BU ÇAY, LEZZETİNİ GÜNEŞTEN ALIYOR

BU ÇAY, LEZZETİNİ GÜNEŞTEN ALIYOR

Yenilenebilir enerjinin konuşulduğu şu günlerde Denizlili esnaf, güneş güneş enerjisi ile çay demleyerek, müşterilere daha ucuza satıyor.

Türkiye ve dünyada yenilenebilir enerjinin kullanımı tartışıladursun, Denizlili mucit yapmış olduğu sistem ile güneş enerjisinden çay demliyor. Merkezefendi ve Pamukkale Kaymakamlıkları binası yanında Çay ocağı işleten 57 yaşındaki turizm emeklisi Ahmet Durna, orijinal fikriyle Denizlilileri şaşırtıyor. Yapmış olduğu sistem ile ilgi odağı haline gelen Durna, sistemi DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne aktardı. Uzun yıllar böyle bir fikrinin olduğunu ve bir türlü hayata geçiremediğini dile getiren Durna, “Uzun zamandan beri bu fikir vardı. Aklımda havaların çok sıcak olmasından dolayı, bu sistemi geliştirdim. Güneşten yararlanmaya çalıştım. Çok da güzel oldu. Denizlililer tarafından büyük ilgi çekti” dedi.

HEM LEZZETLİ HEM HESAPLI
Güneşten elde ettiği enerji ile çayı ucuza mal ettiğinin altını çizen Durna; “Çayı burada demliyorum. Ondan sonra 50 Kuruş’a satıyorum. Masrafsız ve bu durumdan müşterilerim de çok memnun. Hem sağlıklı, hem de ucuza çay içmiş oluyorlar. Böyle olunca da bende mutlu oluyorum. Bu durumdan ve enerjimi müşterilerime harcıyorum” diye konuştu.

“25 DAKİKADA ÇAYI DEMLİYORUM”
Sistem hakkında da bilgiler veren Durna; şunları söyledi: “Bu sistem ışığın ve ısının yansımasıdır. Burada uydu anteniyle folyoyu kapladım. Işığı ve ısıyı çaydanlığa yansıttım.25 dakikada çayı demliyorum.  Çay makinasına aktarıyorum. Sıcak olması için oradan da müşterilerime servis yapıyorum. Müşterilerim de ben de çok memnunuz bu durumdan. Bu sistemi herkes yapabilir. Uydu çanak anteniyle folyoyu kaplayıp bağda bahçede her yerde elektriksiz bir şekilde bu güneş enerjisini kullanabilir.”

GÜRKAN GÖK

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221