BRİSA VE WWF TÜRKİYE'DEN ANADOLU TURNALARI İÇİN; 'DOĞA İÇİN ÇAL'

BRİSA VE WWF TÜRKİYE'DEN ANADOLU TURNALARI İÇİN; 'DOĞA İÇİN ÇAL'

2013 yılından bu yana ‘Turnalar Hep Uçsun’ projesi ile Anadolu’daki turna popülasyonunun korunması için çalışan Brisa ve WWF Türkiye, bu kez ‘Doğa İçin Çal’ platformu ile birlikte özel bir çalışmaya imza attı.

Brisa ve WWF Türkiye, 2013 yılından bu yana ‘Turnalar Hep Uçsun’ projesi ile Anadolu’daki turna popülasyonunun korunması için çalışıyor. Bu konuda şimdiye dek farkındalık yaratmak için çalışan Brisa ve WWF-Türkiye bu kez ‘Doğa İçin Çal’ platformu ile birlikte özel bir çalışmaya imza attı. Her iki kurumun çalışanları projeye gönüllü destek vererek, Turnalar Hep Uçsun Korosu ile birlikte ‘Allı Turnam’ Türküsü’nü alışılmışın dışında çaldı, söyledi. Çalışmada; Brisa CEO’su Cevdet Alemdar’ın da yer aldığı 98 kişilik ekip farklı enstrümanlarla türküye özel bir yorum kattı. Allı Turnam’ın stüdyo çalışmaları ve videonun çekimleri 5 ay sürdü. Turnaların Türkiye’deki yaşam alanı olan Çukurova Deltası ile İstanbul ve İzmit’te çekimleri gerçekleştirilen video-klip, nesli tehlike altında olan turnaların doğal ve kültürel bir değer olarak tanıtımına hizmet edecek.

“BU SESİN TÜM TÜRKİYE’YE YAYILACAĞINA İNANIYORUM”
Projeye katkıda bulunan Brisa CEO’su Cevdet Alemdar; “Turnalar için şimdiye dek gerçekleştirilmiş en kapsamlı projeye imza atmış bulunuyoruz. Bu sayede son 4 yılda hem doğamız hem de kültürümüz için büyük önem taşıyan turnaların yaşam alanlarını korumaya aldık. Çalışmalarımızı genişletmek, turnaların neslinin devamı için daha güçlü bir adım atmak üzere 98 kişilik bir ekiple Turnalar Hep Uçsun projemize ‘ses kattık’. Bu sesin tüm Türkiye’ye yayılacağına ve turnaların huzurla yaşamlarını sürdüreceğine gönülden inanıyorum” dedi.

“PROJE KAPSAMINDA10 BİN CİVARI TURNA TESPİT EDİLDİ”
Brisa ve WWF-Türkiye, doğal ve kültürel devamlılık için turnaları koruyor. Proje kapsamında bugüne dek 21 bin km yol kat edilerek gerçekleştirilen gözlemlerde; 10 bin civarı turna tespit edildi. Yöre halkı ile gerçekleştirilen çalışmalarla da turnaların korunması adına önemli bir farkındalık yaratıldı. Bölgede 30’u aşkın köy ziyaret edildi, 2 bin turna eğitim kitapçığı ilköğretim öğrencileriyle paylaşıldı. Proje ekibinin paylaştığı bilgilere göre; dünya üzerinde 15 turna türü bulunuyor. Türkiye’de ise 2 turna türü görülüyor; Turna ve Telli Turna. Çukurova Deltası’nda turnalar Kasım-Aralık aylarında uyuma noktalarına yakın bölgelerde beslenirken, Ocak-Şubat aylarında kuş uçuşu 100 km’ye yakın mesafe kat ediyorlar ve fıstık, pamuk, mısır, buğday tarlalarından besleniyorlar. Bu da turnaların alandaki davranışlarıyla tarımsal faaliyetler arasında yakın ilişki olduğunu gösteriyor.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER