Bozkurt’ta hayvancılık için büyük adım

Denizli’de Bozkurt Belediyesi, Veteriner Hekimleri Odası ve Denizli Hayvancılık Kooperatifleri Birliği ile protokol imzalayarak ilçede hayvancılık için önemli adımlar attı. Türkiye’de ilk defa yapılan proje ile Bozkurt’un hayvancılık sektöründe geliştirilmesi planlanıyor.

Denizli’de Bozkurt Belediyesi hayvancılık projeleri ile damgasını vurdu. Projenin tanıtımını gerçekleştiren Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, Bozkurt Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Türkay Berberoğlu, Denizli Hayvancılık Kooperatifleri Birliği Başkanı Mehmet Varol gazetecilere projenin detaylarını aktardı.

PROJE TÜRKİYE’DE BİR İLK

Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen proje ile ilçede hayvancılığın kalkınması planlanıyor. Bozkurtlu vatandaşların hayvancılıkta gelişmesi ve ilçede bulunan sokak hayvanları için geliştirilen projeler 4 basamaktan oluşuyor. Mayıs ayının başında planlanan proje korona virüs sebebiyle Temmuz ayında hayata geçirildi. Projenin hazırlık aşamalarını aktaran Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik Türkiye Belediyeler Birliği’nden hayvancılıkla ilgili yapılmış projelerin örneklerini almak için başvurduklarını, ancak daha önce böyle bir projenin hiçbir belediye tarafından yapılmadığı söyledi.

BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK BOZKURT’TA KOLAYLAŞIYOR

Proje ile Bozkurt’ta bulunan her büyükbaş işletmesinde 1 hayvana suni tohumlama ücretsiz olarak Bozkurt Belediyesi tarafından yapılacak. Ayrıca büyük baş hayvancılık için ilçede büyük bir sorun haline gelen gübre sorunu içinde çözümler üreten iş birliği, ilçedeki büyükbaş çiftliklerinin haftada bir kere temizliğini ücretsiz olarak yapacak. Ahırlardan ve çiftliklerden ele edilen gübreler yine Bozkurt Belediyesi tarafından tahsis edilen boş arazide kurutularak, poşetlendikten sonra ihtiyacı olan vatandaşlara iade edilecek.

KÜÇÜKBAŞLARIN KIRPMASINI BELEDİYE YAPACAK

Hayvancılık için çok basamaklı olarak geliştirilen projede ilçedeki küçükbaş hayvancılığın sorunları da ele alınıyor. İlçede küçükbaş hayvancılık ile geçimini sağlayan vatandaşlar için koyunların kırpma işlemi yine belediye tarafından ücretsiz yapılacak. Veteriner Hekimleri Odası ve Hayvan Kooperatifleri Birliği’nden uzmanların belediye personellerine vereceği eğitim ile belediye personelleri koyun, keçi gibi hayvanları kırpacak.

SOKAK HAYVANLARINI DA UNUTMADILAR

İlçedeki sokak hayvanlarının da unutulmadığı projede kedi köpek gibi hayvanların kısırlaştırma, tedavi gibi hizmetleri sağlanacak. Ayrıca ilçede bu hizmetlerin verilmesi için belediye bünyesinde bir veteriner kliniği de kurulacak.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2020, 15:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER