Bu çağrıya kulak verin! "Kan ve kan ürününe ihtiyaç duyulmakta"

Korona virüs salgını ve ramazan dolayısıyla Kızılay’ın kan stoklarında ciddi bir azalma yaşanıyor. Türk Kızılay Güney Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Zafer Aydın, keskin bir şekilde bağış sayısının düştüğünü belirterek, “Acil hastalarımız için kan ve kan ürününe ihtiyaç duyulmaktadır” dedi.

Bu çağrıya kulak verin! "Kan ve kan ürününe ihtiyaç duyulmakta"

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve mart ayından itibaren ülkemizde de görülen korona virüs salgını sonrası düşüşe geçen kan bağışı, Ramazan ayının da gelmesi ile hissedilir oranda azaldı. Türk Kızılay Güney Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Zafer Aydın, ise bağışçılara çağrıda bulundu.

“KESKİN BİR ŞEKİLDE BAĞIŞ SAYILARIMIZ DÜŞTÜ”

“Tüm Dünyayı etkisi altına alan korona virüsü ülkemize giriş yaptıktan sonra ülkemiz genelinde olduğu gibi Güney Ege Bölge Kan Merkezi sınırlarımızı da içine alan Denizli, Uşak ve Muğla illerimizde de keskin bir şekilde kan bağış sayılarımız düştü” diyen Dr. Aydın, “Bu tehdit öncesinde gerçekleştirilen verimli kan bağış ekiplerimiz sayesinde yüksek olan kan ve kan ürünü stoklarımızda, ilerleyen süreç itibariyle ciddi oranda azalmalar hissedilmeye başlanmıştır” dedi.

Dr. Aydın, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“KAN VE KAN ÜRÜNÜNE İHTİYAÇ DUYULMAKTADIR”

Ülke olarak bir pandemi tehdidi altında olsak dahi, bu viral bulaş sebebiyle tedavi gören hastalarımız haricinde, sürekli olarak kan ve kan ürünü alması gereken talasemi, hemofili, kanser gibi kronik hastalarımız ile gebelikte görülen akut kanama, ertelenemeyen ameliyatlar, trafik kazaları gibi nedenlerle de acil ihtiyaç duyulan hastalarımız için kan ve kan ürününe ihtiyaç duyulmaktadır.
Bu süreç içerisinde Türk Kızılay ekip alanlarında tüm tedbirleri almış, gerekli hijyen ve koruyucu donanımları eksiksizce sağlamıştır. Bölgemizdeki tüm vatandaşlarımızın zorunlu olmadıkça evden çıkmamaları, sosyal izolasyon ve maske kullanımı gibi gerekli koruyucu tedbirlerini bizde tekraren hatırlatıyoruz; ancak yine Tüm hemşerilerimizi iyilik için, tedavi bekleyen hastalarımız için Türk Kızılay’ımızın açık tuttuğu kan bağış noktalarımıza kan bağışı yapmaya davet ediyoruz.

RAMAZAN’DA DA EKİPLER GÖREV BAŞINDA

Ayrıca sayılı günlerle beklediğimiz Mübarek Ramazan ayında da kan bağışı ekiplerimiz, her sene olduğu gibi bu sene de iftar öncesi ve sonrasında belirlenen sabit noktalarımızda kan bağışı kabul edebilecek şekilde organize olacaktır. Her sene Ramazan Ayında azalması normal kabul edilen kan bağışları öncesinde hazırlıklarını bu yönde yapan Kan Hizmetlerimiz; yaşanan süreç karşısında belki de daha önceki yıllardan daha çok bu sene eda edeceğimiz Ramazan Ayında kan bağışına ihtiyaç duymaktadır. 
İçinde bulunduğumuz zorlu süreçte, ülke olarak birbirimize faydalı olmak için daha da kenetlenmemiz gereken bu günlerde kanın acil değil sürekli ihtiyaç olduğunu tekrar belirtiyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221