığı bürümcük dokumalarıdır. Hem atkı hem de çözgüde çok bükümlü iplikler kullanılır. Buldan Bezi kendine özgü buruşuk yapısını düz dokumanın sabunlu sıcak suda yıkanmasından sonra kazanır. İpliklerin büküm oranına göre eni daraldığından, buruşuk dokusu ile vücut ile kıyafet arasında hava boşluğu oluşturduğundan ve vücuda yapışmadığından ısı yalıtımı işlevi görür. Bu nedenle bürümcük dokumaları genellikle iç giyimde kullanılmıştır.

Yün, ipek, keten, pamuk gibi pek çok malzeme ile uygulanabilir. Yöreye özgü buruşuk yüzey görünümlü geleneksel dokuması, bükümlü, pürtüklü krep örgülerine benzer. İpek ve pamuk çizgili bükülünün adı Hoşgör’dür.

Buldan dokumalarının bir diğer özelliği de, dokumanın üzerine, geleneksel motiflerle, renkli ipek ipliklerle kaplama, zincir ve suzeni tarzı işleme saçakların yapılmasıdır. Genellikle çubuklu desenli buldan dokumaları ve bunlara işleme yapılarak üretilen ürünler, Geleneksel Buldan Dokuması olarak bilinmektedir.

Antik dönemlerde, Denizli ve Buldan bölgesinin yün dokumları çok ünlü ve yaygındır. Daha sonraları pamuk ve ipek kullanılmaya başlandığı tarihsel kaynaklarda geçmektedir. Buldan Bezi’nin M.Ö. 2000’li yıllardan bu yana bölgede var olan ve gelişen dokumacılık kültürünün bir sonucu olduğu söylenebilir.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221