Bozkurt, depremin yaralarını “Belediyeler Dayanışması” ile sarıyor

Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, Bozkurt İlçesi’nde depremin yaralarını imece usulü ile sarmaya çalıştıklarını belirtti. Başkan Çelik, “Birsen Başkan falanca yerleri gezip yardım istiyor. Krizi fırsata çeviriyor. Devletimiz yardım etmedi mi ki sağa sola gidip yardım talebinde bulunuyor’ gibi sözler dolaşıyor. Bu konuyla ilgili bazı açıklamalar yapmak zaruri oldu. Biz ilçemizde depremin yaralarını belediyeler dayanışması ile sarıyoruz” dedi.

Bozkurt, depremin yaralarını “Belediyeler Dayanışması” ile sarıyor

Bozkurt’un CHP’li Belediye Başkanı Birsen Çelik bir basın toplantısı düzenledi ve “Bozkurt Depremi sonrası” ile ilgili açıklamalar yaptı. Başkan Birsen Çelik; CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, CHP Milletvekili Teoman Sancar ve CHP İl Başkanı Mahir Akbaba ile birlikte kameraların karşısına geçti ve Bozkurt Depremi nedeniyle yapılan bağışları eleştirenlere yanıt verdi.

Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, Bozkurt İlçesi’nde depremin yaralarını imece usulü ile sarmaya çalıştıklarını belirterek, “8 Ağustos günü ilçemizde korkunç bir deprem yaşadık. Ölü ve yaralıların olmaması şüphesiz ki en büyük tesellimiz. Fakat yüzlerce evimiz yıkıldı ve bazı binalarımızda çok ciddi hasarlar meydana geldi. Depremin hemen ardından devletimizin önemli bürokrat ve yetkilileri ilçemize gelerek burada yaraların acilen sarılması için gerekli çalışmaları başlattılar. Biz bunu hiçbir zaman inkar etmedik. Fakat biliyorsunuz ki; depremin etkileri öyle birkaç günde geçmiyor. Zira depremde sadece duvarlar hasar almaz. Ruhlar da yaralanır. İnsanlar, kendilerini en çok güvende hissettikleri yere, evlerine girmeye korkarlar. Bu sebeple bir yerel yönetici olarak ilk işimiz, evvela travmaları önleyici psikolojik ve sosyolojik destekler sunmak oldu.” Dedi.,

“BEN KAPI KAPI DOLAŞIRIM, DOLAŞMAYA DEVAM DA EDECEĞİM”

Başkan Çelik, “Son zamanlarda medyada ‘Birsen Başkan falanca yerleri gezip yardım istiyor. Krizi fırsata çeviriyor. Devletimiz yardım etmedi mi ki sağa sola gidip yardım talebinde bulunuyor’ gibi sözler dolaşıyor. Bu konuyla ilgili bazı açıklamalar yapmak zaruri oldu. Ben Bozkurt’un Belediye Başkanıyım. Bir vatandaşımın evini su bassa, bahçesine haşare girse beni ararlar. Elbette arayacaklar. Ben burada sorunları çözmek için varım. Benim evimi su basmış gibi, benim bahçeme haşare girmiş gibi vatandaşlarımızın yardımına koşarım. Ben kapı kapı dolaşıyormuşum. Doğrudur. Peki ne için yapıyorum bunu? Kendi işimi mi görüyorum? Vatandaşlarımızın huzuru ve refahı için, değil kapı kapı dolaşmayı, Kaf Dağı’na bile çıkarım. Sorumluluk bunu gerektirir. Depremde evlerini yıkılan ve kendilerine tekrar ev yapabilecek maddi yeterlilikten yoksun olan insanlarımız için prefabrik konut yapmaya çalışıyorum. Bu yaptığımıza “devlet desteği yetmiyor mu?” diyecek kadar, maalesef empatiden yoksun, kendi insanına, özellikle de vicdanına yabancılaşan insanlar görüyorum ve çok üzülüyorum.” Diye konuştu.

“YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA RUHUMUZU NE ZAMAN KAYBETTİK…”

Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, “Aydın Büyükşehir Belediyemiz, Meclis kararıyla buraya durumu çok kötü ve acil olan vatandaşlarımız için 4-5 adet 2+1 prefabrik konut yapma kararı aldı. Aydın’da Ak Partili vekil ayaklanmış. ‘Devlet oraya yardım etti. Bizim işimiz değil’ demiş. En çok merak ettiğim ne biliyor musunuz? Biz ne zaman bu kadar acımasız olduk? Yardımlaşma ve dayanışma ruhumuzu ne zaman kaybettik… Bu deprem bugün burayı vurdu. Yarın başka bir yeri vurmayacağının garantisi var mı? Karda kışta sokakta kalacak insanımıza uzatılan bu eli tutmamanın sizce yine akılla, mantıkla izah edilir bir yanı var mı? Bozkurt’a destek olmak İsteyenlere hayır diyemeyiz” dedi.

“LÜTFEN BOZKURT’A GELİN VE MİSAFİRİMİZ OLUN”

Başkan Çelik daha sonra şunları söyledi:

“Depremden sonra beni Komünist Başkanımıza kadar birçok belediye başkanı aradı. İçlerinde her partiden kişiler vardı. O an, ‘hala bir yanımız’ ölmemiş, diye o kadar sevindim ki anlatamam. ‘Başkanım, elimizden ne gelirse desteğe hazırız’ diyen insanlardan söz ediyorum. Arkadaşlar, partiler gelir partiler gider. Hükümetler gelir hükümetler gider. Fakat biz hep buradayız. İnsan olarak, çocuklarımızla, torunlarımızla, ailelerimizle bu toprakların müdavimleriyiz. Her sabah birbirimizin yüzüne bakıyor, selamlaşıyor, düğünlerimizde, taziyelerimizde yan yana durup birbirimize kol kanat geriyoruz. Bu ülke hala ayaktaysa, zor zamanlarda bir araya gelebilmemize sağlayan bu ruha borçluyuz bunu. Bizi hiç kimse yıkamaz. Hiç kimse bize kötülük edemez. Yeter ki biz kendimize kötülük etmeyelim. Art niyetli görüş beyan edenleri de bizzat Bozkurt’a davet ediyorum. Lütfen buraya gelin ve misafirimiz olun. Rica ediyorum, burada başımıza geleni görmeden, sadece kulaktan dolma bilgilerle, ileride vicdanlarınızı yaralayacak beyanlarda bulunmayın. “

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Gülizar Biçer Karaca, Acıpayam ve Bozkurt Depremi’nde yaraların sarılmasının takipçisi olacaklarını söyledi.

CHP İl Başkanı Mahir Akbaba ise, Bozkurt Depremi nedeniyle Bozkurt halkına yardım yapılmasını sağlayan Başkan Birsen Çelik’e destek olduklarını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner194

banner193