“Bu askerlik sisteminden hiç kimse memnun değil”

Yeni askerlik sistemi hakkında TBMM Genel Kurulu’nda konuşma yapan CHP Denizli Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Üyesi Teoman Sancar, “Bu askerlik sisteminden ne asker memnun ne uzman çavuş memnun ne de ordusunu elinden aldığınız Genelkurmay Başkanı memnun, hiç kimse memnun değil” dedi.

“Bu askerlik sisteminden hiç kimse memnun değil”

CHP Denizli Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Üyesi Teoman Sancar, TBMM Genel Kurulu’nda yeni askerlik sistemi hakkında konuştu. “Anadolu’muzda kutsal kabul ettiğimiz Peygamber ocağımız hakkında söz almış bulunmaktayım” diyen Sancar, “Milli Savunma Bakanımızın geçenlerde yeni askerlik sistemi hakkında şöyle bir söylemi oldu; ‘Bu sistem gayet güzel yürüyor, beklenenleri karşıladığını söyleyebilirim, vatandaşlarımızdan da olumlu tepkiler alıyoruz.’ Hiç böyle bir şey yok Sayın Bakan. Bu askerlik sisteminden ne asker memnun ne uzman çavuş memnun ne de ordusunu elinden aldığınız Genelkurmay Başkanı memnun, hiç kimse memnun değil” dedi.

“TÜRKİYE’DE ADALETSİZ BİR BEDELLİ SİSTEMİ VAR”

“Bedelli askerlikten bahsediyorum, adaletten bahsediyorum” diyen Sancar, şunları aktardı: “Şu anda Sayın Maliye Bakanı’nı, Sayın Milli Savunma Bakanı’nı da adaletten sorumlu Adalet Bakanı’na şikayet ediyorum. Türkiye’de adaletsiz bir bedelli sistemi var. Adaletsizlik nerede? 2011 yılında bedelli askerlik çıkardınız, 30 bin Lira para aldınız milletten ve temel eğitim yaptırmadınız. 2015 yılında, 2014 yılında bedelli askerlik çıkardınız, 18 bin Lira; 12 bin Lira’ya düştü ve yine temel eğitim yok. Hemen devam ediyoruz. Burada mantığı anlamak mümkün değil. Üç sene, dört sene sonra 12 bin Lira düşüyor. Ardından 2018 yılında askerlik 15 bin Lira, temel eğitim 21 gün. Allah aşkına, arkadaşlar, altı ay sonra ‘15 bin Lira’ dediğiniz askerlik, 33 bin 500 Lira oluyor. Adalet bunun neresinde? Allah aşkına, bana söyler misiniz. Milletten 33 bin 250 Lira para alıyorsunuz. Ne dediniz bize? ‘145 bin asker kontenjanı ayırdık.’ Hani hastanelere gelenlere ‘müşteri’ diyorsunuz ya, bedelliye gelene de ‘müşteri’ demişsinizdir mutlaka. Bir de çok müşteri gelecek gibi 145 bin de kota koydunuz. Kaç bin kişilik talep geldi biliyor musunuz? 20 bin kişi. Millette para yok, millet aç. Millet nasıl askerlik yapacak? 33 bin 500 Lira’yı veriyor.”

“ASKERLİĞİN, BEDELLİNİN ÜCRETİNİ ACİLEN DÜŞÜRÜN”

“Askerlikle ilgili bu tutarsızlığın, bu dengesizliğin, bu adaletsizliğin bir an evvel çözülmesi lazım” diyen Sancar, “Kardeşlerimizin umuduna heves olduk ama bedelliyle ilgili, bir askerlikle ilgili bundan 8 sene önce 30 bin, dört sene sonra 18 bin, iki sene sonra 14 bin, bir sene sonra 18 bin, ardından da bugün 33 bin 250 Lira. Denizli’de kardeşimiz beni durdurdu. ‘Kredi çektim sayın vekilim, kredi; 50 bin Lira olarak ödüyorum ben askerliği, nasıl bu askerlikte adalet var? Nasıl eşitlik var? Peygamber ocağı dediğiniz bu mudur?’ diyor. 11 bin kişilik yedek astsubaylık için kaç bin kişi başvurdu. Adaletin en önemli tecelli etmesi gereken yer, eşitliğin en önemli tecelli etmesi gereken yer ve her şeyden evvel de hakkaniyetin en önemli tecelli etmesi gereken yer Peygamber ocağıdır, asker ocağıdır. Sayın Bakan, bu konuda maalesef hiç kimse memnun değil. Allah rızası için askerliğin, bedellinin ücretini acilen düşürün” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Burak
Burak - 1 yıl Önce

Askerlik sisteminden memnunuz ama bedelli ücretinden memnun değiliz fiyat birden yükseldi

SIRADAKİ HABER