“BRUNSON KONUSUNUN AMERİKA TARAFINDAN ABARTILDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

ABD ile Türkiye arasında bir süredir yanan ‘Andrew Brunson'ın krizi hakkında açıklama yapan AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, “Ben olayın çıkış noktasında da bu olayın bir şahidiyim. Bu aşamada söylenecek tek şey; bu işin çözüm yolu Türk yargısının kararını beklemektir. Ben Brunson konusunun Amerika tarafından abartıldığını düşünüyorum” dedi.

“BRUNSON KONUSUNUN AMERİKA TARAFINDAN ABARTILDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, DRT Denizli Televizyonu’nda yayınlanan ve İrfan Atasoy tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış’ programına konuk oldu. önümüzdeki dönemde TBMM’de yapılacak çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulunan Yıldız, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘100 Günlük Eylem Planı’nda yer alan Aydın-Denizli otoyolu hakkında bilgiler verdi. Yıldız, “önümüzdeki dönem Meclis, parlamento düzeyinde makro işlere bakmam lazım. Bu açıklanan projelerin takibinin yapılması lazım. Çünkü Türkiye’de Uluslararası konjektür nedeniyle bir tasarruf dönemine girilecek. Denizli’yle ilgili açıklanan projelerin artı değerini izah edip bunların tasarrufa konu olmamasını sağlamak lazım. Onu takip edeceğiz. Aydın Denizli Yolu artı değeri çok yüksek bir proje. Yani 2 ekonomik kapasitesi yüksek ili bağlıyor. Bu ihale 1ay ertelendi. Firmaların döviz kurundaki belirsizlik nedeniyle fiyat teklifi vermekte duyduğu endişe var. Ama bu projeden dönüş yok. Ben bu ertelemeyi duyduğumda eski Ulaştırma Bakanımızla görüşmüştüm. Onun da dediği odur. Bütün bunları yaparken Türkiye’nin ekonomik geleceği bakımından esas olan özel sektörün motivasyonunu kırmamaktır. Esas ekonomik değer yaratacak olan odur. O da özel sektörün önünü açmaktır. Hem yerli hem de yabancı olarak buna dikkat etmek lazım. Ülkede parlamentonun da bunu izlemesi lazım” dedi.  

“GEREKSİZ BİR KONUYA DEĞİNMİŞ”
Aydın Ticaret Odası (AYTO) Başkanı Hakan Ülken, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) merkezinin Aydın’da olması gerektiğini söylemesini değerlendiren Yıldız, “Gereksiz bir şey olmuş. Bu tür şeylerle uğraşmamak lazım. İşin içeriğine girmek lazım. Herkes birçok gerekçe üretebilir. Aydın’da olan bazı şeyler de Denizli’de yok. Hatta Aydın’ın bugüne kadar aldığı devlet yatırımları Denizli’den çok fazladır. Bunun daha içeriye dönük, daha ekonomik aktiviteyi canlandıracak şeylere değinilebilirdi. Bunu tartışmaya girdiğiniz zaman herkes birçok gerekçe bulabilir. Benim bildiğim Aydın’daki devlet yatırımlarının, devlet yardımları bugüne kadar çok fazla. Yani Denizli’deki sanayi aktiviteleri neredeyse sıfırdan daha aşağı gelir seviyelerinden başlayıp sanayi kurmak, Ar-Ge kurma konusu Denizli’de daha iyi bir düzeyde. Aydın’ın kaynakları çok. Bence gereksiz bir konuya değinmiş. 2 tarafın argümanlarını söylerseniz Denizli’yle ilgili argümanlar ağır basar” diye konuştu.

“BU İŞİN ÇÖZÜM YOLU TÜRK YARGISININ KARARINI BEKLEMEKTİR”
ABD ile Türkiye arasında bir süredir yanan ‘Andrew Brunson'ın krizi hakkında açıklama yapan Yıldız, “Ben olayın çıkış noktasında da bu olayın bir şahidiyim. Bu aşamada söylenecek tek şey; bu işin çözüm yolu Türk yargısının kararını beklemektir. Birçok yabacıyla ilgili bir tartışma konusu oldu. Ülkemizle diğer ülkeler arasında sorunlar oldu. Zamanı geldiğinde, yargısal süreç olgunlaştığında bunlar bir şekilde çözülüyor. Birçoğu ya beraat etti gitti, sınır dışı edildi. Brunson konusunda da Amerika’nın Türk yargısına saygı duyması gerekiyor. Aslında bu iş bu kadar tırmanmayabilirdi. Bir siyasi konu edinmeseydi; tehditlere konu olmasaydı. Zaten şuanda hapiste değil; evde gözetim altında. Dolayısıyla belli bir şeye geldi ki yargı ev hapsine çıkarma kararı vermiş. Rahip mi? değil mi? Başka bir şey yapıyor mu? Diye yargılayamayacağım. Çünkü konu zaten yargıda. Yargı kararını verecektir. Bu casusluk konusu gibi şeyler karmaşık şeyler. Yani bütün devletlerin bir şekilde kendi vatandaşlarını ya da kamu görevlilerini bilgi toplamada istifade ettiği bilinir. Ama bunların hepsine de ‘istihbaratçı’ denmez. Zaman zaman bu kişinin kendi inisiyatifiyle olur; devletin kendi beklentisiyle olur. Ama yargıdan çıkacak kararı beklemek gerekir” dedi.

“BRUNSON KONUSUNUN AMERİKA TARAFINDAN ABARTILDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM”
“İşin esası Türkiye ile Amerika birleşik Devletleri arasında Suriye konusundaki ayrışmayla başlayan; Türkiye’nin kuvvetli itirazlarına rağmen Suriye’de PYD, YPG ile çalışmak ve PYD, YPG terör örgütünün isteklerini uygulamaya geçirmek vahim bir hatadır” diyen Yıldız, şunları aktardı: “Bir müttefik için süper güçte olsanız diğer müttefikinizin güvenlik endişelerini bu kadar görmezden gelmek vahim bir hata buralara kadar getirdi. 15 Temmuz’dan sonra FETÖ elebaşının iade edilmemesi, bu konudaki iade taleplerine iade edilmiyorsa da taleplerin durdurulması veya hapsedilmesi gibi taleplere hiçbir şekilde duyarlılık gösterilmemesi, ilişkilerimizi buraya getirdi. Ben Brunson konusunun Amerika tarafından abartıldığını düşünüyorum. Birçok yabancı Türkiye’de 15 Temmuz’dan sonra yargılandı. Bazıları memuriyetten ihraç edildi. Bu yargılanan yabancılardan bir bölümü de yargısal süreç olgunlaştığında beraat ettiler veya sınır dışı edildiler. Dolayısıyla ben bir diplomat olarak Amerika ve Türkiye birbirleri için önemli ülkeler. Güncel sorunlar ne olursa olsun temel ortak noktalarda birbirleri için önemliler. 2 tarafında özellikle Amerika’nın orada ilginç gelişmeler oluyor. Esas sorunları yaratan karar alma süreçleri ve kararların alınmasında ve uygulanmasında görülen üsluptur. Sadece bizde değil bütün dünya da bu imaj var. Özellikle Amerikan tarafının uluslararası ilişkilerin yerleşik kurallarına ve ittifakın kurallarına dönmesini temenni ederim. Çözüm yolu budur. 2 bakanın Singapur’da yaptığı görüşme buraya dönüşü sağlayacaktır.”

“NATO VE SİYASİ KOMİTE TOPLANTILARINDA BUNLARI GÜNDEME GETİRECEĞİZ”
Amerika tarafında politikaya malzeme edilmiş olmasının yanlış olduğunu söyleyen Yıldız, “Ondan sonra geriye dönüş zor oluyor. Bunu yapmaması lazım. Amerika, dünyada herkes için önemli bir ülke. Yani işleriniz olumlu gittiği zaman olumlu katkısı; olumsuz gittiği zaman olumsuz katkısı çok olan bir ülkedir. Birçok ülkeye yaptırım uygulama lüksünü kendinde görebilen bir ülke. Amerika’nın karakteri gereğiyle de bu yaptırımlar mali içerikli oluyor. En yakışıksız olanı 2 bakanımıza uygulanacak yaptırımlar. Bunlar ittifakın ruhuna yakışmıyor. Dolayısıyla NATO ve siyasi komite toplantılarında bunları gündeme getireceğiz. Amerika’yla ilgili sıkıntı sadece bizimle değil, bütün dünyanın. Amerika’daki yeni durumu ve anlayışları anlama da sadece biz zorlanmıyoruz; başkaları da zorlanıyor. Bunun için de sadece siyasi tavırlar yok. Amerika’yı da bilenlerin konuşması lazım” diye konuştu

“AMERİKALI DİPLOMATLARDA BİZİM GİBİ DÜŞÜNÜYORDUR”
“İlişkilerimizdeki sorun alanları aslında zor konular değil” diyen Yıldız, “Suriye’deki konu zamanla bir yola girecek. Yani uzun vadeli olmasını bence oradaki aklı selim ve dirayetli insanlarda istemez, biz de istemeyiz. Ama gel gör ki Türkiye’nin sınırında. Bunu Amerika’nın da anlayışla göstermesi gerekir. Türkiye’nin değerlendirmelerine daha çok itimat etmesi ve güvenlik kaygılarını dikkate alması gerekir. Çünkü onlar bizim kadar buradaki sorunların ayrıntılarını, detaylarını, tarihi sebeplerini ve hassasiyetleri bilemezler. Bu geçmişte de çoğu zaman ispat edildi. Geçmişte böyle sorunlu dönemler oldu. Şu gelişmeyi onlar da bilir: Afyon Meselesi. Bunlara baktığımızda olan şey bir süre yanlıştan dönmek oluyor. Ama zarar oluşmuş oluyor. Onun için Amerikalı diplomatlarda bizim gibi düşünüyordur ve yönetimi aklıselime sevk etmek için elinden geleni yaparlar. 1974’ten önce Jandarmamızın elinde hep mavzer görürdük. Bizim okul dönemlerimizde köylerde karakol vardı. Mavzer kullanılması zor bir silahtır. 1974 Ambargodan sonra askerimizin elinde G3 gördük. Yani ambargo Türkiye’yi yolundan çevirmiyor. Hatta zaman zaman bu örnekte olduğu gibi kendi milli kaynaklarına dayanarak ambargolar hilafına gelişmesini de sağlayabiliyor. Umarım 2 ülke ilişkilerinde aklıselime yeniden dönülür. Ama esas görev Amerika tarafından düşünülmektedir. Burası bizim bölgemiz, bizim sınırımız. Darbe teşebbüsünü yaşayan biziz. Büyükelçilerin raporlarında falan Türkiye’de yargısal süreçler sonunda doğruyu buluyor. Zaman zaman hatalar, aşımlılıklar olsa bile o yargısal kademelerde mutlaka doğru karar çıkıyor” şeklinde ifade etti.

 ALPER PARLAK  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER