'BU FUARI ŞUBAT AYINDA YAPMAK TİCARİ AÇIDAN UYGUN OLUR'

'BU FUARI ŞUBAT AYINDA YAPMAK TİCARİ AÇIDAN UYGUN OLUR'

Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise 2’nci büyük Ev Tekstili Fuarı olan EVTEKS’te DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne konuşan Ödel Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Halis Ödel, fuarın Şubat Ayı’na çekilmesi önerisinde bulundu.

Ekonomi Bakanlığı ve KOSGEB tarafından desteklenen sektörün güçlü örgütü Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) işbirliği ile CNR Expo tarafından düzenlenen EVTEKS Fuarı, 24’üncü kez kapılarını dünyaya açtı. Sahip olduğu güçlü ve büyük kapasite ile ev tekstilinin her alanını, 23 yıldır Mayıs ayında bir araya getiren EVTEKS Fuarı, bu yıl 24-28 Nisan 2018 tarihleri arasında CNR EXPO’da ziyarete açık olacak. Fuarda DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklama yapan Ödel Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Halis Ödel, “Bu fuara 24 yıldan beri beri katılıyoruz. 24 yıl evvel ilk katıldığımızda Denizli Valiliği bizim için rica etmişti. Bu fuara biz Denizli Valiliği’nin ricası üzerine katılmıştık. Ben bu fuarın daha da öne alınmasından yanayım. Çünkü Mayıs ayı doğru değildi. Ev tekstili bakımından siparişlerin geçildiği bir dönemdi. Bence en güzeli bu fuarı Şubat ayında yapmak. Bu ticari açıdan daha uygun olur. Çünkü önümüzdeki döneme ait siparişler genelde Nisan’da belirlenir” dedi. 

“ÇİN’İN TÜRKİYE’DEN EV TEKSTİLİ İTHAL ETME ŞANSI YOK”
Çin’in Türkiye’den ev tekstili ithal etme şansının olmadığına vurgu yapan Ödel, “Çünkü bundan 3 – 4 yıl evvel Çinli bir müşteri gelmişti. Bizim ürünlerimizi çok beğendi ve hemen 20 bin parça sipariş verdi. Çin’e ihracat yapacağımız için çok sevindik. Araştırdık yüzde 127 oranında Türk mallarını Çin’de vergi olduğu ortaya çıktı. Bu çok acı bir durum. Türkiye’de ev tekstilinde Çin’den ithalat birçok firma var. Siz Çin’e satmaya kalktığınızda karşınızda yüzde 127’lik bir vergi oranı çıkıyor. Bunun sebebi bizim Avrupa gümrük birliği kapsamında gümrük işlerimizin yürütülmesi. Türkiye’deki gümrük usullerinin Türkiye’nin kendisinin değil Avrupa Gümrük Birliğinin karar vermiş olmasından dolayı böyle bir handikap” diye konuştu.  

“Birçok firma Çin’den ihraç ediyor” diyen Ödel, şunları söyledi: “Yüzde 4 vergisi var. ama siz Çin’e ihraç etmeye kalktığınızda karışınıza yüzde 127’lik bir vergi ortaya çıkıyor. Kantom Fuar’ı hayırlı olsun. Orada Avrupa’dan, Amerika’dan müşteri bulabilirler ama ev tekstilinin Çin’e satma şansı yok. 2000 – 2004’ten beri Çin Halk Cumhuriyeti’yle çalışıyorum. Benim ticaretimin hem ithalat hem de ihracat olarak çağının yüzde 80’i Çin Halk Cumhuriyetiyle olduğunu söyleyebilirim. Türkiye’de tekstil sektörünün çarkını döndüren bazı olmazsa olmaz ham maddeleri Türkiye’den getiriyoruz. Onların muadili Türkiye’den yapılmıyor; ithal edilmek zorunda. Dolayısıyla biz bunu en iyi şekilde yaptığımızı düşünüyoruz. Bunun yanında Çin’deki bu fabrikalara da Türkiye’den ham madde gönderiyoruz. Karşılı ilişkimiz var. Ben ‘ticari dünürüz’ diyorum.”  

“DENİZLİ BURSA’YLA OLAN MESAFEYİ KAPATIR”
Türkiye’deki tekstil sektörünün nabzını birçok yerde tutma şansının olduğunu vurgulayan Ödel, “Çünkü tekstil sektöründe ham madde sattığımız için vizkos ipliği, filoş ipliği vs. sattığımız için hem Bursa, Denizli, Gaziantep, Kayseri ve İstanbul’da nabız tutma şansım var. Bu sene ev tekstili sektörü 1 aydan beri biraz sıkıntılar içerisinde buna karşılık bayan ve erkek kumaşı olarak ihracata mal verenler altın çağlarını yaşıyorlar. Çin’den bir heyetle geçtiğimiz günlerde Bursa’da 15 kadar fabrika dolaştık. Patronların yüzde 80’i çok memnundu. İnşallah darısı Denizlimizin başına. Bursa’yla Denizli’yi kıyaslama şansım oluyor. Orada işsizlik var. Yani Bursa’da işçi bulunmuyor. Denizli biraz daha farklı. İnşallah Denizli Bursa’yla olan mesafeyi kapatır. Daha bereketli, daha katma değeri yüksek ürünler üretir ki Denizli’deki tekstil sektörümüz gelişir. İstihdam bakımından, Denizli’nin refahı bakımından bunlara ihtiyacımız var” dedi. 
 

MEHMET ÜNLER-TOLGA ALP DÜZGÖREN

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER