“Biz Büyüdük ve Kirlendi Menderes”

Büyük Menderes İnisiyatifi, çevre kirliliğine dikkat çekmek amacıyla, Denizli Barosu Hizmet Binası Konser Salonunda ‘Biz Büyüdük ve Kirlendi Menderes’ başlığı altında muhteşem bir konsere imza attı. Etkinlikte ayrıca ‘Fotoğraflarla Büyük Menderes’ adlı 64 fotoğraftan oluşan sergi ilgiyle takip edildi.

Büyük Menderes İnisiyatifi, kirliliğe dikkat çekmek amacıyla Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) öğretmen ve öğrencilerinin sahne aldığı bir konser gerçekleştirdi.

‘Biz Büyüdük ve Kirlendi Menderes’ başlığı altında düzenlenen konsere, Denizlililer yoğun ilgi gösterdi.

Konser öncesinde konuşan Denizli Barosu Saymanı, Denizli Barosu Kent ve Çevre Komisyonu Koordinatör Üyesi Avukat Ozan Orpak; “Büyük Menderes İnisiyatifi’nin hukuksal olarak yanındayım. Burada olmak, bizim için büyük bir onur ve gurur. Bu mücadelede biz de hukuksal olarak elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. Ayrıca Türkiye’de İzmir ve Antalya’da 60 kadar baronun katıldığı, Türkiye’deki çevre ve ekolojik konularıyla alakalı iki toplantı yapıldı. Üçüncü toplantı Temmuz Ayı’nın ikinci haftasında Denizli’de olacak” dedi. Çevre kirliliğinin anlatıldığı sinevizyon gösterisiyle başlayan etkinlik, Türkçe ve yabancı eserlerin seslendirildiği konser ile devam etti. Katılımcılar, unutamayacakları bir akşam yaşadı. Konserin son parçası ise, tüm salonun hep bir ağızdan eşlik ettiği ‘İzmir Marşı’ oldu.

“MENDERES’TE YAŞANAN KİRLİLİĞİ ORTAYA KOYMAYI HEDEFLEDİK”

Öte yandan etkinlik kapsamında; ‘Fotoğraflarla Büyük Menderes’ adı altında gerçekleştirilen fotoğraf sergisi, Denizli Barosu Hizmet Binası’nda sergilendi. 26 fotoğraf sanatçısının 64 fotoğrafının yer aldığı sergi, konsere gelenler tarafından beğeniyle gezildi.

Sergi ve konser hakkında konuşan Büyük Menderes İnisiyatifi Dönem Sözcüsü Ahmet Ergun; “Biz Denizli’de geçen yıldan bu tarafa doğa olayları ve çevresel kirliliklerle alakalı bir sorumluluk üstlenerek, grup yapısı içerisinde bir araya gelerek inisiyatifi oluşturan bir topluluğuz ve görevimizi layığı ile yerine getirmeye çalışıyoruz. Biz burada 26 Nisan’da Denizli Büyükşehir Belediyesi Turan Bahadır Sergi Salonu’nda açılışını yaptığımız ve sergilediğimiz fotoğrafları bir kez daha sunduk. Bu sergi için biz bir ay öncesinden bir duyuru yaptık. Bu duyuru ile birlikte 200 kadar fotoğraf bize ulaştırıldı. Sergimizin teması ‘Menderes Yok Olmasın.’ Menderes’te yaşanan kirliliği, arıtma sorunlarını ve doğal olarak ortaya çıkmış olan bütün bozuklukları ortaya koymayı hedeflemiştik. Bu çalışmamıza DENFOT, LAFOT ve DEFSAD destek verdi. Amacımız Menderes konusunda farkındalık ve duyarlılık yaratmak. Konserimizi de ‘Biz Büyük ve Kirlendi Menderes’ adı altında gerçekleştiriyoruz. Biz bu konseri, tamamen kirlilikle alakalı bir sorunu ortaya koymak ve insanların yaşadıkları ortama sahip çıkmalarını gerçekleştirmek için yapıyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2019, 15:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER