'BOP, YILLARCA EVVEL AMERİKA TARAFINDAN ETE KEMİĞE BÜRÜNDÜRÜLDÜ'

'BOP, YILLARCA EVVEL AMERİKA TARAFINDAN ETE KEMİĞE BÜRÜNDÜRÜLDÜ'

Halk TV’de yayınlanan, ‘Türkiye Nereye?’ programının konuğu olan CHP Denizli eski Milletvekili, Genel Başkan eski Yardımcısı ve eski Genel Sekreter Adnan Keskin; ‘Zeytin Dalı Operasyonu’ hakkında açıklama yaparak; “Büyük Orta Doğu Projesi, (BOP) yıllarca evvel Amerika tarafından ete kemiğe büründürüldü. Amacı ve hedefi; Orta Doğu’da İsrail’in Araplara karşı dirsek temasında olabileceği bir Kürt Devleti’nin kurulmasını hedeflemektedir” dedi.

CHP Denizli eski Milletvekili, Genel Başkan eski Yardımcısı ve eski Genel Sekreterleri Adnan Keskin, CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt ile birlikte; Halk TV’de yayınlanan Fatih Ertürk tarafından hazırlanıp sunulan ‘Türkiye Nereye?’ programının konuğu oldu. Programda; öncelikle ‘Zeytin Dalı Operasyonu’na değinen Keskin; şunları söyledi: “Devlet ve toplum hayatındaki stratejik hataların taktik çıkışlarla düzeltilmesi olanaksızdır. Önce doğru bir strateji hesaplarsınız, sonra taktik çıkışlarla yeni girişimlerinizi sergilersiniz. Büyük Orta Doğu Projesi, yıllarca evvel Amerika tarafından ete kemiğe büründürüldü. Herhangi bir kütüphanede bulabileceğiniz yazılı hale getirilmiş bir projedir. Amacı ve hedefi; Orta Doğu’da İsrail’in Araplara karşı dirsek temasında olabileceği bir Kürt Devleti’nin kurulmasını hedeflemektedir. O devletin kurulmasını sağlamak için İran, Türkiye, Irak ve Suriye’den koparılacak toprak parçalarının nasıl elde edileceğine ilişkin ciddi çalışmalar yapılmıştır”

 “ANADOLU’NUN YAĞIZ DELİKANLILARINI ÖLÜME GÖNDERİYORUZ”
Şu anda o tarihlerde yapılan stratejik hataların cezasının çekildiğini iddia eden Keskin; “Anadolu’nun yağız delikanlılarını maalesef ölüme gönderiyoruz. Bu olumsuzluklara rağmen bu hareketin Türkiye’nin coğrafi ve ulusal bütünlüğü için yapılması kaçınılmaz hale gelmiştir. Yeni bir devlet kurulduğunda o devletin yaşayabilmesi, uluslararası arenalarda varlığını koruyabilmesi; denize açılan bir kapının olmasını gerektirir. Bunun somut örneği; Ermenistan’dır. Türkiye’nin hava sahasını Ermenistan’a kapatmasından sonra denize açılan kapısı da olmadığı için ciddi şekilde sorunlarla iç içe kalmıştır. Suriye’deki hareketin bu şekilde canlandırılmasının temel hedefinin; o Büyük Orta Doğu Projesi’ni yaşama geçirilmesi için devreye sokulduğu daha iyi anlaşılmaktadır” dedi.

“BİREY OLARAK BU HAREKATIN YAPILMASI GEREKTİĞİNE İNANIYORUM”
Keskin sözlerine şöyle devam etti: “Belki Türkiye’de bizim gençlerimizin bir kısmı hayatını kaybedecek ama ülkenin çıkarları söz konusu olduğunda bunlara da katlanmamız gerekmektedir. Parti olarak, birey olarak bu hareketin yapılması gerektiğine inanıyorum. Önemli olan bunun başarıyla sonuçlandırılmasıdır. Askeri operasyonun başarılı olması bu sorunu çözmeye yetmiyor. Orada meşru bir yapı kuramadığınız sürece askeri operasyon yaptığınız bölgelerin idaresi ne olacaktır? Kim orada yönetimi ele alacaktır? Nasıl bir yönetim olacaktır? Askeri operasyonla temizlenen yerlerde yeni şiddet örgütlerinin yuvalanması nasıl engellenecektir? Bu konuda çok derinliğine çalışılması ve projeler üretilmesi gerekmektedir.”

“CHP 30 YIL ÖNCEKİ CHP DEĞİL”
 ‘CHP neden iktidar olamıyor?’ sorusunu yanıtlayan Keskin; “Neden güven vermiyoruz. Bir kere partide ideoloji ve söylem birliği kalmadı. En iyi, en tutarlı kitle ile temas kurmanın yöntemi, berrak bir ideolojiyle toplumun karşısına çıkmaktan geçer. Parti, tarihi ölçüde kökenlerinden koparıldı. Partinin geçmişinden adeta utanılır, sıkılır bir anlayış hakim olmaya başladı. Parti sözcülerimiz ve yöneticilerimiz, partinin geçmişi gündeme geldiğinde mahcup tavırlarla bu konunun değerlendirildiğini görüyoruz. Öyle yanlışlılar yapılıyor ki, partinin geçmişi ile ilgili yapılan yanlışlıklar, affedilir gibi değil. Cumhuriyet Halk Partisi, 30 yıl evvelki Cumhuriyet Halk Partisi değil. 30 yıl evvel bizi mahcup edecek, bizi utandıracak, başımızı öne eğdirecek bir olumsuzluk mu var? ‘Adalet ve Kalkınma Partisi 40 yıl evvelki Cumhuriyet Halk Partisi’ne benziyor’ diye partinin en üst otoritesi tarafından değerlendirme yapılıyor” diye konuştu.

KESKİN, YAPILMASI GEREKENLERİ SIRALADI
CHP’nin iktidar olması için yapılması gerekenleri sıralayan Keskin; “Yapılması gerekenler; vakit geçirmeden önümüzdeki kurultaydan sonra geçmişteki kurultaylarımızda yapıldığı gibi yoğun katılımlı bir kurultay düzenlenmelidir. Bu kurultaya gidilirken; ,illerde ve ilçelerde ‘Danışma Kurultayları’ yapılmalıdır. O kurultaylara da çok ciddi katılımlar sağlanmalıdır. Sonra yapılacak kurultaya; sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, mesleki kuruluşlarının temsilcileri, ülke sorunlarıyla ilgilenen yazarları, bilim adamları ve partinin kurultay delegeleri, ekonominin, tarımın ve sanayilerin temsilciler davet edilmeli. Orada ciddi tartışmalar yaparak; ülke sorunlarının çözümlerine ilişkin çözüm reçeteleri, düzeltim programları somut hale getirilmelidir. Bu kararlar; yeni bir vizyonla, yeni bir felsefeyle toplumun beğenisine, tartışmasına sunulmalıdır” şeklinde ifade etti.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER