'BU KATLİAMI UNUTMAYACAK VE HİÇ AFFETMEYECEĞİZ'

'BU KATLİAMI UNUTMAYACAK VE HİÇ AFFETMEYECEĞİZ'

AK Parti İl Başkanı Necip Filiz, Yukarı Karabağ bölgesindeki Hocalı Kasabası’nda 25-26 Şubat 1992 tarihlerinde Azeri vatandaşların maruz kaldığı ve tarihin ibretle kaydettiği zulüm ve katliamın yıldönümünde bir açıklama yaptı.

AK Parti İl Başkanı Filiz; “Hocalı’da çocuk, kadın ve yaşlı demeden 613 soydaşımızın canına kast edenleri Türk milleti asla affetmeyecek, insanlık vicdanı unutmayacaktır” dedi.

AK Parti İl Başkanı Filiz Hocalı Katliamının 26. Yıldönümünde yaptığı yazılı açıklamayla şunları söyledi; “Bugün, 26 yıl evvel, Hocalı’da yaşanan elem verici bir katliamın yıldönümüdür. 26 Şubat 1992 gece yarısı, Dağlık Karabağ’ın Hocalı kentinde yaşananlar sözün ve insanlığın bittiği kanlı bir ana tekabül etmektedir. İlisu ve Hocalı çaylarının kesişerek aktığı ve Türklüğün mukaddes damarlarından birisi olan Hocalı’da yaşanan vahşet ve zalimlikler hiçbir zaman hafızalardan çıkmayacak kadar acı ve keder vericidir. Hocalı, sözde soykırım gevişi getirenlerin, insan hak ve özgürlüklerinden dem vuran melunların bir kez daha maskelerinin indiği yerin adıdır. Hocalı’da yuva yıkan, yurt yakan, eziyet ve işkenceleri bir yöntem olarak kullanan zalimler emellerinden hala bir şey kaybetmemiştir. Türk’ün mührünü tarihin alnına vuran aziz ecdadımıza mahcup olmamak için ister Azerbaycan, ister Doğu Türkistan, ister Türkmeneli, isterse de Bayır-Bucak olsun, Türklük gurur ve şuurunun, İslam ahlak ve faziletinin son ferdimize kadar davacısı olacağız. İnsan hakları lobileri, özgürlük ve demokrasi havarileri, uluslararası toplum bugüne kadar Hocalı’yı yok saymıştır. Azerbaycan Türklüğünün helali ve hakkı olan ecdat yadigarı topraklarına kavuşması milletimizin en acil dilek ve temennilerinden birisidir. Bu vahşetin üzerinden geçen zaman içinde millet olarak hüznümüz ve eli kanlı canilere yönelik nefretimiz hiç eksilmemiş ve kızgınlığımızda bir azalma olmamıştır. Bu elem verici insanlık suçunun sorumlularını Türk milleti asla bağışlamayacak ve affetmeyecektir. Bu vesileyle başta Hocalı olmak üzere, Ermeni saldırılarıyla hayatını kaybetmiş bütün soydaşlarımızı hürmetle yâd ediyor hepsine Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun.”

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER