Bir zamanların bilgi depoları, artık tozlu raflarda

Yıllarca bilgi deposu olarak kullanılan ansiklopediler, teknolojiye yenik düştü. Bilginin artık ceplere kadar girdiği günümüzde ansiklopediler, ya dekoratif amaçla kullanılıyor ya da tozlu raflarda bekliyor.

Bir dönem bilgi deposu olarak kullanılan ansiklopediler, bilginin ceplere kadar girdiği günümüz teknolojisine yenik düştü. Zamanın ‘Arama Motorları’ artık ya dekoratif amaçla kullanılıyor ya da tozlu raflarda bekliyor. Artık ansiklopedileri alan ve soranın olmadığını dile getiren Emek Kitabevi & Sahaf sahibi Hakan Aktaş, “Ansiklopedileri artık ne soran ne de alan var. Ansiklopediler, 20-30 yıl öncesinin ‘Google’ları, arama motorlarıydı. Her şeyi onlara sorardık. O zamanlar alternatif yoktu. Mecburen ansiklopedilere başvuruyorduk. Her bilgi arayışında, her ödev zamanında başvurulan temel kaynaktı. 20 ya da 30 cilt olurdu. Taksitle veya kuponla alınırdı. Aslında bir dönemin özetidir. Gelinen nokta değişti. Ansiklopedileri çok arayıp, soran yok. Dekoratif amaçlı materyal olarak kullanılıyor ya da hurda kağıt olarak satılıyor. Talep edilen bir ürün değil artık. Maddi bir değeri kalmadı. Bilgi anlamında da 20 yıl öncesinin bilgileri olduğundan dolayı, güncelleme şansı yok. Bu sebeple tercih edilmiyor. Maalesef tozlu raflarda bekliyor” diye konuştu.

“ÇOK ZOR KOŞULLARDA REKABET EDİYORUZ”

İnternette satılan kitapların durumlarını fazlasıyla etkilediğini söyleyen Aktaş; “Kitapların internetten satılı, şu anda kitapçıların en büyük problemi. İnternet üzerinden satışlarda birçok gider yok. Öyle olunca çok zor koşullarda rekabet edebiliyoruz. Hatta edemiyoruz desem daha doğru olur. Gelecek ne gösterir bilinmez ama kitapevlerinin geleceği çok da parlak değil” dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2019, 11:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER