Bozkurt’a deprem izleme istasyonu kuruluyor

Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik 8 Ağustos 2019 Yılında meydana gelen depremden sonra olası bir deprem için DOHAD  (Doğa Hareketleri ve Araştırma Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Agalday ile protokol imzaladı. Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Çelik; “İlçemizde bulunan fayların jeolojik hareketlerini yakından izlemek, olası büyük bir depremi önceleyin tahmin edebilmek adına bu çalışmayı başlatıyoruz. Deprem değil, tedbirsizlik öldürür" dedi.

Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik 2019 Yılında meydana gelen depremden sonra üstün gayretler göstermiş ve ilçe halkının deprem yaralarını kısa sürede sarmıştı. Başkan Çelik, çalışmalar kapsamında şimdi de ilçede olası bir depreme karşı önlem almak amacıyla DOHAD Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Agalday ile protokol imzaladı.   Başkan Çelik konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "İlçemiz için çok güzel, anlamlı ve harika bir gelişmeyi sizlerle paylaşmanın heyecanını taşıyorum. 8 Ağustos 2019 yılında yaşadığımız büyük depremin ardından yaptığımız çalışmalar sayesinde şükürler olsun ki çok kısa bir sürede depremin bütün yıkıcı etkilerini ilçemizden silmeyi başardık. Ancak, depremin bugünü yarını yok. Bilimin öncülüğünde depreme karşı her türlü tedbiri almaya devam ediyoruz.  Bu vesileyle bugün DOHAD ile bir protokol imzaladık. İlçemizde bulunan fayların jeolojik hareketlerini yakından izlemek, olası büyük bir depremi önceleyin tahmin edebilmek adına, ilçemizin çeşitli noktalarına deprem öncü hareketleri izleme istasyonları kurduk. DOHAD Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Fuat Agalday’a, ilçemize yaptığı katkılardan dolayı Bozkurt adına teşekkürlerimi sunuyorum. Unutmayalım ki deprem değil, tedbirsizlik öldürür. Biz, aklın ve mantığın öncülüğünde tedbirlerimizi alıyoruz. Bu sistemin tüm ülkemize yayılması ümidiyle “şeklinde konuştu.

“OLASI BİR BÜYÜK DEPREMİ TAHMİN ETMEYİ AMAÇLIYORUZ"

18 yıldır depremleri önceden tahmin edebilme adına çalışmalar yapan bir sivil toplum kuruluşu olduklarını belirten DOHAD Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Agalday; “Deprem olmadan önce yer hareketlerini izleyerek olası bir büyük depremi tahmin etmeyi amaçlıyoruz. 18 yıldır depremleri önceden tahmin edebilme adına çalışmalar yapan bir sivil toplum kuruluşuyuz. Bozkurt’ta bir adet istasyon kuruyoruz. Çok kapsamlı bir istasyon kurulacak. Fayların hareketlerini takip ediyoruz. Bedelsiz olarak kuruyoruz. Deprem riski yüksek yerlere bu cihazı kuruyoruz. Ekibimizde birçok akademisyen hoca var” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2021, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER