'BU GECEYİ UYANIK BİR GÖNÜLLE GEÇİRELİM'

'BU GECEYİ UYANIK BİR GÖNÜLLE GEÇİRELİM'

Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık, Berat kandili nedeniyle yayınladığı mesajında, “Zaman zannettiğimizden de çabuk gelip geçiyor. Kim bilir şu ana kadar ömrümüzden kaç yıl geçti. Sermayemiz her gün azalmaktadır.”dedi.

Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık, Berat kandili nedeniyle mesaj yayınladı. “ Zaman zannettiğimizden de çabuk gelip geçiyor. Kim bilir şu ana kadar ömrümüzden kaç yıl geçti. Sermayemiz her gün azalmaktadır.”diye İl Müftüsü Aşık, “Ömür sermayesi tükendi gitti, bir ebedi kazanç elde etmedim. Sonunda anladım ama fırsat elden gitti geriye dönüş mümkün değildir. Halbuki yüce rabbimiz bize her an yeni imkanlar, fırsatlar vermektedir. Her an Rabbimizin hazinelerinden üzerimize rahmet sağanakları dökülüyor; Yeter ki bize ışığın ulaşmasını engelleyen aradaki bulutları, günahları çıkartalım. Tövbe edip ona dönelim. İşte bu ihsan ve ikramlardan biri de 30 Nisan Pazartesi’yi 1 Mayıs Salı’ya bağlayan gece Berat gecesidir. “Berat” kelimesi Beraet’in kısaltılmışıdır. Borçtan, işlenen suçtan, günahtan ve cezadan kurtulmak ve temize çıkmak anlamındadır.Dini terim olarak berat; günahtan arınmak, Allah’ın af ve mağfiretine kavuşmak, Allah katında berat etmek ve temize çıkmak demektir. Berat gecesi; feyizli, bereketli ve Kuran-ı Kerimin tamamının levh-i mahfuzdan (Allah katından) topluca bu gecede dünya semasına indirilmiş olmasından dolayı şerefli bir gece olduğu için mübarektir.Günahlardan temizlenme, borçtan kurtulma ve berat etme vesilesi olduğu için ve Cenab-ı Hakkın ikramlarına, ihsanlarına ve lütuflarına erişme vesilesi olduğu için de rahmet isimleri ile anılmaktadır. Hz. Ali (r.a)’tan rivayet edilen bir hadiste Peygamber Efendimiz buyuruyor ki; “Şaban ayının yarısı gecesinde (Berat Gecesi) olduğunda, gündüzünde oruç tutun, gecesini de ibadetlerle geçirin.”Çünkü Yüce Allah (c.c), o gece rahmetiyle gökyüzüne iner ve şöyle buyurur: “Günahının affını isteyen yok mu? affedeyim, rızkının artmasını isteyen yok mu? bol rızık vereyim, bir derde dücar olan yok mu? afiyet vereyim. Yok mu şunu isteyen, yok mu bunu isteyen diye bu ilahi ses tan yeri ağarıncaya kadar devam eder.” buyuruyor. O halde bizlerde isteyeceklerimizi rabbimizden bu gece isteyelim. Sayısız insanları affettiği bu gecede Allah’tan tövbe edip affımızı, rızıkların tayin edildiği bu gecede, Rabbimizden helalinden bol rızık isteyelim.Hastalara şifa dağıtıldığı bu gecede, Allah’tan tüm hastalar için şifa talebinde bulunalım, dertlere deva isteyelim.” Dedi.

“CEMAATLE KAYNAŞIP KUCAKLAŞMAK İÇİN CAMİLERE GİDELİM”
Denizli İl Müftüsü mesajında daha sonra şu görüşlere yerverdi: “Bu geceyi uyanık bir gönülle geçirelim. Günümüzü değerlendirerek, geçmişimizi sorgulayalım ve geleceğimizi planlamak için Berat Gecesini fırsat bilelim. Nefis muhasebesi yapalım.Kandil gecesinde; geçmiş namazları kılalım. Kur’an-ı Kerim okuyalım, tövbe edelim, muhtaçları sevindirelim. Cemaatle kaynaşıp kucaklaşmak için camilere gidelim. Anne ve babamızın ellerini öpüp rızalarını alalım, çocuklarımızı sevindirelim. Akraba ve dostlarla telefonla da olsa tebrikleşelim, gündüzünde oruç tutalım. Günahlarımızın affı, tövbelerimizin kabulü, vücudumuzun sıhhati, ailemizin saadeti, milletimizin birlik-beraberlik kardeşlik ve huzuru, devletimizin ilelebet bekası için, mazlum milletlerin kurtuluşu ve bütün insanlığın hidayeti için dua edelim. Bu vesile ile saygı değer Denizli’li kardeşlerimizin Berat gecesini tebrik ediyor, bu gecenin Denizli’miz, ülkemiz ve bütün İslam aleminin huzuruna, dert ve sıkıntılarımızın giderilmesine vesile olmasını, birlik ve beraberliğimizin, kardeşliğimizin daha güçlü olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyor, milletimizin birlik ve bekası için canını feda eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi hayırla yad ediyor, sınır ötesi harekat gerçekleştiren kahraman  ordumuza muzafferiyetler diliyorum.” 

 

YEŞİM AYDEMİR

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER