BORCU OLANLARA ÖNEMLİ FIRSAT

BORCU OLANLARA ÖNEMLİ FIRSAT

Denizli Vergi Dairesi Başkan Vekili Hasan Öztaş, Denizli Ticaret Odası’nı ziyaretinde, 7020 sayılı kanun kapsamında yeni bir yapılandırmanın yürürlüğe girdiğini hatırlattı, 30 Haziran 2017 tarihine kadar vergi dairelerine başvurulmasını istedi.

Denizli Vergi Dairesi Başkan V. Hasan Öztaş, Denizli Ticaret Odası’nı ziyaret etti, Başkan Uğur Erdoğan ile bir araya geldi. Ziyarette 1 Temmuz 2016- ­31 Mart 2017 tarihleri arasını kapsayan dönemdeki borçların yapılandırma kapsamına alındığını hatırlatan Öztaş, “7020 sayılı yeni yapılandırma kanunuyla vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükü azalacak. Vergi Dairelerine ödenmesi gereken vergi ve diğer borçların gecikme zamları, faizleri Yİ­ÜFE oranında, yani üçte iki oranında azaltılıyor. Vergi aslına bağlı cezalar da tamamen siliniyor. Kanundan yararlanan vatandaşlarımız yıllık yüzde 16,80 oranında gecikme zammı ödemek yerine yıllık % 3­4 gibi düşük oranda bir tutar ödeyecek. Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında da indirim yapılıyor. Borcun peşin ödenmesi halinde ayrıca indirim yapılıyor ve Yİ­ ÜFE oranında hesaplanan tutarın yarısından vazgeçiliyor. Borçların 36 aya varan sürelerde ödenmesi mümkün. Taksitlere, bugün için uygulanan faizin çok altında bir oranda katsayı uyguluyor. Yapılandırma devam ettiği sürece ‘borcu yoktur belgesi’ alınabilecek. Araçların fenni muayeneleri yaptırılabilecek. Vatandaşlarımız, yeni yapılandırma kanunu sayesinde geçmiş borçlarını taksitler halinde ödeyerek ekonomik faaliyetlerini daha kolay yürütebilecek. Yeni yapılandırma kanunu olan 7020 sayılı kanun hükümlerinden yararlanmak isteyen borçluların, 30 Haziran 2017 tarihine kadar ilgili vergi dairesine başvurmaları gerekmektedir” dedi.

BORCU OLANLARA ÖNEMLİ FIRSAT

9 aylık borçlarını ödeyemeyenler için yeni bir fırsat oluşturulduğuna dikkat çeken Başkan Uğur Erdoğan ise, “Son bir yılda ticari hayatı kolaylaştıracak birçok düzenleme yürürlüğe girmiştir. Bunlardan birisi de 7020 sayılı kanundur. Yapılandırma kapsamında verginin yanı sıra SGK, oda ve belediyelere olan borçlar da yapılandırılabilecek. Yapılandırmadan yararlanmak isteyen üyelerimiz, 30 Haziran Cuma’ya kadar ilgili yerlere başvurularını yapabilirler” diye konuştu. Yapılan konuşmalar sonrasında Öztaş, 6736 sayılı yapılandırma kapsamındaki hatırlatma kampanyasına yaptığı katkılar nedeniyle Başkan Erdoğan’a teşekkür belgesi takdim etti.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221