“BOŞANAN KADINLAR, 25 KAT DAHA FAZLA ŞİDDETE MARUZ KALIYOR”

Pamukkale Üniversitesi’nde (PAÜ) düzenlenen “Toplumsal Cinsiyet: Hukuk ve İşgücü Piyasasında Kadın” panelinde konuşan Türk Eğitim Vakfı Aile Eğitim Programı Uzmanı Solmaz Başkaya, en çok 30 yaş altı kadınların şiddete maruz kaldıklarını ve boşanmış kadınların evli kadınlara oranla 25 kat daha fazla şiddete maruz kaldıklarını belirtti.

“BOŞANAN KADINLAR, 25 KAT DAHA FAZLA ŞİDDETE MARUZ KALIYOR”

Pamukkale Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KASUAM), Denizli Barosu ve Türk Eğitim Vakfı işbirliğinde, Denizli Kadın Platformu’nun katkılarıyla “Toplumsal Cinsiyet: Hukuk ve İşgücü Piyasasında Kadın” paneli düzenlendi. İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen panele; KASUAM Müdürü Prof. Dr. Handan Kumaş’ın yanı sıra akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, idari personel ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşma yapan Merkez Müdürü Prof. Dr. Handan Kumaş, panelist konuşmacı ve davetlilere katılım ve katkılarından dolayı teşekkürlerini sunarken, panelin her türlü şiddetin önlenmesine yönelik çalışmalara katkı sağlamasını diledi.

Panelin ilk konuşmacısı olan Türk Eğitim Vakfı Aile Eğitim Programı Uzmanı Solmaz Başkaya, sunumunda; şiddetin tarihçesi, nedenleri, şiddete uğrayan ve şiddete tanık olan bireylerin, şiddeti önlemek için yapılması gereken konuları ele aldı. Türkiye’de şiddete yönelik çalışmaların ilk olarak 1988 yılında yapıldığını hatırlatan Başkaya, araştırmalara göre en çok 30 yaş altı kadınların şiddete maruz kaldıklarını ve boşanmış kadınların evli kadınlara oranla 25 kat daha fazla şiddete maruz kaldıklarını belirtti.


“İHTİYAÇ ÇANTASINI HAZIR BULUNDURUN”

Yükseköğrenim gören erkeklerin 6’da 1’inin şiddete eğilimli olduğunu dile getiren Başkaya, kadına yönelik şiddet konusunda kamu kurum ve kuruluşların ortak çalışmalar yaptığını ifade etti. Konuşmasında şiddete mazur kalan kadınlara yönelik tavsiyelerde bulunan Başkaya, şiddete maruz kadınların kimlik gibi önemli belgeleri ve varsa kullandıkları ilaçları bulunduran bir ihtiyaç çantasını hazır bulundurmalarını önerdi. Şiddete maruz kadınların ‘183 Alo Sosyal Destek Hattı’nı aramalarını söyleyen Başkaya; kurum, sivil toplum örgütleri ile güvenlik güçlerinden yardım talep etmelerinin altını çizdi.

“ŞİDDETE UĞRAYAN KADINLARA, GÖNÜLLÜ AVUKATLIK HİZMETİ VERİYORUZ”

Panelin ikinci sunumunu Denizli Barosu Temsilcisi Av. Bedia Karababa gerçekleştirdi. Hukukta kadının yerinden bahseden Av. Karababa, Denizli Barosu olarak kadına yönelik şiddetin önlenmesinde Baro’nun yaptığı çalışmaları anlattı. Karababa, Denizli Barosu olarak şiddete uğrayan kadınlara, yargılama süreci boyunca gönüllü avukatlık hizmeti verdiklerine değindi.

  Panelin son konuşmacısı olan Prof. Dr. Kumaş ise ülke örnekleri ile işgücü piyasasında kadın ve erkeklerin istihdam oranları ve özellikle kadın ve genç olmak üzere kendi işini kurmak isteyen bireylerin kamu ve özel kuruluşlardan alabilecekleri girişimcilik ve diğer ekonomik desteklere yönelik bilgiler aktardı.

FERHAT SOLKOL

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner206

banner205