Bozkurt Karagöl “Koruma Alanı” ilan edildi

Denizli’nin Bozkurt İlçesi sınırları içerisinde yer alan Karagöl, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla ‘kesin korunacak hassas alan’ olarak tescil ve ilan edildi.

Bozkurt Karagöl “Koruma Alanı” ilan edildi

Doğal sit alanı içerisinde bulunan Denizli’nin Bozkurt İlçesi sınırları içerisinde yer alan Karagöl, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla ‘kesin korunacak hassas alan’ olarak tescil ve ilan edildi. Karagöl ile birlikte Eskişehir'deki Avlakkaya Vadisi ile ve Bitlis'teki Batmış gölü, ‘kesin korunacak hassas alan’ ilan edildi.

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı kararları bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre; potansiyel doğal sit alanı kapsamına giren Eskişehir Mihalgazi ve Tepebaşı İlçeleri sınırları içerisinde bulunan Avlakkaya Vadisi, Denizli Bozkurt İlçesi’nde bulunan Karagöl ile Bitlis Adilcevaz İlçesi’ndeki Batmış Gölü, ‘kesin korunacak hassas alan’ olarak tescil ve ilan edildi.

Buldan İlçesi’ne bağlı Çambaşı Mahallesi’nin güney batısında ve mahalleye 5 kilometre uzaklıkta yer alan Karagöl, bin 250 metre yükseklikte heyelan-set gölüdür. Kar ve yağmur sularıyla beslenen Karagöl, sazlıklarla aralanan berrak sularıyla karaçamların ve ardıçların arkasında yer alıyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER